Torzo barokního dvojkřídlého zámku z 2. pol. 17. stol. Od r. 1799 sídlo správy panství. Kolem r. 1853 přestavěn na sýpku a byty. V pol. 20. let 20. stol. majiteli T. a M. Dytrichovi. Po 1948 majetkem JZD, které zbořilo Z křídlo a J výrazně zmodernizovalo. V 90. l. zrestituován a zřízen autoservis.
Hlavní obrázek místa
bývalé zahradní průčelí zámečku s nárožní věžicí
© Jan P. Štěpánek 06/2015
První zmínka o vsi je z roku 1349, kdy zde měli majetky strýc a synovec Jaroš a Kojata. Tvrz vznikla až na konci 16. století a pravděpodobně ji nechal vystavět Bohuslav ml. Janauer ze Strachnova, který ji v roce 1589 prodává Matyáši Šmerhovskému z Lidkovic. Před rokem 1619 získává Vícemilice Zikmund Martinovský z Rozseče. Po něm je dědí Dorota Martinovská, která je v roce 1632 prodává Marianě Larishové ze Lhoty. Dále se zde rychle střídali majitelé – do roku 1679 Chorynští z Ledské, Říkovští z Dobrčic, 1704–1731 Bravanští z Chobřan, 1731–1747 Žalkovští ze Žalkovic, v letech 1747–1749 Antonín Josef a Karel Josef Zeno z Dannhausu, v období 1749–1770 Přepyští z Rychmburka. V druhé polovině 17. století byla tvrz přestavěna na barokní zámek. V roce 1799 získává Vícemilice koupí od Terezie Pražmové Alois z Lichtenštejna, který je připojuje k panství Bučovice a zámek se stává pouze střediskem panství hospodářského dvora. Kolem roku 1853 je zámek přestavěn na sýpku a úřednické byty. V roce 1923 byla část zámku kvůli narušené statice zesílena opěrnou zdí. V polovině 20. let 20. století jsou zbytkovým statkem a majiteli se stávají T. a M. Dytrichovi. Zámek dál sloužil jako sýpky a byt. Po roce 1948 se stává majetkem státu, později ho získává místní JZD. To mělo na zámek negativní vliv, západní křídlo bylo zbořeno a jižní křídlo výrazně zmodernizováno na mateřskou školku a kulturní dům. V 90. letech se vrátil majitelům zbytkového statku, kteří ho dál odprodali novému majiteli, který zde zřídil autoservis. Dílo zkázy na budově dokončila větrná smršť Kyrill, která poškodila střechu zámku. Vícemilice jsou nyní částí města Bučovice.
Petr Nožička, čerpáno z: František Musil, Neznámé zámky Moravy a Slezka, Šmíra-Print s.r.o. 2015, Kol.aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 22.4. 2015
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Vícemilice

Místa v okolí

 hrádek u Nevojic
 radnice
 Bučovice
 Bučovice
 Nevojice
 Kojátky
 Milonice
 Milonice
 Nové Zámky
 Rašovice
 Újezd u Ždánic
 Hrádek u Snovídek
 Konůvky
 kaple sv. Floriána
 Kepkov
 Komorov
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Palánek
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Bohdalice
 Pavlovice
 Brankovice
 morový památník
 Chvalkovice
 Kvášov
 Haluzice
 Chvalkovice
 Hlubočany
 Nechvalín
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 židovský hřbitov
 Slavkov
 městské opevnění
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Koryčany
 kostel sv. Barbory
 Kobeřice
 vodní mlýn
 Mezilesice
 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rozárie
 židovský hřbitov
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Vážany nad Litavou
 větrný mlýn
 Bohuslavice
 kostel sv. Jiří
 Bukovanský mlýn
 Moravské Prusy
 Věteřov
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Opatovice
 Hrušky
 hrádek v poloze Valy
 zvonička
 kostel sv. Vavřince
 Sobůlky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Habrovany
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč
 kaple sv. Michala
 Luleč II
 Lísky
 DinoPark
 Koryčanská kaple
 Chvalnov
 Strážovice
 ZOO park
 kaple sv. Václava
 Krchůvek
 Vyškov
 Cimburk u Koryčan
 radnice
 městská studna
 Kozel
 Luleč I
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 Litenčice
 městské opevnění
 Vítovice
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Drnovice
 kostel sv. Vavřince
 hrádek u Vítovic
 Kostelec
 Švábenice
 Bošovice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Dolní Moštěnice
 Kyjov
 Hradisko
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Johanka
 Vildenberk
 kaple sv. Rocha
 Súsedská
 Morkovice
 Račice
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 kaple sv. Panny Marie
 Osíčany
 Žádovice
Základní informace místa
ID místa: 12090
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 7.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama