Torzo barokního dvojkřídlého zámku z 2. pol. 17. stol. Od r. 1799 sídlo správy panství. Kolem r. 1853 přestavěn na sýpku a byty. V pol. 20. let 20. stol. majiteli T. a M. Dytrichovi. Po 1948 majetkem JZD, které zbořilo Z křídlo a J výrazně zmodernizovalo. V 90. l. zrestituován a zřízen autoservis.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi je z roku 1349, kdy zde měli majetky strýc a synovec Jaroš a Kojata. Tvrz vznikla až na konci 16. století a pravděpodobně ji nechal vystavět Bohuslav ml. Janauer ze Strachnova, který ji v roce 1589 prodává Matyáši Šmerhovskému z Lidkovic. Před rokem 1619 získává Vícemilice Zikmund Martinovský z Rozseče. Po něm je dědí Dorota Martinovská, která je v roce 1632 prodává Marianě Larishové ze Lhoty. Dále se zde rychle střídali majitelé – do roku 1679 Chorynští z Ledské, Říkovští z Dobrčic, 1704–1731 Bravanští z Chobřan, 1731–1747 Žalkovští ze Žalkovic, v letech 1747–1749 Antonín Josef a Karel Josef Zeno z Dannhausu, v období 1749–1770 Přepyští z Rychmburka. V druhé polovině 17. století byla tvrz přestavěna na barokní zámek. V roce 1799 získává Vícemilice koupí od Terezie Pražmové Alois z Lichtenštejna, který je připojuje k panství Bučovice a zámek se stává pouze střediskem panství hospodářského dvora. Kolem roku 1853 je zámek přestavěn na sýpku a úřednické byty. V roce 1923 byla část zámku kvůli narušené statice zesílena opěrnou zdí. V polovině 20. let 20. století jsou zbytkovým statkem a majiteli se stávají T. a M. Dytrichovi. Zámek dál sloužil jako sýpky a byt. Po roce 1948 se stává majetkem státu, později ho získává místní JZD. To mělo na zámek negativní vliv, západní křídlo bylo zbořeno a jižní křídlo výrazně zmodernizováno na mateřskou školku a kulturní dům. V 90. letech se vrátil majitelům zbytkového statku, kteří ho dál odprodali novému majiteli, který zde zřídil autoservis. Dílo zkázy na budově dokončila větrná smršť Kyrill, která poškodila střechu zámku. Vícemilice jsou nyní částí města Bučovice.
Petr Nožička, čerpáno z: František Musil, Neznámé zámky Moravy a Slezka, Šmíra-Print s.r.o. 2015, Kol.aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 22.4. 2015
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Vícemilice

Místa v okolí

 radnice
 hrádek u Nevojic
 Bučovice
 Bučovice
 Nevojice
 Kojátky
 Milonice
 Milonice
 Rašovice
 Nové Zámky
 Újezd u Ždánic
 Hrádek u Snovídek
 Konůvky
 Kepkov
 Komorov
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Palánek
 Nemotice
 Bohdalice
 Pavlovice
 Brankovice
 morový památník
 Kvášov
 Chvalkovice
 Haluzice
 Chvalkovice
 Hlubočany
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 Nechvalín
 židovský hřbitov
 Slavkov
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Koryčany
 kostel sv. Barbory
 Kobeřice
 vodní mlýn
 Mezilesice
 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rozárie
 židovský hřbitov
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Vážany nad Litavou
 větrný mlýn
 Bohuslavice
 kostel sv. Jiří
 Bukovanský mlýn
 Moravské Prusy
 Věteřov
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Opatovice
 Hrušky
 hrádek v poloze Valy
 zvonička
 kostel sv. Vavřince
 Sobůlky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Habrovany
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Luleč II
 Chvalnov
 Strážovice
 Lísky
 DinoPark
 Koryčanská kaple
 ZOO park
 Krchůvek
 Vyškov
 Cimburk u Koryčan
 Luleč I
 radnice
 městská studna
 Kozel
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 Litenčice
 městské opevnění
 Vítovice
 hradisko sv. Klimenta
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Drnovice
 Kostelec
 hrádek u Vítovic
 Švábenice
 mariánský sloup
 Bošovice
 kaple sv. Josefa
 Dolní Moštěnice
 Kyjov
 Hradisko
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Johanka
 Vildenberk
 kaple sv. Rocha
 Morkovice
 Račice
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Žádovice
Základní informace místa
ID místa: 12090
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 7.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama