Komentáře, diskuse

Je nutné odlišit rod Lichtenštejnů a rod Liechtenstein-Castelcornů

10.4.2016 15:33 Vojtěch Kolín
V historické části seuvádí, že v 17. století zámek patřil rodu Lichtenšteinů. To je ovšem omyl, protože z muzikologické literatury se dozvíte, že významný barokní skladatel, pocházející ze Stráže, Heinrich Ignac Franz Bieber byl poddaným hraběte Liechtenstein-Castelcorna. A tato skutečnost jej dovedla do Kroměříže na panství olomouckého biskupa Karla Liechtenstein-Castelcorna, který byl bratrem majitele strážského panství. Došlo tedy k záměně dvou rodů, které spolu nemají vůbec nic společného.

23.5.2016 23:47 Pavel Zany Komárek, korektor
Děkujeme za upozornění, literatura tak bohužel nerozlišuje, proto došlo k záměně. redakce

Genius Loci

24.2.2007 00:48 Pavel Jarý
Šedivý den 11.10.2001. Podmanivá atmosféra naříkajícího svědka minulosti, ohořelé krovy, opadaná omítka, zarostlé nádvoří, ale ve své podstatě nádherné místo. O záchraně objektu nebylo ani zmínky. Dnes je vše jinak, zámek je postupně rekonstruován a velká
část je již zastřešena. Je důležité, že areál nezanikne. Práce byly započaty půl hodiny po dvanácté.

4.7.2008 08:24 L.
Jeee, to je super, ze se to opravuje....jak by clovek mohl pomoci? Take bych se rada zucastnila...

13.2.2006 00:00
Dobrá zpráva, zámek ve Stáži má opět střechu!
Upřímně se přiznávám, když jsem stoupl od města na zámecký vrch měl jsem obavy z toho co uvidím. Ale byl jsem víc než mile překvapen. Přední část zámku je pod střechou, zámek získal novou dominantu v podobě věžičky nad branou. Zámek je uzamčený a střežený, ale po domluvě váas nechají nahlédnout.
Dobrodincem zámku je pravděpodobně město, které údajně plánuje pokračovat v rekonstrukci i letos. Nezbývá než doufat, že i další "zříceniny" budou mít podobné štěstí jako zámek ve Stáži a že se v zámku blýská na lepší časy.
Oskarbert
PS: Zajímavá bude i rekonstrukce interierů, propadlé klenby, spadlé stropy, spousta pozůstatků po využití v moderní době....
Vložit nový komentář

Východní brána v Prachaticích.
Východní brána v Prachaticích.
A. Sedláček XI/143