Hrad z 2. poloviny 13. stol. V držení Markvarticů do 15. stol. R. 1504 hrad koupil Bartoloměj Hiršpergár. V r. 1563 přestavěn renesančně. V letech 1639–1645 těžce poškozen Švédy. Po r. 1714 účelově využíván a dochoval se v dobrém stavu. V r.1987 vyhořel.
Hlavní obrázek místa
Vartemberk - pohled na zámek od jihu
© Pavel Jarý, 11.03.2007
Zámek se nachází na severním okraji města Stráž pod Ralskem. Původně zde byl postaven Markvartici ve 13. století hrad. V průběhu století se v držení hradu, později zámku vystřídalo velké množství majitelů. Ke škodě zámku mezi ně patřila po r. 1968 i posádka sovětské armády, po níž zůstal v dezolátním stavu. Roku 1987 zámek vyhořel. V současné době je nepřístupný, ale objevují se snahy zámek rekonstruovat.
Pavel Vítek, 17.11. 2006
historie

Město Stráž pod Ralskem vzniklo v podhradí hradu převzalo i jeho jméno. Hrad pochází z druhé poloviny 13. století a dal jméno mocnému panskému rodu, jehož pánové se psali s přídomkem "z Wartenberka". První zmínka o hradu Stráži je z roku 1281. Dalším z dokladů, potvrzujícím jeho existenci, je listina krále Václava II. z roku 1283. V držení Markvarticů zůstal Vartenberk až do 15. stol. Po husitských válkách se zde rychle střídali majitelé až do r. 1504, kdy hrad koupil Bartoloměj Hiršpergár z Königsheimu. V roce 1563 byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Ten jako pobělohorský konfiskát přešel přes Albrechta z Valdštejna na Liechtenstein-Kastelkorny. V letech 1639–1645 byl těžce poškozen Švédy. Po roce 1714 byl různými majiteli účelově využíván a dochoval se v celku dobrém stavu až do druhé pol. 20. století. Pak jej obsadila sovětská armáda a poslední ránu mu dal požár v roce 1987, po němž byl…  číst dále

Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Praha 1999, 17.11. 2006

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Stráž pod Ralskem

Místa v okolí

 kostel sv. Zikmunda
 socha Piety
 Nový Děvín
 průrva Ploučnice
 Hamerský Špičák
 Děvín
 Ralsko
 Stříbrník
 Stohánek
 Juliina vyhlídka
 kaplička
 fara
 Tlustec
 Velký Valtinov
 Velký Valtinov
 kaple sv. Prokopa
 Hlemýždí
 Chrastná
 kaple Piety
 socha Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 socha Madony
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 Nový Falkenburk
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 mariánský sloup
 boží muka
 Mimoň
 poustevna
 Palmův dvůr
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 železniční viadukt
 Krkavčí skály
 Mimoň
 Lemberk
 sloup Matky Boží
 mariánský sloup
 ukrajinský hřbitov
 smírčí kříž
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Barbory
 kaplička
 jeskyně Boží hrob
 Solvayův lom
 fara
 kaple sv. Josefa
 socha sv. Prokopa
 Pramen Tří svatých
 kostel sv. Pankráce
 kaple sv. Josefa
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Kryštofa
 hřbitovní kaplička
 Křída
 Skála smrti
 Velenice
 zrcadlovna
 Čertova zeď
 výkkenková kaplička
 kaple
 kaple sv. Anny
 Bílé kameny
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 Zákupy
 Výrov
 Jezevčí vrch
 Starý Falkenburk
 Winterstein
 vesnický orloj
 Raimund
 kostel sv. Kryštofa
 Karlův odpočinek
 Dutý kámen
 kaple Panny Marie
 mohyla letců
 Zámecký vrch
 Psí kostel
 Kuřívody
 Šlapka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Valentina
 Skalákovna
 Ještěd
 Karlovské bučiny
 Karlsfried
 kaple
 kaple svaté Anny
 skalní kaple
 Blaschkeho vila
 Kelchsteine
 Břehyně-Pecopala
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Schmittův zámek
 Svojkov
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 Modlivý důl
 Svojkov
 Krompach
 Krompach
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 Swamp
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 kaple sv. Prokopa
 mariánský sloup
 radnice
 Konvalinkový vrch
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Klůček
 Myšlín
Základní informace místa
ID místa: 775
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama