Renesanční zámek z přelomu 16. a 17. stol. patrně na místech starší tvrze. Dvoukřídlá stavba, východní průčelí zdobeno arkádami, od jihu přiléhá nevysoká osmiboká věžice. Areál nově opraven, nepřístupný - obytně a hospodářsky využíván.
Hlavní obrázek místa
Východní podhled ze vsi
© Petr Turyna 05/2006
Návštěva ujčínského panského sídla – dominantně postaveného ve výšce nad vsí – vnukává návštěvníkovi dvojici dojmů. Prvním z nich je (alespoň zevnější) upravenost tohoto poměrně rozsáhlého areálu. Druhý (a o poznání méně příjemný) spočívá v nemožnosti si tuto památku pořádně prohlédnout. Přistupová cesta od severu končí branou při hospodářském stavení zámku, od západu příliš neuvidíme také. Výhodu poměrně otevřeného prostoru od východu degraduje svažitost terénu – značný podhled znemožňuje celkové prohlídnutí nejatraktivnějšího (východního) průčelí hlavního křídla kulturní památky. Tato část dvojkřídlé zámecké stavby (oproti původnímu stavu dnes o patro nižší) je podsklepená, rozkládá se na půdorysu o rozměrech 16x40m. Již zmíněné východní průčelí zdobí osm obloulů arkádové chodby. Interiér prošel mnohými úpravami, původní stav je tedy dnes nečitelný. Při jižní straně stojí nevysoká osmiboká věž se zachovalou hvězdicovou klenbou, od severu přiléhá druhé křídlo zámku. Tento masivní objekt byl patrně již od svých počátků využíván k hospodářské činnosti. K areálu zejména od západu přiléhá několikero dalších hospodářských stavení, stejně tak jako zemědělsky využívané pozemky.
Mass, Turyna Petr, 9.6. 2006
historie

Pravděpodobný vznik staršího z ujčínských sídel odborná literatura řadí do období 14. století. Tato tvrz však patrně někdy záhy zanikla, nemáme o ní dalších informací. Můžeme se jen domnívat, že nový renesanční zámek byl na přelomu 16. a 17. vystavěn na jejím tvrzišti. Vyloučit doměnku, že se ve zdivu současného objektu nachází relikty původního objektu by mohl jedině podrobnější průzkum. Pro další osudy zámku byl rozhodný rok 1693, kdy jej nový majitek Karel Fruvien z Podolí připojil ke kolinskému statku. S ním pak sdílel i své další osudy. Jako zámek je veden ještě koncem 18. století, ale již počátkem 19. století je přestavěn – díky absenci sídelní funkce – v panský dvůr. Jako mnohé, i ujčínský zámek si vychutnal správu JZD. Dnes je v soukromých rukou, očividně v udržovaném stavu.

© Mass, Turyna Petr; Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí I. díl; ARGO, 1998), 9.6. 2006

Půdorys místa


© Z. Procházka (in Encyklopedie českých tvrzí I. díl; Jiří Úlovec, ARGO, 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Kolinec
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Velhartice
 Mokrosuky
 Malonice
 Mlázovy
 kaple Panny Marie
 Kašovice
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 Svojšice
 Boříkovy
 Hlavňovice
 Podolí
 Hradiště
 Hrádek u Sušice
 Žikov
 Kněžice
 kostel sv. Vavřince
 Čejkovy
 Svatobor
 Petrovice
 Tedražice
 Zavlekov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 barokní kaple
 Těšetiny
 Hrad pod Hrnčířem
 Chamutice
 Hořákov
 Čachrov
 Jiřičná
 Volšovy
 Nový Čestín
 Kojšice
 Srbice
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Březí
 Mochtín
 Lipová Lhota
 městský špitál
 Loučová
 Újezdec
 Miřenice
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kouskova Lhota
 Nalžovy
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Ves
 Habartice
 Javorná
 Ballymotte
 Dolejší Krušec
 lesopark Prašivice
 Budětice
 kostel sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 Plánice
 židovský hřbitov
 Obytce
 Sobětice
 Horská synagoga
 štola Loreta
 kašna II
 Loreta
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Luby
 Týnec
 Karlov
 Palvinov
 Opálka
 kostel sv. Mořice
 švédské hroby
 Kratice
 hrobka rodiny Schmid
 Kundratice
 kostel sv. Vintíře
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Dvořec
 Lomec
 Vatětice
 kaple sv. Vintíře
 sýpka
 Klenová
 kaple sv. Felixe
 Sedlo
 Žichovice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Dražovice
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 synagoga
 Lovčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 smolná pec
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Janovice nad Úhlavou
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Kašperk
 Pancíř
 boží muka
 Pustý hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Tupadelské skály
 Koryta
 Tupadly
 Záluží
 Drslavice
Základní informace místa
ID místa: 4276
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama