Barokní zámek založený původně vladyky z Tvořihráze ve 14. stol. jako tvrz. R. 1500 připadla dominikánskému řádu, zanikla při požáru v r. 1634.V r. 1689 vybudovali mniši v Tvořihrázi zámek jako letní sídlo, a jejich majetkem zůstal až do r.1948.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2004
Tvořihráz původně náležela vladykům z Tvořihráze, kteří tu asi vybudovali tvrz. Jako první z rodu se uvádí v r. 1349 Hedvika, vdova po Albertu z Tvořihráze, která darovala svému bratru Vilémovi v obci dvůr, jenž v r. 1353 připadl Vitoslavu z Tvořihráze. Další držitel tvrze z tohoto rodu prodal v r. 1447 dvůr v Tvořihrázi Zikmundu z Vejtmíle a Zerotic. Tvrz však vlastnil Brikcí Tvořihrázský z Lulče a Dubňan, který ji v r. 1481 postoupil spolu s majetkem v obci a pustými Psáry Marku mladšímu z Budčic. V r. 1500 prodal Václav z Budčic tvrz, Tvořihráz a Psáry za 1600 kop gr. dominikánskému klášteru ve Znojmě. Dominikánské panství bylo v r. 1562 pronajato Vavřinci Rokytovi z Aberštorfu, majiteli Žerotic, který vybudoval v Tvořihrázi nový dvůr. Nájemci statku se poměrně často střídali, až v r. 1602 byla Tvořihráz zastavena knížeti Karlu Minsterberskému. Tvrz patrně beze stopy zanikla po požáru v r. 1634 a při zpustošení Tvořihráze za třicetileté války. V r. 1689 začali znojemští dominikání budovat v Tvořihrázi barokní zámek jako své letní sídlo, které bylo v r. 1732 renovováno. Je to obdélníková budova s mohutnými sklepy. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v r. 1750 Václav Jan Widmann. Mniši tak získali celý tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do r. 1948.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 31.7. 2004
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Tvořihráz

Místa v okolí

 Žerotice
 Želetice
 Bohunice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Mikulovice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Višňové
 Skalice
 sýpka
 Dyje
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Lechovice
 Červený most
 židovský hřbitov
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 městské hradby
 Pražská brána
 Tasovice
 kostel sv. Michala
 Pustý zámek
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Plenkovice
 Džbánice
 Louka
 Ratíšovice
 boží muka
 Louka
 Allein
 Vrbkův kámen
 Kravsko
 Horní Kounice
 Tavíkovice
 Jevišovice
 Králův stolec
 Újezd
 Miroslav
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 dvůr Alinkov
 Jevišovice
 Jevišovice
 boží muka
 Božice
 Slatina
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Slatina
 Slatina
 Rešice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Chvalovice
 Břežany
 Rybníky
 vodní mlýn
 Biskupice
 Papírna
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Biskupice
 Litovany
 Šobes
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 židovský hřbitov
 Pulkov
 boží muka
 Svatý Kámen
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Galgen/šibenice
Základní informace místa
ID místa: 365
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama