Zámek byl postaven v roce 1894 jako sídlo šlechtičny Charloty z Wenckheimu, jež byla manželkou majitele panství Lešná Františka Seilerna. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma Euroalfa přestavěla v reprezentační hotel, který je tam dodnes.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 01/2018
Velká obec Lukov se 1750 obyvateli se nachází severně od Zlína na silnici II/489 spojující Fryšták s Držkovou. Je doložena od r. 1348 jako podhradí markrabského hradu. Popisovaný objekt leží na východním okraji obce.
18.1. 2021
historie

Zámek má velmi krátkou historii. V roce 1894 byl postaven podle plánů architekta Viktora Siedeka jako obydlí druhé manželky Františka Seilerna Charloty z Wenckheimu, majitele panství Lešná, k němuž Lukov patřil. Byl postaven ve vyvýšené severovýchodní části obce, kam ještě tehdy nezasahovala obecní zástavba. V té době měl zámek dominantní samostatnou polohu. Po smrti Františka Seilerna v roce 1919 se stal zámek hlavním sídlem Charloty. Za 2. světové války v něm byla umístěna fašistická mládežnická organizace Hitlerjugend. Po roce 1945 byl zkonfiskován a většinou v něm byla umístěna mateřská školka. Kolem zámku se rozšířila obecní výstavba rodinných domků. Po privatizaci v roce 1990 jej soukromá firma zrekonstruovala a zřídila v něm hotel, který je tam dodnes. Rekonstrukce zámku se moc nedotkla jeho historického vzhledu. Je to jednopatrová podélná budova se sedlovou střechou.Vstupní jihovýchodní průčelí je zvýrazněno mohutným…  číst dále

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 16.1. 2021

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lukov

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 Lukov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Klečůvka
 Lužkovice
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Žeranovice
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Přílepy
 Hostýn
 Žeranovice
 Hostýn
 Zlín
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Vizovice
 Chvalčov
 Hošťálková
 kostel sv. Vavřince
 Chlum
 evangelický kostel
 Dobrotice
 Louky
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 kostel sv. Jiljí
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Liptál
 Mysločovice
 Tečovice
 Šaumburk
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Vartovna
 Loukov
 Prusinovice
 kaple sv. Floriána
 Engelsberg
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Hradiště
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Pržno
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Domaželice
 Čechy
Základní informace místa
ID místa: 15470
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama