Zámek přestavěn z tvrze jičínskými jezuity na přelomu 17. a 18. století. Tvrz se poprvé připomínaná v r. 1368 jako majetek Čéče z Tuře. Původní tvrz zpustla za držení Berků z Dubé v l. 1529 – 1542. V r. 1542 ji koupil Albrecht mladší z Valdštejna.
Hlavní obrázek místa
zámek Tuř
© Jiří Čížek 03/2009
Tuř se připomíná poprvé v r. 1368, kdy zde měl majetek Čéč z Tuře. Koncem 14. a na počátku 15. století je doloženo ještě několik zemanů, kteří užívali přídomku z Tuře. V druhé polovině 15. století se připomíná rod Tuřských z Dřevěnic, který vlastnil též majetky v Jičíně. Tvrz se však připomíná až v r. 1542, kdy ji spolu s dvorem a vsí Tuří a dalšími dvěma vesnicemi kupoval Albrecht mladší z Valdštejna. Tehdy však byla již pustá. Zpustla pravděpodobně za panství Berků z Dubé v l. 1529 – 1542. Albrecht mladší z Valdštejna nebo jeho syn Jan mladší z Valdštejna tuřskou tvrz obnovili, jak o tom svědčí údaj z r. 1567, kdy Jan mladší z Valdštejna prodával Tuř majiteli Lomnice nad Popelkou Václavovi z Valdštejna, který tento statek spojil s Lomnicí. Tuřská tvrz, i když nesloužila jako panské sídlo, byla i nadále udržována. Připomíná se ještě v r. 1628, kdy ji s dvorem, vsí Tuří a dalšími 2 vesnicemi koupil od Václavovy dcery Alžběty, provdané ze Žerotína, Albrecht z Valdštejna. V r. 1635 daroval Ferdinand II. tvrz, dvůr a ves Tuř s příslušenstvím v dalších 4 vesnicích jičínské jezuitské koleji. Jičínští jezuité přestavěli na přelomu 17. a 18. století tvrz v barokní zámek. Byla to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu krytá mansardovou střechou. V zámku byla umístěna správa tuřského statku a kromě toho sloužil i jako letní sídlo. V r. 1757 je nazýván v tereziánském katastru rezidencí. Po zrušení jezuitského řádu v r. 1773 byl tuřský statek, spravovaný náboženským fondem a zahrnující tehdy 8 vsí, spojen s milíčeveským panstvím; samostatná správa umístěná v tuřském zámku byla zrušena. V r. 1841 získal Tuř jako příslušenství Milíčevsi Karel Michal Althan, od něhož v r. 1850 tuřský velkostatek i se zámkem koupil Jan Limbech. Protože si nový majitel…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 15.3. 2009
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Tuř

Místa v okolí

 Milíčeves
 Kovač
 kostel sv. Matouše
 Konecchlumí
 Kamenice
 Jičíněves
 Jičíněves
 Volanice
 Valdická brána
 synagoga
 Čeřov
 Dřevěnice
 Čeřovka
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Mlázovice
 Obora
 Veliš
 Mokřice
 Vokšice
 Choteč
 Železnice
 Češovské valy
 Stav
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Železnice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Ostroměř
 Hradišťko
 Chotělice
 Brada
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Kumburk
 kostel sv. Martina
 Sekeřice
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Sekeřice
 Chloumky
 kostel sv. Mikuláše
 Holovousy
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Údrnice
 kaple sv. Marka
 Nadslav
 Ostružno
 Kopidlno
 kostel sv. Vojtěcha
 palmový skleník
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Alainova věž
 děkanství
 popravčí kámen
 smírčí kříž
 Tábor
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 Pařez
 Hlušice
 Kozlov
 Vysoká
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Staré Hrady
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Skřivany
 Bašnice
 kostel sv. Jiří
 Kláštenec
 Hrádek u Vřesníka
 Mackov
 Sloupno
 Levín
 Ždírec
 Pecka
 Lavice
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Levínská Olešnice
 mariánský sloup
 Kozinec
 Pařízek
 skalní město Apolena
 Trosky
Základní informace místa
ID místa: 7549
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama