Těšín

letní zámek Habsburků, Cieszyn
Letní rezidence Habsburků postavena na místě odstřelených zřícenin Dolního hradu v roce 1840., podle projektu J. Kornhäusela. Dnes toto místo prochází postupnou obnovou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od města
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Město Těšín je mezi širokou veřejností známo především jako nespravedlivě rozdělené město na hranicích České a Polské republiky. Historickému městu vévodí tzv. Zámecká hora na jejímž vrcholu se rozkládal někdejší knížecí hrad, bohužel od 17. století soustavně rozebíraný na stavební materiál, dnes presentovaný především zachovalou tzv. Piastowskou věží. Až poslední majitelé Těšínského knížectví, těšínští Habsburkové, se rozhodli úpadek residence změnit. Na úpatí Zámeckého kopce, na místě budov v předhradí hradu, majících pouze hospodářko – administrativní charakter, se rozhodli vybudovat své nové těšínské sídlo. Za tímto účelem byl přizván z Vídně v roce 1838 přední rakouský klasicistní architekt Josef Kornhäusel, aby vytvořil projekt nového sídla. Habsburkové do projektu investovali nemalé finance, i když v Těšíně příliš často nepobývali. Jak se celkové dílo povedlo, může návštěvník obdivovat dodnes. Budova klasicistního zámku postupně prochází celkovou rekonstrukcí. V loveckém zámku je umístěna Státní hudební škola a v dalších částech, moderním pavilonu, který nahradil bývalou oranžerii, se nachází instituce „Slezský zámek umění a podnikání“. Zámek prostě nemůžete v Těšíně minout. Jeho jižním křídlem procházíte, jdete-li se podívat na hrad a nebo na něj koukáte jedete-li jen z Polska zpět do naší republiky, protože těsně v jeho východním sousedství vede cesta k hraničnímu přechodu.
Jan P. Štěpánek, 2.8. 2006
historie

Historie loveckého zámku

V roce 1838 povolal tehdejší majitel Těšínského knížectví, arcivévoda Karel Habsburský, z Vídně slavného architekta, představitele rakouského klasicismu, Josefa Kornhäusela, aby vedl projekt přestavby a výstavby těšínské knížecí residence Habsburků. Kornhäusel doporučil odstranit na vrcholu kopce pozůstatky zřícenin hradu kromě románské rotundy a Piastowské věže a na jejich místě založit anglický park. Pozůstatky tzv. Dolního hradu (předhradí) využil k výstavbě tzv. loveckého zámku a přilehlé oranžerie (ta byla rozebrána v r. 1966). Obě stavby byly dokončeny v roce 1840. Slavný architekt také „vylepšil“ vzhled románské rotundy, kdy jí vtiskl nový klasicistní vzhled a vytvořil z ní pavilón s velkými půlkruhovými okny, klenbami a dvojicemi sloupů po stranách. V nové budově na severním svahu kopce byl v roce 1846 vybudován nový zámecký pivovar. V roce 1914 nechal arcikníže Bedřich (Friedrich) Habsburský vybudovat…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 2.8. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Katastrální mapa Zámeckého vrchu a okolí z roku 1870
© Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Regio, 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 městské hradby
 studna tří bratří
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Brandýs
 Městská střelnice
 evangelický kostel
 Chotěbuz
 Rybí dům
 Podobora
 Ropice
 Horní Žukov
 Konská
 Stanislavice
 Vělopolí
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 Kostelec
 Střítež
 Dolní Líštná
 Třinec
 Třanovice
 Stonava
 Hnojník
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 kostel Božího Těla
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Vendryně
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 Horní Suchá
 kříž na Vidíkově
 Solca
 Janečkův mlýn
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 evangelický kostel
 Horní Domaslavice
 radnice
 Karpentná
 kašna
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Žermanický lom
 Dolní Soběšovice
 Karviná - Doly
 Prostřední Bludovice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Prochaskova vila
 Kocurovice
 Dobratice
 Horní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 Velká Čantoryje
 větrný mlýnek
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 Orlová
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Adámkova vila
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 kostel sv. Martina
 vodní mlýn
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3932
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama