Původní tvrz ze 14. stol. přestavěna barokně na přelomu 17. a 18. st. Empírové úpravy z roku 1800. Kaple přistavěna r. 1846. Za zámkem původně bývala francouzská zahrada. Za majitelů v druhé pol. 20. stol. (Státní statek) zámek značně utrpěl.
Hlavní obrázek místa
Zámek Tažovice - severní průčelí
© Jiří Cukr, 08/2010
Obec Tažovice, místní část obce Volenice, se nachází 12 km jihozápadně od Strakonic a 12 km jihovýchodně od Horažďovic. Obcí nevede žádná turistická stezka, prochází jí ale cyklosteska 1069 Horažďovice - Hoslovice. Zámek se nachází v centru obce, nedaleko od křižovatky místních komunikací vedoucích do Volenic a Ohrazenice. Veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.10. 2009
popis

Zámek je dvoukřídlý, vystavěný v půdorysu L. Obdélníková zámecká křídla jsou jednopatrová. Fasády členěny pilastry. Uprostřed zámeckého nádvoří stojí kašna, pocházející z roku 1688. Zámecká zahrada se skládala ze tří částí. Z části okrasné, užitkové a ze štěpnice. Okrasná zahrada třístupňová, doplněná sochami s mytologickými tématy a barokním altánkem, v současnosti značně poškozeným. Sochami, pocházejícími z 18. stol. je rovněž zdobena zeď na nádvoří, která však pochází ze století devatenáctého.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 18.10. 2009

historie

Ves Tažovice i s tvrzí jsou prvně písemně doloženy roku 1360. Koncem 17. a poč. 18. stol. tvrz přestavěna na barokní zámek. Při další přestavbě v roce 1800 došlo k empírovým úpravám a v roce 1846 pak přistavěna kaple Panny Marie. Okolo zámku byla v průběhu 18. století založena barokní zahrada francouzského typu. V druhé polovině 20. stol. byl zámek ve vlastnictví Státního statku a došlo k značnému poškození jak zámku, tak zámecké zahrady.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 18.10. 2009

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Tažovice

Místa v okolí

 kamenný most
 Ohrazenice
 Boží kámen
 Štěchovice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Vojnice
 Kladruby
 Kladruby
 Frymburk
 Němčice
 Hoslovice
 Hvížďalka
 Mačice
 Kbíl
 Žižkův most
 sýpka a kalvarie
 Dřešínek
 kostel sv. Václava
 Střelské Hoštice
 Kalvarie
 Maleč
 Čestice
 Střela
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Čestice
 Střela
 Dobrš
 Nihošovice
 židovský hřbitov
 Žihobce
 Přečín
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Žichovice
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Sluneční kámen
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 masné krámy
 Horažďovice
 Prácheň
 mariánský sloup
 Hrad u Strašína
 Větrný kámen
 Dražovice
 Dražovice
 Měsíční kámen
 Husův sbor
 Hoštice u Volyně
 Rabí
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Záluží
 synagoga
 boží muka
 Čkyně
 Řepice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kohoutí kříž
 Královský kámen
 Putkov
 Lčovice
 Budětice
 židovský hřbitov
 Sedlo
 kaple Dobrá voda
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Skalice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 Pustý Hrádek
 křížová cesta
 rychta/fara/radnice
 Bratronice
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Zálezly
 Miřenice
 Osek
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Želibořice
 Obří hrad
 Ballymote
Základní informace místa
ID místa: 6085
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama