Chátrající cenný zámecký areál vzniklý rozšířením got. mlýna řádu klarisek z přel. 13. a 14. stol. Před pol. 16. stol. rozšířeny a renesančně upraveny obytné budovy mlýna nobilizovanými měšťany v malý venkovský zámek. Po pořáru v r. 2009 se zámecká část mění rychle ve zříceninu, mlýn chátrá.
Hlavní obrázek místa
jihovýchodní nároží zámku s hmotou schodišťové věže
© Jan P. Štěpánek 10/2016
Jedna z velmi cenných a o to více opomíjených a zanedbávaných památek Znojemska a jižní Moravy celkově je bezesporu zámek, respektive mlýnský zámek, na okraji obce Tasovice, 9 km východně od historického centra města Znojma. Poměrně velké obci Tasovice na levém břehu řeky Dyje dominuje především barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie a mladší kostel sv. Klementa Marii Hofbauera, avšak velmi zchátralý, v jádře gotický a později renesančně přestavěný zámek spolu s navazujícím mlýnem při fungujícím mlýnském vodním náhonu by se mohl stát tou pravou perlou a turistickou atrakcí obce. Bohužel, nedávný požár střech nad zámeckými křídly a totální neúdržba spíše směřují k zániku této cenné atypické památky. K neblahému stavu výrazně přispívají i bezdomovci a starousedlíci, kteří si ze zámku (interiéru i exteriéru) dělají doslova skládku. Jen zájem turistů a případného investora by mohl tuto zajímavou perlu zachránit. Areál je možné volně navštívit, přístupné jsou i interiéry budov, ale ty nedoporučujeme navštěvovat s ohledem na vysoké bezpečnostní riziko.
Jan P. Štěpánek, 2.10. 2016
historie

Historie a stavební vývoj sídla

Tasovice jsou starou vsí, zmiňovanou již v roce 1234, kdy patronátní právo ke zdejšímu kostelu udělil král Václav I. premonstrátům v nedaleké Louce u Znojma. V roce 1286 se Tasovice rozdělily vlastnicky na část náležející patronačně k Louckému klášteru a část kláštera klarisek ve Znojmě. Na počátku existence zdejšího šlechtického sídla však nestála tvrz ani zámeček, ale mlýn, který na přelomu 13. a 14. století vybudovaly znojemské klarisky ve své části vsi. Mlýn, snad původně dřevěný, byl později vyzděn z kamene do podoby gotické dvojpodlažní obytné stavby, na kterou i nadále navazovala dřevěná vlastní mlýnice. Tato stará obytná gotická část dnes tvoří jádro jižního křídla zámku. Spolu s mlýnem byl patrně již tehdy zřízen dodnes zachovalý funkční vodní náhon, jenž začíná na řece Dyji jezem asi 750 m západně od areálu zámku. Klášterní mlýn měl již tehdy zvláštní status a náleželo k němu devět poddanských usedlostí. Klarisky od…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 2.10. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Tasovice

Místa v okolí

 Dyje
 boží muka
 Červený most
 Louka
 vodní mlýn
 Louka
 Panská rybárna
 Chvalovice
 Vlkova věž
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 městské hradby
 Radniční věž
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Mikuláše
 Lechovice
 Pražská brána
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 Vrbkův kámen
 Allein
 Bohunice
 Lampelberk
 židovský hřbitov
 Tvořihráz
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Božice
 Přímětice
 boží muka
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Žerotice
 kostel sv. Linharta
 Králův stolec
 malovaný sklep
 boží muka
 sousoší Piety
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Želetice
 Želetice
 Papírna
 kostel sv. Volfganga
 Šobes
 Seefeld
 Němčičky
 boží muka
 Horní Dunajovice
 Lapikus
 Dyjákovice
 Svatý Kámen
 Mikulovice
 Břežany
 Plenkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Kravsko
 Skalice
 sýpka
 Miroslav
Základní informace místa
ID místa: 13139
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama