zámek Suľov

Teodózův kaštieľ, Dolní dvůr
Dvoukřídlý zámek zvaný Dolní dvůr či Teodózův kaštiel v obci Suľov pod stejnojmenným hradem. Vystavěn na přelomu 16. a 17. století rodem Sirmiensis. Několikrát upravován a přestavován. Dnes v soukromých rukou a chátrá.
Hlavní obrázek místa
severní, hlavní křídlo zámku od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 08/2008
Původně renesanční zámek, slov. kaštiel´, v západní části obce Suľov na severozápadě Slovenska. Jelikož byly v obci zámky hned tři, je tento označován jako tzv. Dolní dvůr. Objekt se nachází na počátku obce, nad levém břehu potoka, který obcí protéká a tvoří její hlavní osu, naproti římskokatolickému kostelu nad pravým břehem. Nepřístupný zámek je zchátralý a opuštěný. Obec Suľov je známá především překrásnými Suľovskými skalami a zříceninou stejnojmenného hradu.
Jan P. Štěpánek, 5.9. 2008
popis

Zámek byl na současné dispozici postaven z kamene na přelomu 16. a 17. století. Předcházela mu starší neznámá stavba. Zámek byl přístupný vstupem z přízemí a komunikaci v patře zprostředkovávala dochovaná, avšak zchátralá dřevěná pavlač. Výzkumem bylo zjištěno, že zámek byl stavěn v 6 stavebních etapách:1) raně renesanční z konce 16. století 2) renesanční z let 1603–18 3) pozdně renesanční kolem roku 1660 4) barokní z 2. pol. 18. století 5) stavební úpravy z 19. století 6) stavební úpravy z 20. století. V interiéru jsou dochovány cenné klenby, štukový svorník klenby, dřevěné portály suterénu, kamenné portály, trámové stropy či barokní vestavěné skříně. Zámek tvoří objekt na půdoryse písmene T. Hlavní křídlo východo-západního směrování je obráceno k hlavní kominikaci přes Suľov a ke kostelu. Kolmo k tomuto křídlu navazuje křídlo k jihu. Zámek je z velké části patrový s hladkou fasádou bez…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 5.9. 2008

historie

Historie zámku zv. Dolní dvůr

Jedno ze tří sídel panstva v obci Suľov je kaštiel (zámek) zvaný Dolní dvůr. Byl vystavěn na přelomu 16. a 17. století, avšak předpokládá se jeho výstavba na základech ještě starší stavby. První zmínka o zámku pochází z roku 1603 a jeho dispozice v exteriéru i interiéru jsou lehce inspirovány nedalekým Svatebním palácem v Bytči. Na kamenném schodu před pavlačí je vyryt letopočet 1660, který svědčí o stavební činnosti v této době. Dalším zajímavým prvkem jsou iniciály T.S.H.G. A.D. 1660 vyryté na dveřní zárubni v poschodí. Toto značí: Teodóz Sirmiensis (Suľovský), Helena Guzovičová leta Páně 1660. Podle tohoto majitele se zámku říká Teodózův kaštiel. Další datování je možno vidět v kamenné tabulce umístěné na východní straně pod střechou na nádvorní straně zámku. Po rodu Sirmiensis se majitelem zámku stal Jozef Raška a následně Mikuláš Semera z Budapešti. Od něj zdědil zámek a panství jeho syn Štěpán. Ten prodal…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 5.9. 2008

Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

 Suľovský hrad
 Šarkania diera
 Hradná
 Hričov
 Bytča
 Sobášný palác
 synagoga
 Mikšová
 Lietava
 Považské Podhradie
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 kostel sv. Heleny
 Jasenica
 Orlové
 židovský hřbitov
 Divinka
 Neologická synagoga
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 Budatín
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 6703
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama