
Zámek byl na současné dispozici postaven z kamene na přelomu 16. a 17. století. Předcházela mu starší neznámá stavba. Zámek byl přístupný vstupem z přízemí a komunikaci v patře zprostředkovávala dochovaná, avšak zchátralá dřevěná pavlač. Výzkumem bylo zjištěno, že zámek byl stavěn v 6 stavebních etapách:1) raně renesanční z konce 16. století 2) renesanční z let 1603–18 3) pozdně renesanční kolem roku 1660 4) barokní z 2. pol. 18. století 5) stavební úpravy z 19. století 6) stavební úpravy z 20. století. V interiéru jsou dochovány cenné klenby, štukový svorník klenby, dřevěné portály suterénu, kamenné portály, trámové stropy či barokní vestavěné skříně. Zámek tvoří objekt na půdoryse písmene T. Hlavní křídlo východo-západního směrování je obráceno k hlavní kominikaci přes Suľov a ke kostelu. Kolmo k tomuto křídlu navazuje křídlo k jihu. Zámek je z velké části patrový s hladkou fasádou bez… číst dále
Jedno ze tří sídel panstva v obci Suľov je kaštiel (zámek) zvaný Dolní dvůr. Byl vystavěn na přelomu 16. a 17. století, avšak předpokládá se jeho výstavba na základech ještě starší stavby. První zmínka o zámku pochází z roku 1603 a jeho dispozice v exteriéru i interiéru jsou lehce inspirovány nedalekým Svatebním palácem v Bytči. Na kamenném schodu před pavlačí je vyryt letopočet 1660, který svědčí o stavební činnosti v této době. Dalším zajímavým prvkem jsou iniciály T.S.H.G. A.D. 1660 vyryté na dveřní zárubni v poschodí. Toto značí: Teodóz Sirmiensis (Suľovský), Helena Guzovičová leta Páně 1660. Podle tohoto majitele se zámku říká Teodózův kaštiel. Další datování je možno vidět v kamenné tabulce umístěné na východní straně pod střechou na nádvorní straně zámku. Po rodu Sirmiensis se majitelem zámku stal Jozef Raška a následně Mikuláš Semera z Budapešti. Od něj zdědil zámek a panství jeho syn Štěpán. Ten prodal… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.