Zámek byl postaven Linhartem Colonou z Felsu kolem roku 1598. Po roce 1948 zámek získala a používala armáda. Dnes je zámek v soukromých rukou a veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Petr Prokop, 10/2010
Obec STRUŽNÁ se nachází v těsné blízkosti mnohem známější a často navštěvované zříceniny hradu Andělská Hora, ležící na silnici č. 6 ( E48 ) z Prahy do Karlových Varů. Z dalších zajímavých míst v okolí stojí za návštěvu požkozený zámek ve Verušičkách, malebné městečko Valeč s rekonstrukcí procházejícím zámkem, zbytky hradu Hartenšteina u Bochova, starobylé husitské Žlutice a krásně opravený zámek v Chyši.
21.11. 2003
historie

Historie zámku ve Stružné je spjatá s Andělskou Horou, kdy jeden z jejich vlastníků Linhart Colona z Felsu nechal kolem roku 1598 vystavět nový zámek v Kysiblu.V roce 1622 zámek i s Andělskou Horou přechází do majetku Heřmana Černína z Chudenic.V letech 1734 - 1794 je ve vlastnictví rodu Hartigů.Do opětovného vlastnictví Černínů přechází zámek a jeho okolí v roce 1868, kterým zámek patřil do r. 1945, kdy jim byl zabaven. Po roce 1948 přechází zámek do majetku armády, která jej silně zdevastovaný prodala do soukromých rukou. V minulých letech prošel zámek částečnou rekonstrukcí, ale interiéry jsou silně zdevastovány činností armády a napadeny dřevomorkou.

21.11. 2003

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stružná

Místa v okolí

 Bražec
 Andělská Hora
 Hungerberg
 kašna
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 neogotická studna
 bývalá fara
 Hartenštejn
 Bochov
 Šemnická skála
 Skalky skřítků
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Bučina
 kostel sv. Leonarda
 Lázně Kyselka
 Údrč
 Údrč
 Goethova vyhlídka
 Jírov
 Jižní prameny
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Lukáše
 Radošov
 židovský hřbitov
 Sadová kolonáda
 Diana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Velichov
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Mořičov
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Hájek
 zaniklá obec Mlyňany
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Sedlec
 Verušičky
 Tuchtova kaple
 Doubí
 kaple sv. Kříže
 Bílá boží muka
 Týniště
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Vavřince
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 smírčí kříž
 Svatošské skály
 kostel Všech svatých
 Ostrov
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 kaple
 Brložec
 kaple Panny Marie
 kaple Kaina a Ábela
 Mazanec
 kostel sv. Jiří
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 návesní kaple
 Blažkův mlýn
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 kaple Panny Marie
 kašna
 Žlutice – MPZ
 fara
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 Štědrá
 Štědrá
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 socha Panny Marie
 mariánský sloup
 Nevděk
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 popraviště
 boží muka
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kostel sv. Kříže
 Maleš
Základní informace místa
ID místa: 1797
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama