Utilitárně využívaný pozůstatek zámečku či budova postavená na torze původního zámečku, který přestal jako sídlo sloužit v roce 1792. Budova dnes součástí areálu hospodářského dvora. Dochovány četné klenuté místnosti.
Hlavní obrázek místa
© Miroslav BITTER 2006
Ves Střítež leží asi 20 km východně od Frýdku, na levém břehu říčky Ropičanky, při hlavní silnici mezi Hnojníkem a Nebory u Třince. Do samotného centra Stříteže je však třeba před železničním přejezdem trati Těšín – Frýdek odbočit k severu a mírným stoupáním dojet až ke kapli, která tvoří historické jádro obce. Střítež byla odedávna menším alodním statkem v držení drobné regionální šlechty. Pozdější majitelé panství si patrně někdy v průběhu 17. až 18. století postavili v areálu bývalého velkostatku, dnes zdevastovaném areálu JZD, drobné šlechtické sídlo – zámeček. Po roce 1792 však panství připadlo Těšínské komoře a tím původní sídelní význam budovy upadl a zámek chátral. Jeho budova byla použita pro přestavbu na budovu správy panství a byt správce. Tomuto účelu budova sloužila až do poloviny 20. století. V držbě JZD však správcovská budova zchátrala, a tak bylo přistoupeno k částečné demolici. Místo bývalého zámku a současného torza správcovské budovy se nachází v jihovýchodní části středu obce, v nejzápadnějším části areálu bývalého státního statku. Při prohlídce budovy je však i dnes patrný její původní význam. Celé přízemí je zaklenuto a o historii vypovídají i masivní zdi. Taktéž celý sklep je zaklenut. V exteriéru je zajímavá pouze podkorunní římsa. Místo samotné je velmi těžko fotografovatelné, protože leží v oploceném soukromém areálu.
Jan P. Štěpánek, 9.7. 2006
historie

Historie střítežského panství

Ves byla s největší pravděpodobností alodním statkem. Feudální majitelé panství se často střídali. Byli to povětšinou příslušníci nižší šlechty a různého původu. Kolem poloviny 15. století ji držel Ješek z Bukova. Poté se zde vystřídali Střítežští ze Stříteže, Hynalové z Kornic a v letech v letech 1570 – 1594 se zde uvádí Jan Jeřábek z Mořkova jehož manželkou byla Marta Hynalovna z Kornic Jan Jeřábek se psal podle svého majetku v Mořkově na Novojičínsku. Špatné povahové vlastnosti manželů Jeřábkových zapříčinily mnohé škody, které učinili, včetně škod páchaných na majetku samotné těšínské kněžny. Nakonec na základě rozsudku těšínského zemského soudu prodali Střítež roku 1594 Danielu Zeměckému ze Zemětic a oba se z knížectví vystěhovali. V letech 1594 – 1598 je tedy Střítež v držení Daniela Zeměckého ze Zemětic, příslušníka starého rodu pocházejícího ze Zemětic, rodu žijícího doposud.V roce 1602 je tu uváděna Hedvika…  číst dále

Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), Jan P. Štěpánek, 9.7. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Vělopolí
 Hnojník
 Ropice
 kostel Božího Těla
 Horní Žukov
 Třanovice
 Konská
 evangelický kostel
 Horní Tošanovice
 Prochaskova vila
 Dolní Tošanovice
 evangelický kostel
 Hradiště
 Dobratice
 Třinec
 Městská střelnice
 Dolní Líštná
 Brandýs
 synagoga
 kříž na Vidíkově
 radnice
 městské hradby
 studna tří bratří
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kříže
 Horní Domaslavice
 Těšín
 Lom - Mořské oko
 větrný mlýnek
 Stanislavice
 Dolní Domaslavice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Chotěbuz
 Horní Soběšovice
 Kocurovice
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Pitrov
 kostel sv. Kateřiny
 Karpentná
 Vendryně
 Dolní Soběšovice
 zvonička
 Žermanický lom
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Rybí dům
 Podobora
 kaple na Horním konci
 zvonička u Polků
 kaple na dolním konci
 Vendryně - vápenka
 Pražmo
 Životice
 kostel sv. Jiří
 vodní mlýn
 kostel sv. Martina
 boží muka na Husinci
 Skalický lom
 Skalice
 Morávka
 Prostřední Bludovice
 evangelický kostel
 Horní Bludovice
 kostel sv. Stanislava
 Dobrá
 kostel sv. Markéty
 Travné, Travný
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 zvonička Pod Krásnou
 Kotulova dřevěnka
 Stonava
 Bruzovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek nad Olší
 Horní Suchá
 kostel sv. Josefa
 lesní zámeček
 Stonava
 Hrádek nad Olší
 Janovice
 Frýdecká šibenice
 Kaple skalická
 židovský hřbitov
 kaple Na Skotni
 Prostřední Suchá
 kaple Panny Marie
 Husův dům
 Baška
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 kaple Při šefru
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 Dolní Suchá
 kaple Panny Marie
 Návsí
 vodopády Satiny
 Šenov
 U Veličků
 fara
 socha sv. Floriána
 školní budova
 Ondrášovy díry
 Nová Ves
 Hamerská kaple
 ostravický hamr č. I
Základní informace místa
ID místa: 3841
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama