Barokní zámek vzniklý v roce 1721 přestavbou tvrze ze 14. století s půdorysem do tvaru písmene U v Hošticích, později Střelských Hošticích. Přízemní prostory tohoto zámku – včetně kaple – jsou klenuté.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2007
Od roku 2006 je v přízemí zámku vybudováno Muzeum řeky Otavy a voroplavby, které je otevřeno v turistické sezoně denně a mimo turistickou sezonu či v jiném termínu po předchozí domluvě na Obecním úřadě - tel.: 383 399 748.
2.1. 2011
popis

Hoštickou tvrz nutno klást ve shodě s terénním průzkumem a starší lokalizací do dnešního objektu bývalé ubytovny. Hájitelná poloha na skalním výchozu svědčí dosud o středověkému charakteru sídla. Přesnější časové zařazení mohou patrně poskytnout až výsledky případných archeologických výzkumů. Zdivo předpokládané pozdně středověké tvrze zčásti vystupuje až do úrovně 2. patra dnešní budovy. Ze starší fáze výstavby sídelní budovy tvrze je pravděpodobně i klenba jižního sklepa, odsazeného od dnešního jižního čela budovy nad mostem. Průzkum přinesl i zajímavé zjištění, že zřejmě pozdně gotického původu je i dvojice orientovaných sklepů ve středním dílu spodního podlaží dnešní barokní sýpky – snad pozůstatek někdejšího poplužního dvora. Sklepy byly zabudovány do skalního podloží svahu, odděleného od staré tvrze mělkým údolím. Za Pešíků zde proběhla přestavba tvrze. Spočívala zejména v posunutí jižní čelní zdi budovy blíže k řece a rozšíření…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, 4.6. 2010

historie

První písemná zmínka o vsi Hoštice je z roku 1274, kdy patřila Držislavu, synu Viléma z Hoštic. Není ale jisté, jestli šlo o tyto Hoštice, vsí stejného jména je v JZ Čechách několik. Jistí jsme si u zmínky v roce 1318, kdy je zmiňován v souvislosti s Hošticemi Oldřich z Potštejna, v roce 1337 synové Bohunka z Mladějovic, Chval, Přech a Vecl – Přech až do roku 1374. Chval je zmiňován i v souvislosti s vedlejší vsí Kozlov, kterou založil a po které se i psal. Předpokládáme, že v Hošticích měl sídlo, ale pravděpodobně se nejednalo o tvrz, ale spíše pouze o dvorec. Po něm se stává vlastníkem podílu na panství v letech 1368–1374 Přech z rodu Nebřenských a po něm dalším majitelem je Jan z Prčice 1374–1395 a jeho syn Jan z Prčice 1402–1433. Kolem poloviny 15. století patřila část vsi, ne-li celá ves, Kateřině z Hoštic, po které získal majetek v roce 1462…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. , Svoboda, Praha 1986, F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, 5.3. 2010

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, Klub A. Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 2006

    V přízemí zámku vybudováno Muzeum řeky Otavy a voroplavby

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Střelské Hoštice

Místa v okolí

 Kladruby
 Kladruby
 Hvížďalka
 Žižkův most
 Podměstský mlýn
 Štěchovice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Frymburk
 Ohrazenice
 Boží kámen
 Tažovice
 kamenný most
 Střela
 Střela
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Vojnice
 Pětnice
 Mačice
 Bratronice
 Žichovice
 synagoga
 Záboří
 Rabí
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Kbíl
 židovský hřbitov
 masné krámy
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Kadov
 Němčice
 Husův sbor
 Chanovice
 Budětice
 Hoslovice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Čekanice
 Žihobce
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Pole
 Řepice
 křížová cesta
 kostel sv. Ondřeje
 Defurovy Lažany
 Dražovice
 Dražovice
 Maleč
 Nihošovice
 Dřešínek
 Doubravice u Volyně
 Miřenice
 židovský hřbitov
 Kalvarie
 boží muka
 synagoga
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Lipová Lhota
 Ballymote
 židovský hřbitov
 Nalžovy
 Sedlice
 Hoštice u Volyně
 Oselce
 parostrojní lihovar
 Hrad u Strašína
 Blatná
 Sluneční kámen
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Volyně
 radnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Sedlo
 Škvořetice
 Buzice
 kaple Dobrá voda
 Pustý Hrádek
 Kašperk
Kontaktní informace
Obecní úřad
Tel: 383 399 748
Základní informace místa
ID místa: 3732
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama