Původně renesanční zámek byl postaven v první pol.16.st. V letech 1681–91 přestavěn ranně barokně a koncem 18.st. pozdně barokně. Další úpravy v letech 1927 a 1959 poněkud setřely barokní styl stavby.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Stárkově
Pohled ze silnice do Hronova
© Pavel Vítek 07/2007
Stárkov se nachází v CHKO Broumovsko, 10 km západně od Police nad Metují, 10 km severovýchodně od Červeného Kostelce. Zámek se nachází asi 50 m od nejnižšího místa mírně se svažujícího náměstí, při silnici do Hronova. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví čtrnácti potomků původních majitelů a veřejnosti není přístupný. Dne 23. ledna r. 2007 byl Stárkovu obnoven status města. Poprvé byl Stárkov povýšen na město již roku 1573. V okolí nalezneme turisticky atraktivní místa – Červený Kostelec, Hronov, stolovou horu se skalním městem Ostaš, Broumovské stěny, Teplicko-adršpašské skály, skalní hrádek Skály, Broumov s benediktinským klášterem a nespočet dalších.
Pavel Vítek, 1.8. 2007
historie

První písemný doklad o Stárkovu pochází z roku 1321, kdy zde měl opevněné sídlo Bohuš ze Stárkova. Tehdejší tvrz stávala v místech vedle nynějšího kostela. Původně renesanční zámek byl v obci postaven v první polovině 16. století, kdy Stárkov vlastnil Bernard Žehušický z Nestajova. K jeho rozšíření a první přestavbě došlo po roce 1625, kdy stárkovský statek vlastnil Hertvík Čertorejský z Čertorej. Jan František Keiserstein, vlastník Stárkova od roku 1673, započal roku 1681, na místě renesančního zámku, se stavbou nového, raně barokního zámku. K jeho dokončení došlo roku 1691 za Helfrieda Kaisersteina. Asi koncem 18. století, kdy panství patřilo Františku st. Kaisersteinovi, proběhly na zámku pozdně barokní úpravy. Ve vlastnictví rodu Kaisersteinů byl stárkovský zámek až do první pozemkové reformy v roce 1927. Zámek byl tehdy prodán průmyslnické rodině Pejskarů z Police nad Metují. Roku 1927 proběhly na zámku stavební úpravy,…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, 1999, 1.8. 2007

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Stárkov
 Bystrý
 smírčí kříž
 mlýn Dřevíček
 kaple sv. Anny
 Vlčinec
 zvonice
 Samaritánka
 Ostaš
 Skály
 Skály
 Homole
 kašna
 radnice
 stará škola
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 kříž nad Pěkovem
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Střmen
 zvonice
 hrob Viktorky
 štola Kateřina
 Žaltman
 Keyzlarova vila
 Radvanice
 Hampelův sloup
 Vízmburk
 Velké Svatoňovice
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 kostel Panny Marie
 Pánův kříž
 Bludné skály
 Nádraží - divadlo
 Machovský kříž
 Meziměstí
 Červená Hora
 Laudonova kaple
 vojenský hřbitov
 Náchod
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Studnice
 Homolka
 kostel sv. Anny
 Hrad u Božanova
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Rýzmburk
 Žernovská rozhledna
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Staré bělidlo
 pomník jízdy
 Babiččino údolí
 benediktinský pivovar
 Dobrošov
 Dobrošov
 kalvárie
 Mieroszów
 fara
 Ratibořice
 Dubno
 Fort Karola
 Koldovka
 kostel Všech svatých
 vojenský hřbitov
 pěchotní srub T-S 63
 Chvalkovice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiljí
 železniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 Velká Bukovina
 Homole
Základní informace místa
ID místa: 5538
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama