Původně starou tvrz postavenou za Hugolta ze Šlejnic z roku 1487 koncem 16. stol. nahradila za Arnošta ze Šlejnic, vnuka Hugolta ze Šlejnic, tvrz nová, stojící východně od kostela. Ta byla počátkem 17. stol. barokně upravena.
Hlavní obrázek místa
Šluknovský zámek
© Petra Šimková
Renesanční dvoupatrový zámek se nachází v centru Šluknova. Prochází rekonstrukcí. V současné době je přístupné přízemí, kde je cukrárna a informační centrum.
Vladimír Studecký, 27.6. 2007
turistické

Zámek je zrekonstruován, v přízemí je informační centrum města Šluknov a cukrárna. Je možná prohlídka interiérů s průvodcem z infocentra. V interiérech reprezentativní místnosti města Šluknova, několik místností s historickým zařízením a sály kde město pořádá výstavy.

Ondřej Surový, 26.10. 2008

Další texty turistické
historie

Renesanční zámek vybudoval ve Šluknově Arnošt ze Šlejnic ve 2. polovoně 16. století. Je to dvoupatrová obdélná budova se dvěma průčelními štíty. Stavbou zámku se však zadlužil a proto jej prodal svému příbuznému Albrechtovi ze Šlejnic. R. 1618 jej koupil Otto ze Starschedelu. Pro účast na stavovském povstání mu byl ale zámek zkonfiskován a prodán hraběti Volfu Mansfeldovi. Jakožto dědictví se pak zámek ocitl v majetku Harrachů, kteří jej vlastnili až do r. 1876. Poté jej zakoupil saský komerční rada Arnošt Grumbt. Od jeho potomků nakonec získal Šluknov Ervín Leopold Nostitz-Rieneck, majitel velkostatku Pakomořice-Měšice u Prahy. Od r. 1945 byla v zámku umístěna knihovna, poté muzeum, galerie a stavební úřad. 2. 4. 1986 zámek vyhořel. V posledních letech se zámek dočkal rekonstrukce. Přístupné je nyní přízemí, kde se nachází cukrárna a informační centrum.

Vladimír Studecký -,Hrady,zámky a tvrze v čechách na Moravě a ve Slezsku - díl Severní Čechy, 27.6. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí, Šluknov (Děčín), plán přízemí tvrze. Křížky vyznačen rozsah renesančního zdiva. Zaměření Ing. arch. Hölla z března 1989, kresba autor.
Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, [N-Ž], Libri, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Šluknov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Lipová
 Vlčí hora
 Šternberk
 Zahrady
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Dymník
 Dlouhý Důl – VPZ
 Vlčí Hrádek
 Brtnický hrádek
 Rumburk
 kaple sv. Anny
 morový sloup
 Schönbuch
 kamenný most
 Jeskyně víl
 Weifberg
 Kyjovský hrad
 dům U Frinda
 Tanečnice
 Niedermühle
 socha lva
 evangelický kostel
 Světlík
 kostel sv. Josefa
 Na Tokáni
 Hrádek-Burgsberg
 Rudolfův kámen
 evangelický kostel
 Winterstein
 Šauenštejn
 Varnsdorf
 Křížová hora
 Neuer Wildenstein
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
Kontaktní informace
Šluknovský zámek
Regionální informační centrum
Zámecká 642
407 77 Šluknov

Vlastník:
Město Šluknov
nám. Míru 1
407 77 Šluknov
Tel: 412 332 711/741; 739 593 014
http://www.mesto-sluknov.cz/cz/541-infocentrum.html
ic@mesto-sluknov.cz
Základní informace místa
ID místa: 5411
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama