Zámek navazující na renesanční tvrz, vybudovaný v roce 1602 Zikmundem Volfem rovněž v renesančním slohu. V roce 1633 jej získal Zikmundův bratr Fridrich Jankovský, majitel Bítova, jenž byl jeho hlavním rezidenčním sídlem. Od té doby zámek plnil spíše jen hospodářskou funkci statku. A rovněž po roce 1945 sloužil místnímu JZD.
Hlavní obrázek místa
Západní nádvorní strana
© Dušan Dohňanský 08/2018
Vřele doporučuji návštěvu tohoto zámku. Téměř celý areál je zrekonstruovaný včetně krásného nádvoří s parkovou úpravou a kovářskými uměleckými díly. A pokud budete mít štěstí, tak se můžete setkat s velmi příjemnou a ochotnou "zámeckou paní" Marii Pavlovskou, která vás provede i mimo oficiálních otevíracích hodin.
4.6. 2020
historie

Historie zámku stejně jako i mladší z obou slatinských tvrzí je spjata s Hynkem Jankovským a jeho rodem, který vlastnil Slatinu a okolní vsi od roku 1535, kdy mu ji postoupil majitel Moravského Krumlova Jan z Lipé. V roce 1602 vnuk jednoho ze šesti Hynkových synů Zikmund Volf vybudoval v severní části vsi renesanční zámek, který v roce 1633 získal Zikmundův bratr Fridrich Jankovský, majitel Bítova. Zámek tak postupně začal ztrácet svoji rezidenční funkci, jelikož hlavním Fridrichovým sídlem byl hrad Bítov. V 30. letech 18. století Maxmilián Arnošt II., poslední z rodu Jankovských, přistoupil k přestavbě a přístavbě areálu, který se změnil v hospodářský dvůr. V roce 1755 získává Slatinu rod Daunů a po nich ještě několik jiných soukromých majitelů. V roce 1945 byl zámek i s tvrzí zkonfiskován. V té době byly obě stavby již oddělené a sloužily potřebám obce a místního JZD.…  číst dále

D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 4.6. 2020

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Slatina

Místa v okolí

 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 Újezd
 Ratíšovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Litovany
 kostel sv. Josefa
 Pulkov
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Tavíkovice
 Bukovina
 Mstěnice
 Boskovštejn
 Mstěnice
 Hostim
 Krhov
 Mikulovice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Lapikus
 Horní Kounice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Němčičky
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 Višňové
 Lipňany
 kaple sv. Anny
 Rešice
 kaple Panny Marie
 poklona
 Plaveč
 Plenkovice
 boží muka
 Pustý zámek
 Lykodery
 poklona
 Kravsko
 poklona
 poklona
 boží muka
 poklona
 dvůr Alinkov
 Dalešice
 Šenkenberk
 akciový pivovar
 Horní Dunajovice
 Rabštejn
 Vesce
 Bohušice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Tulešice
 Valeč
 Valeč
 Džbánice
 Čalonice
 Tvořihráz
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Dukovany
 Ratibořice
 kostel sv. Markéty
 Želetice
 Přímětice
 Želetice
 Lhota u Lipníka
 Babylon
 Žerotice
 dům čp. 60
 Lesůňky
 sýpka
 Skalice
 Lesná
 Výčapy
 Bohunice
 Vlčí kopec
 Vranovská přehrada
 Mniszkův kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
Základní informace místa
ID místa: 14943
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama