Viléma Ostrovský ze Skalky původní tvrz přestavěl na renesanční zámek. Za Mladotů ze Solopysk zámek přestavěn v barokním slohu, průčelí zámku pak v polovině 18.stol. v rokokovém stylu. Později bylo v zámku muzeum Jiráskova Temna.
Hlavní obrázek místa
zámek od severu
© Rodochrozit, 01/2013
Zámek Skalka leží v obci Podbřezí, vzdálené 6 km jihovýchodně od Dobrušky. V okolí můžeme navštívit 7 km západně vzdálený zámek v Opočně, 12 km jižně zámek v Rychnově nad Kněžnou a nebo 13 km severně vzdálené Nové Město nad Metují, kde najdeme jednak zámek a jednak krásné renezanční náměstí.
14.12. 2005
historie

Zámek Skalka

První známí majitelé tvrze Skalka ve vsi Podbřezí se v roce 1360 připomínají Ješek a Půta ze Skalky. Později Skalku drželi různí majitelé, až v roce 1567 připadla opět původním majitelům Ostrovským ze Skalky. Koncem 16. stol. za Viléma Ostrovského ze Skalky původní tvrz přestavěna na renesanční zámek. Své jméno Skalka získala po skalnatém ostrohu nad údolím Zlatého potoka na němž byl zámek postaven. Stavba s palácem a dvěma věži se tyčí na jižním cípu tohoto ostrohu. Po vymření rodu Ostrovských ze Skalky získal jejich panství rod Mladotů ze Solopysk. Za jejich vlastnictví byl zámek od základů přestavěn v barokním slohu, průčelí zámku pak v polovině 18.stol. v rokokovém stylu. V roce 1800 zámek koupil Gundakar Colloredo-Mansfeld, připadl k opočenskému panství a stal se pouze sídlem správce dvora a později různých nájemců. Po pozemkové reformě v roce 1925 získali zámek Skalka manželé Martincovi, kteří jej vlastnili do roku…  číst dále

25.9. 2005

pověsti

Roku 1800 prodal Vojtěch Mladota ze Solopysk Skalku Colloredo-Mansfeldům. Podle pověsti byla důvodem prodeje tragická smrt jeho dcery, která prý vypadla z okna, když se pokoušela zachránit svého psíka, který jí vypadl z ruky. Připomínkou této události je prý obraz dámy s psíčkem ve slepém okně na průčelí. Ve skutečnosti byl Vojtěch Mladota v době prodeje teprve dvacetiletý a bezdětný, důvodem pak byla jednoduchá skutečnost, že se mu nechtělo žít na odlehlém sídle

Zany, 30.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, mřížkovaně reesanční, šrafovaně barokní zdivo
© L. Svoboda (in Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Chábory
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 židovský hřbitov
 Solnice
 Kvasiny
 Skuhrov
 kostel Panny Marie
 Opočno
 pivovar
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 úřední dům
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 letohrádek
 Hluky
 Osičina
 Nový hrad
 Dobřany
 Černíkovice
 Černíkovice
 Přepychy
 Uhřínovice
 Hlodný
 Výrov
 Lično
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Frymburk
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 židovský hřbitov
 Hoděčín
 Rychnov nad Kněžnou
 Šibeník
 Rychmberk
 socha sv. Marka
 Černčice
 kašna
 radnice
 synagoga
 Sendraž
 kostel sv. Kateřiny
 Vranov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Bartoňova útulna
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kaple sv. Anny
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Veselice
 Peklo
 vodní nádrž Rozkoš
 Nový Dvůr
 Pěčín
 Barunčina škola
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
Základní informace místa
ID místa: 3479
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama