Viléma Ostrovský ze Skalky původní tvrz přestavěl na renesanční zámek. Za Mladotů ze Solopysk zámek přestavěn v barokním slohu, průčelí zámku pak v polovině 18.stol. v rokokovém stylu. Později bylo v zámku muzeum Jiráskova Temna.
Hlavní obrázek místa
zámek od severu
© Rodochrozit, 01/2013
Zámek Skalka leží v obci Podbřezí, vzdálené 6 km jihovýchodně od Dobrušky. V okolí můžeme navštívit 7 km západně vzdálený zámek v Opočně, 12 km jižně zámek v Rychnově nad Kněžnou a nebo 13 km severně vzdálené Nové Město nad Metují, kde najdeme jednak zámek a jednak krásné renezanční náměstí.
14.12. 2005
historie

Zámek Skalka

První známí majitelé tvrze Skalka ve vsi Podbřezí se v roce 1360 připomínají Ješek a Půta ze Skalky. Později Skalku drželi různí majitelé, až v roce 1567 připadla opět původním majitelům Ostrovským ze Skalky. Koncem 16. stol. za Viléma Ostrovského ze Skalky původní tvrz přestavěna na renesanční zámek. Své jméno Skalka získala po skalnatém ostrohu nad údolím Zlatého potoka na němž byl zámek postaven. Stavba s palácem a dvěma věži se tyčí na jižním cípu tohoto ostrohu. Po vymření rodu Ostrovských ze Skalky získal jejich panství rod Mladotů ze Solopysk. Za jejich vlastnictví byl zámek od základů přestavěn v barokním slohu, průčelí zámku pak v polovině 18.stol. v rokokovém stylu. V roce 1800 zámek koupil Gundakar Colloredo-Mansfeld, připadl k opočenskému panství a stal se pouze sídlem správce dvora a později různých nájemců. Po pozemkové reformě v roce 1925 získali zámek Skalka manželé Martincovi, kteří jej vlastnili do roku…  číst dále

25.9. 2005

pověsti

Roku 1800 prodal Vojtěch Mladota ze Solopysk Skalku Colloredo-Mansfeldům. Podle pověsti byla důvodem prodeje tragická smrt jeho dcery, která prý vypadla z okna, když se pokoušela zachránit svého psíka, který jí vypadl z ruky. Připomínkou této události je prý obraz dámy s psíčkem ve slepém okně na průčelí. Ve skutečnosti byl Vojtěch Mladota v době prodeje teprve dvacetiletý a bezdětný, důvodem pak byla jednoduchá skutečnost, že se mu nechtělo žít na odlehlém sídle

Zany, 30.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, mřížkovaně reesanční, šrafovaně barokní zdivo
© L. Svoboda (in Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Chábory
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 Solnice
 Kvasiny
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel Panny Marie
 pivovar
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 úřední dům
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 letohrádek
 Hluky
 Osičina
 Nový hrad
 Dobřany
 Přepychy
 Černíkovice
 Černíkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Uhřínovice
 Hlodný
 Výrov
 Lično
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Frymburk
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Hoděčín
 Šibeník
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Rychmberk
 Černčice
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Sendraž
 Na Vartě
 kostel sv. Kateřiny
 Vranov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Bartoňova útulna
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 Šerlišský mlýn
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 Častolovice
 Feistův kopec
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Veselice
 Peklo
 vodní nádrž Rozkoš
 Nový Dvůr
 Pěčín
 Barunčina škola
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 malá fara
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
Základní informace místa
ID místa: 3479
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama