Výstavný raně klasicistický zámek vybudoval pro sebe po roce 1874 Antonín Scheffer, jenž koupil v Širokém Brodě rychtu (fojtství), jejíž součásti byl i hospodářský dvůr. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu. Dnes je v soukromých rukou a je využíván jako dílny a garáže.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nádvorní část bývalého zámku od jv.
© Dušan Dohňanský 09/2017
Ves Široký Brod (dříve něm. Breitenfurt) asi s 300 obyvateli je nyní částí obce Mikulovice. Leží v údolí říčky Bělé, kterou sleduje trasa silnice I/44 z města Jeseníku k hraničnímu přechodu do Polska za Mikulovicemi. Turisticky značené cesty vsí neprocházejí.
3.2. 2021
historie

Rychta (fojtství) vznikla v Širokém Brodě v roce 1555, ale výstavné zámecké sídlo jako součást dvora zde vybudoval Antonín Scheffer, který fojtství koupil od svého tchána Johanna Spielvogela. V roce 1867 koupil rychtu i se zámkem Moritz Krisch, jehož potomci zde sídlili až do roku 1923. Posledním německým držitelem dvora a zámečku byl Max Andreas Kosma. V roce 1945 přechází zámek i dvůr do majetku státu, přičemž se v něm střídaly různé organizace. Sloužil i jako rekreační středisko a po roce 1989 se stal součástí kempu. Ještě ve 20. století vyhořel a k rekonstrukci již nedošlo. Budova byla přestavěna a dnes se využívá jako garáže a dílny. Zámek byl jednopatrová čtvercová budova s vysokou mansardovou střechou, byla opatřena např. lizénami a okenními šambránami. Dodnes se ale z původního zámku zachovala jen půlkruhová teraska, jež sloužila jako balkón. Severně od zámku je pozůstatek původního zámeckého parku.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 14.1. 2021

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Široký Brod

Místa v okolí

 Široký Brod
 Hradec
 Čertovy kameny
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 Zlatorudné mlýny
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 dům Katovna
 Lurdská jeskyně
 radnice
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Koberštejn
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Medvědí kámen
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Adolfovice
 Dolní Červená Voda
 Leuchtenštejn
 fojtství
 jeskyně Na Pomezí
 Biskupská hora
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 kostel sv. Václava
 Heřmanovice
 Quinburk
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Žulová
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Mnichov
 Horní Heřmanice
 Buková
 Vozka
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15468
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama