V renesanční zámek byla v 16.stol. přestavěna nejspíše pozdně gotická tvrz. Někdy před r. 1623 prošel zámek druhou fází přestavby. Roku 1753 ji vyženil nejvyšší maršálek August kníže z Lobkovic. Lobkovicové vlastnili zámek až do 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od jihovýchodu
© Filip Matoušek 7/2003

dějiny tvrze

Ves Sedlice byla dlouho majetkem Bavorů ze Strakonic, až roku 1404 je prodali třem bratřím z Kraselova. Tehdy zde ještě žádné panské sídlo nestálo. Na další století zprávy o vsi mizí, znovu se objevuje až počátkem 16. století, kdy zde již roku 1505 za Mikuláš Malovce z Pacova stála nejspíše pozdně gotická tvrz. Po roce 1533 prodal Jan Malovec Sedlici i s tvrzí Adamu Řepickému ze Sudoměře. Po Adamově smrti dědila Sedlici jeho sestra a po ní její synové se Zdeňkem ze Šternberka. Při dělení majetku mezi Šternberskými bratry je poprvé zmiňován zámek se šnekovým schodištěm a pavlačemi. V té době tedy měla sedlická tvrz za sebou renesanční přestavbu. Sedlici získal Adam ze Šternberka, který zde sídlil až do své smrti roku 1623, za něj mohla proběhnout druhá fáze renesanční přestavby. Po Adamově smrti význam Sedlice poklesl, zámek ztratil svou rezidenční funkci a byla již jen jedním z četných rodových statků. Roku 1713 získal statek Adam hrabě Lažanský, roku 1726 prodal Sedlici Černínům a roku 1753 ji vyženil s Marií Josefou Černínovou nejvyšší maršálek August kníže z Lobkovic a připojil ji k nedaleké Drhovli. Lobkovicové drželi Drhovli se Sedlicí až do 20. století.
Zany, 15.4. 2005
historie

popis tvrze

Pozdně gotická tvrz se skládala ze dvou rovnoběžných obdélných jednopatrových křídel podél západní a východní strany malého přibližně čtvercového nádvoří. Vstup byl veden od jihu věžovitou čtverhrannou bránou vysunutou do příkopu. Při první renesanční přestavbě za Řepických ze Sudoměře bylo postaveno severní křídlo, do nádvoří se obracely patrové arkády i četné klenby v interiéru. V druhé renesanční fázi již za Šternberků bylo strženo východní křídlo, na jehož obvodě byla postavena nízká ohradní zeď ozdobená psaníčkovými sgrafity. Barokní úpravy mají na svědomí zazdění nádvorních arkád a také jižní křídlo, které pohltilo pozdně gotickou vstupní bránu. Renesanční ohradní zeď byla na východě prolomena novou bránou se šternberským erbem. Někdy ve druhé polovině 19. století byl zaplněn dosud volný prostor v severozápadním nároží.

Zany, 15.4. 2005

Půdorys místa

půdorys 1. patra podle Ladislava Svobody
© J. Slavík, L. Svoboda - Ke stavební podobě hrádků a tvrzí na Strakonicku, Castellologica bohemica 5, Praha 1996)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Sedlice

Místa v okolí

 Škvořetice
 Čekanice
 Buzice
 Kožlí
 děkanství
 kostel sv. Martina
 křížová cesta
 radnice
 mariánský sloup
 Petrovice
 Osek
 Šamonice
 parostrojní lihovar
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 Blatná
 kaple Božího hrobu
 Bratronice
 Strážovice
 Brloh
 Záboří
 Ženatý dub
 Drhovle
 Kbelnice
 Pětnice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Cerhonice
 Kosatínský viklan
 Řepice
 Čížová
 Křikava
 Velký Kamýk
 Boudy u Čimelic
 Tchořovice
 Karlov
 Štěkeň
 Kadov
 masné krámy
 Vintíř
 Pole
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Uzeničky
 Hostišovice
 Strakonice
 Husův sbor
 Střela
 kostel sv. Václava
 Střela
 Rakovice
 synagoga
 Vráž
 Čimelice
 Čimelice
 Žižkův most
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Lnáře
 židovský hřbitov
 Kestřany
 židovský hřbitov
 Draheničky
 socha sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Střelské Hoštice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 empírový most
 Kamenný most
 Dolní Nerestce
 radnice
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Kladruby
 Kladruby
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 Putim
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 Štěchovice
Základní informace místa
ID místa: 3007
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama