Renesanční zámek postaven kolem roku 1590. Poškozen byl za třicetileté války, po válce byl konfiskován. Hospodářské budovy nechali přistavět pánové z Götzen, areál byl přestavěn ve druhé polovině 18. století. Od II. světové války zámek chátrá.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek od hlavní cesty
© Jan P. Štěpánek 09/2013
Renesanční zámek Sarny byl postaven kolem roku 1590. Poškozen byl v polovině 17. století za třicetileté války, po válce byl původním protestantským majitelům konfiskován. Hospodářské budovy nechali přistavět pánové z Götzen, areál byl přestavěn ve druhé polovině 18. století. Od II. světové války nebyl zámek opravován, tudíž je ve značně zchátralém stavu. Část objektu je užíván jako byty. Podle informací z internetu je zámek nabízen k prodeji (září 2013)
Milan Caha (zdroj: www.zamki.pl), 16.7. 2009

Půdorys místa

půdorys v úrovni přízemí
© Krzysztof Eysymontt: Architektura renesansowych dworów na Dolnym Śląsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2010
Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Ścinawka Średnia
 Umlaufův mlýn
 Ratno Dolne
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 fara
 kalvárie
 Hrad u Božanova
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 stará radnice
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 Velká Hejšovina
 Machovský kříž
 benediktinský pivovar
 Pánův kříž
 kaple sv. Anny
 Dinopark Karlów
 Fort Karola
 kostel Všech svatých
 Bludné skály
 Laudonova kaple
 Kladská pevnost
 most sv. Jana
Základní informace místa
ID místa: 7308
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama