Zámek byl založen augustiniánským řádem sv. Tomáše v roce 1742 a byl využíván jako letní sídlo. Nějakou dobu zde žil i Johann Gregor Mendel, jeden ze zakladatelů genetiky, který se v roce 1843 stal mnichem řádu svatého Augustina.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2005
Augustiniánská biskupská rezidence z roku 1742 sloužila jako letní sídlo augustiniánského řádu sv. Tomáše na Starém Brně. Zde po určitou dobu žil i Johann Gregor Mendel, jeden ze zakladatelů genetiky, který se roku 1843 stal mnichem řádu svatého Augustina. Stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem.
L.P., 29.4. 2005
turistické

Augustiniánská Rezidence v Šardicích - kulturně-společenské centrum

Expozice Měřidla a váhy ze sbírek Ing. Petra Cikrle, PhD. vstupné: dospělí 20 Kč děti: 10 Kč Expozice výstavy není určena jen k pasivnímu prohlížení, ale návštěvník má možnost vyzkoušet si vážení na váhách a zapsat aktuální stav počasí do meteorologického listu. Také je zde koutek určený pro kreslení dětí. Další poskytovanou službou je prodej publikací a pohlednic vydaných obcí. Samozřejmostí jsou toalety s bezbariérovým přístupem. Před budovou se stojí informační tabule o historii vinařství a odpočívadlo s odpadkovým košem. Parkoviště se nachází přes ulici před původní budovou bývalého státního statku. Turisté si mohou nechat dát do deníčků otisk razítka (kopie staré pečeti obce). Obec zde pořádá četné kulturní akce jako: otevření místní vinařské stezky, tvořivé jarní setkání a jiné. Obřadní síň slouží k pořádání svateb a jiných významných událostí v obci. Kde nás najdete: Pro motoristy a cyklisty: Rezidence stojí na…  číst dále

Petra Košuličová, www.rezidence.blog.cz,http://sardice.cz/, 25.9. 2012

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Stavěšice
 Jarohněvice
 sklepní ulička
 Strážovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Milotice
 mariánský sloup
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Stezka nad vinohrady
 Kobylské jezero
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Vrbice
 Starý Poddvorov
 Vlkoš
 kostel sv. Jiří
 Bukovanský mlýn
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Nechvalín
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Uhřice
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Kostelec
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Na Podluží
 Bohuslavice
 Palánek
 Všetrapy
 Kvášov
 ZOO Hodonín
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Žádovice
 Kraví hora
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Újezd u Ždánic
 Súsedská
 kostel sv. Vavřince
 Haluzice
 Vracov
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Mezilesice
 Hodonín
 Hodonín
 Rohatec
 Nedánov
 Konůvky
 Slunečná
 kostel sv. Isidora
 Kepkov
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 Bošovice
 Vřesovice
 Kobeřice
 Koryčanská kaple
 Skalica
 hradisko sv. Klimenta
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Kozel
 Kazatelna
Kontaktní informace
Augustiniánská rezidence
čp. 2
69613 Šardice u Kyjova
http://rezidence.blog.cz
info.rezidence@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3063
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama