Jan Hőlzl ze Sternsteinu vystavěl asi v r.1590 renesanční zámek. Po r.1620 jej Jan Baltazar Marradas přestavěl. Od r.1768 sloužil vojenským účelům až do 90. let 20. stol. Úpravy prováděné v 18. stol. vojenskou správou.
Hlavní obrázek místa
Zámek od severozápadu
© Jiří Cukr, 08/2010
Rudolfov leží 4 km východně od Českých Budějovic. První písemná zmínka o těžbě stříbra v okolí Velkých Hor, jak se původně Rudolfov jmenoval, pochází z r. 1385. Největší rozvoj těžby nastal za Rudolfa II., který obec povýšil na horní město s názvem Rudolfov. Významný odborník v těžbě a podnikatel Janem Hőlzlem ze Sternsteinu vystavěl asi v r. 1590 v dolní části města renesanční zámek, zvaný Hőlzlův dům. Zámek je jednoduchá, jednopatrová stavba čtvercového půdorysu, s vjezdem uprostřed průčelí, která si ponechala podobu po úpravách prováděných v 18. stol. vojenskou správou. V současné době je zámek v soukromých rukou a sídlí v něm několik firem a veřejnosti je nepřístupný.
19.1. 2006
historie

Významný odborník v těžbě a podnikatel Janem Hőlzlem ze Sternsteinu vystavěl asi v r. 1590 v dolní části města renesanční zámek, zvaný Hőlzlův dům. Brzy jej však prodal Bohuslavu Malovcovi z Malovic. Po roce 1620 propadl malovcův majetek konfiskaci a zámek získal Jan Baltazar Marradas, který zámek nechal přestavět. R. 1661 od Bartoloměje Marradase koupil zámek Jan Adolf Schwarzenberk. R. 1768 byla budova pronajata veliteli polního dělostřelectva Františku Oldřichu ze Vchynic a od té doby sloužila vojenským účelům až do 90. let 20. stol. V současné době je zámek v soukromých rukou a sídlí v něm několik firem.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 21.1. 2006

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Rudolfov

Místa v okolí

 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 kamenná boží muka
 židovský hřbitov
 Libníč
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 solnice
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Orty
 Červený dvůr
 kostel sv. Václava
 Zvíkov u Lišova
 Doubravice
 Provod, Prochod
 Ledenice
 Houžná
 Hluboká nad Vltavou
 kaple Panny Marie
 špýchar s bránou
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 kaple sv. Josefa
 Poříčí
 Doubíčko
 dvůr Vondrov
 Hradec u Dobřejovic
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Vildštejn
 Staré Machovice
 Machovice
 boží muka
 Boršov
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Trocnov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Plavnice
 Komařice
 radnice
 kaplička Panny Marie
 Borovany
 pranýř
 Maškovec
 Ostrolovský Újezd
 kaplička Panny Marie
 Újezdec
 Karlův hrádek
 návesní kaple
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Švamberk
 kamenný most
 barokní kamenný most
 Bartochov
 Nový Dvůr
 boží muka
 Římov
 Habří
 Habří
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Dvorec
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lomnice nad Lužnicí
 Kluk
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Kubatův pomník
Základní informace místa
ID místa: 3493
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama