zámek Randez-vous

Dianin chrám, Lednicko-valtický areál
Lovecký zámeček byl postaven v klasicistním slohu roku 1812 na počest Jana I. Josefa z Lichtenštejna. Architektura je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2004
Klasicistní lovecký zámeček byl vystavěn na počest vojevůdce napoleonských válek Jana I. Josefa z Lichtenštejna. Byl dokončen roku 1812 knížecím stavitelem Josefem Konrhäuselem podle projektu Josefa Hardtmutha. Romantická stavba je parafrází římských triumfálních oblouků. Hlavní fasády Dianina chrámu jsou členěny čtyřmi představenými sloupy, na něž dosedá atikové patro. Patky i hlavice sloupů jsou korintské. Architektonicky jsou obě hlavní fasády až po korunní římsu shodné. Atikové patro je na severní fasádě děleno vždy dvěma okny, na jižní třemi reliéfy, fasády jsou dále ozdobeny vždy dvěma reliéfy čtvercovými a dvěma rondely. Obě průčelí vyzdobil Josef Klieber alegorickými sochami, reliéfy s loveckými náměty jsou většinou inspirovány legendami o panenské bohyni Dianě (řecky Artemis). Boční fasády jsou symetrické, střízlivě řešené, nezdobené. Oblouk je z vnitřní strany zdoben 81 kazetami s dvojitým zapuštěným orámováním, do jejichž středů jsou zasazeny růžice. Stavba byla původně určena k letním a podzimním loveckým slavnostem. Interiér je rozdělen do čtyř nadzemních podlaži. První dvě jsou rozdělena obloukem, v pravé části je umístěno schodiště zaklenuté klenbami s lunetami, na stěnách je malované stínované kvádrování. V levé části je dnes dvoupodlažní byt správce a nad ním ve třetím podlaží malý salonek příležitostně užívaný k reprezentativním účelům. Dominantním prostorem celého zámku je bohatě štukem vyzdobený hlavní sál v atikovém podlaží o rozměrech 7x16 metrů. Komunikace mezi pravou a levou částí objektu je zajištěna propojením nad hlavním sálem. Architektura je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO.
Cedule u místa, 31.7. 2004
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Belveder
 Brána na náměstí
 Chrám Tří Grácií
 radnice
 Nový dvůr
 Valtice
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Kolonáda - Reistna
 Apollonův chrám
 Lednice
 Maurská vodárna
 Lovecký zámeček
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Janův hrad
 židovský hřbitov
 Zámecký mlýn
 minaret
 Pohansko
 Nejdek
 Pohansko
 Stará Břeclav
 Obelisk
 Sedlec
 Lány
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Šebestiána
 městské hradby
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Velké Bílovice
 jeskyně Na Turoldu
 Lanžhot
 Dalibor
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Tvrdonice
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Izidora
 Archeopark Pavlov
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Všetrapy
 Neuhaus
 Na Podluží
 kostel sv. Jiljí
 Potvorovice
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Starý Poddvorov
Kontaktní informace
Národní památkový ústav Brno
Správa státního zámku Valtice
Tel: 603 867 966
Základní informace místa
ID místa: 2175
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama