Pozdně renesanční zámek (slovensky kaštieľ) byl postaven v l. 1650-1655 zřejmě rodem Rakoľubských (Rakolubszky). Upravován v 18. a 19. století. Po znárodnění sloužil jako školka, obchod, kanceláře a taneční sál. Po r. 1989 chátral a v r. 2006 vyhořel. Dnes je již zříceninou.
Hlavní obrázek místa
rozpadající se zámek (kaštieľ) Rakoľuby
© Luděk Vláčil 07/2019
Rakoľuby jsou místní částí západoslovenské obce Kočovce. Leží na levém břehu Váhu kolem silnice spojující Trenčín a Piešťany. Současná obec vznikla v roce 1960 spojením tří dříve samostatných částí Beckovská Vieska, Kočovce a Rakoľuby. Nejstarší památkou Rakoľub je pozdně renesanční kaštieľ (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící u hlavní silnice. Ruina zámku je oplocená a nepřístupná.
Luděk Vláčil, 21.8. 2019
popis

Zámek je dvoupodlažní, podsklepená, bloková budova se čtvercovým půdorysem a dvojtraktovou dispozicí s místnostmi řazenými kolem vestibulu. Objekt vychází z typu slovenských kaštielů, nároží hlavní fasády však byla místo věžemi zdůrazněna krakorcovými arkýři se samostatnými stříškami.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: zdroj: slovenskehrady.sk, https://krizom-krazom.eu a další, 21.8. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1262, kdy se vzpomíná jako Rakulub. Patřila zemanským rodům Rakoľubských (Rakolubszky) a Kalnických, později dalším šlechtickým rodům. Kdy zde vzniklo první šlechtické sídlo, není známo. Současný pozdně renesanční zámek (slovensky kaštieľ) byl postaven v letech 1650-1655 zřejmě rodem Rakoľubských. Po roce 1728 byl upraven. V 1. polovině 18. a 19. století došlo k úpravám fasády. Po parcelaci pozemků za první republiky byla část původního areálu rozparcelována a částečně zastavěna. Poslední majitelkou zámku byla vdova Helena Bánoci (Gočárová). Po znárodnění sloužil jako školka, obchod a v patře byly kanceláře a taneční sál. V roce 1959 byly v objektu provedeny poslední adaptační práce. Od roku 1963 je objekt kulturní památkou SR. Po roce 1989 byl v restituci vrácen dědicům posledních majitelů, kteří jej následně prodali. V roce 2005 zchátralý zámek koupil Ján Kadlečík…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: zdroj: slovenskehrady.sk, https://www1.pluska.sk, https://krizom-krazom.eu, https://mytrencin.sme.sk a další, 17.8. 2019

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Kočovce
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Zemianské Lieskové
 Zemianske Podhradie
 Tematín
 Čachtice
 Adamovce
 Brunovce
 Lúka
 Park miniatúr
 Kostolná
 Topoľčiansky hrad
 Záblatie
 Duchonka
 synagoga
 Trenčiansky hrad
Základní informace místa
ID místa: 14282
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama