Středověká tvrz zmiňovaná r. 1363 ve spojitosti se smrtí Mikuláše z Radenína, přestavěná začatkem 17. stol na renesanční zámek a rozšířena o nové křídlo. Zámek upraven empírově, průčelí upraveno v roce 1845 pseudorenesančně.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Milan Caha, 10/2007
V severovýchodně od dnešního zámku jsou sklepy, snad pozůstatek starší radenínské tvrze z předhusitského období. Jsou to tři valeně sklenuté prostory s vnějším nárožím tarasu s mladším sgrafitovým kvádrováním. Mladší pozdně gotická tvrz stávala pravděpodobně na místě dnešního zámku, usuzuje se tak podle mohutných vnějších zdí. Tvrz zřejmě rozšířil Oldřich Smrček – a to k severovýchodu – na dvouprostorový palác. V jeho severovýchodním opevnění se předpokládá bašta, jejíž obrys je znatelný ve tvaru zástavby na mapě z roku 1830. Při renesanční přestavbě (za Jiříka Homuta) bylo nádvorní průčelí opatřeno lunetovou římsou a polosloupovým řádem. Budova západně od zámku si zachovala pozdně renesanční úpravu (sgrafitové kvádrování, vlnovkami zdobené římsy štítu, stylizovaní delfíni).
Ivka (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 10.11. 2007
historie

Obec Radenín je poprvé zmiňována na samém konci 13. století – tedy roku 1300 ve spojitosti s panem Tobiášem z Radenína. Tvrz – předchůdce dnešního zámku – je uváděna později jako dědictví po Mikuláši z Radenína, který zemřel roku 1363. V té době byla obec obehnána hradbami (dodnes částečně dochovanými) a samostatně opevněný byl i nedaleký kostel sv. Markéty. Roku 1520 je uváděn jako majitel tvrze Petr Smrčka z Mnichu. Jeho syn Oldřich středověkou tvrz rozšířil roku 1578 na zámek, ze kterého udělal centrum svého panství. V roce 1599 koupil zboží Jiřík Homut z Harasova na Bělé a Choustníce a provedl renesanční přestavbu zámku. Roku 1641 bylo k smrčkovskému traktu přistavěno nové – černínovské – křídlo. V roce 1753 koupil panství hraběcí rod Kolowrat-Krakowských, který přenesl centrum panství do nedalekých Hrobů. Zámek na zhruba 100 let ztratil původní účel i význam. V roce 1845 bylo upraveno průčelí zámku…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Umělecké památky Čech, díl 3. P-Š, Academia, Praha 1980), 6.11. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku s vyznačením zdiva tvrze
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Radenín

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Hroby
 Choustník
 Choustník
 Chýnov
 Bílkův dům
 Údolský hrádek
 fara
 Čermákův vrch
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Sudkův Důl
 Dolní Hořice
 Brandlín
 Budislav
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černovice
 Kozí hrádek
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Dub
 Myslkovice
 Chotěmice
 Měšice
 Polánka
 Vodice
 kostel sv. Jiří
 Mnich
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Skalice
 Mezná
 kostel sv. Ottona
 sokolovna
 boží muka
 zemědělská škola
 kaple sv. Magdaleny
 Višněvice
 Višněvice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Jordán
 Červená Lhota
 Kámen
 Střelnice
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Dírná
 Vodárenská věž
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 Kotnov
 dům čp. 308
 Housův mlýn
 Bechyňská brána
 Bedřichov
 Hýlačka
 Lom
 kostel sv. Marka
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 Želeč
 Klokoty
 Svákov
 kostel sv. Barbory
 Nový Dvůr
 Šohajův dům
 synagoga
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Pacov
 Chotoviny
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Proseč u Pošné
 Liderovice
Základní informace místa
ID místa: 5747
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama