Středověká tvrz zmiňovaná r. 1363 ve spojitosti se smrtí Mikuláše z Radenína, přestavěná začatkem 17. stol na renesanční zámek a rozšířena o nové křídlo. Zámek upraven empírově, průčelí upraveno v roce 1845 pseudorenesančně.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Milan Caha, 10/2007
V severovýchodně od dnešního zámku jsou sklepy, snad pozůstatek starší radenínské tvrze z předhusitského období. Jsou to tři valeně sklenuté prostory s vnějším nárožím tarasu s mladším sgrafitovým kvádrováním. Mladší pozdně gotická tvrz stávala pravděpodobně na místě dnešního zámku, usuzuje se tak podle mohutných vnějších zdí. Tvrz zřejmě rozšířil Oldřich Smrček – a to k severovýchodu – na dvouprostorový palác. V jeho severovýchodním opevnění se předpokládá bašta, jejíž obrys je znatelný ve tvaru zástavby na mapě z roku 1830. Při renesanční přestavbě (za Jiříka Homuta) bylo nádvorní průčelí opatřeno lunetovou římsou a polosloupovým řádem. Budova západně od zámku si zachovala pozdně renesanční úpravu (sgrafitové kvádrování, vlnovkami zdobené římsy štítu, stylizovaní delfíni).
Ivka (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 10.11. 2007
historie

Obec Radenín je poprvé zmiňována na samém konci 13. století – tedy roku 1300 ve spojitosti s panem Tobiášem z Radenína. Tvrz – předchůdce dnešního zámku – je uváděna později jako dědictví po Mikuláši z Radenína, který zemřel roku 1363. V té době byla obec obehnána hradbami (dodnes částečně dochovanými) a samostatně opevněný byl i nedaleký kostel sv. Markéty. Roku 1520 je uváděn jako majitel tvrze Petr Smrčka z Mnichu. Jeho syn Oldřich středověkou tvrz rozšířil roku 1578 na zámek, ze kterého udělal centrum svého panství. V roce 1599 koupil zboží Jiřík Homut z Harasova na Bělé a Choustníce a provedl renesanční přestavbu zámku. Roku 1641 bylo k smrčkovskému traktu přistavěno nové – černínovské – křídlo. V roce 1753 koupil panství hraběcí rod Kolowrat-Krakowských, který přenesl centrum panství do nedalekých Hrobů. Zámek na zhruba 100 let ztratil původní účel i význam. V roce 1845 bylo upraveno průčelí zámku…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Umělecké památky Čech, díl 3. P-Š, Academia, Praha 1980), 6.11. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku s vyznačením zdiva tvrze
© Ladislav Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Radenín

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Hroby
 Choustník
 Choustník
 Chýnov
 Bílkův dům
 Údolský hrádek
 fara
 Čermákův vrch
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Sudkův Důl
 Dolní Hořice
 Brandlín
 Budislav
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černovice
 Kozí hrádek
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Dub
 Myslkovice
 Chotěmice
 Měšice
 Polánka
 Vodice
 kostel sv. Jiří
 Mnich
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Skalice
 Mezná
 kostel sv. Ottona
 sokolovna
 boží muka
 zemědělská škola
 kaple sv. Magdaleny
 Višněvice
 Višněvice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Jordán
 Červená Lhota
 Kámen
 Střelnice
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Dírná
 Vodárenská věž
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 Kotnov
 dům čp. 308
 Housův mlýn
 Bechyňská brána
 Bedřichov
 Hýlačka
 Lom
 kostel sv. Marka
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 Želeč
 Klokoty
 Svákov
 kostel sv. Barbory
 Nový Dvůr
 Šohajův dům
 synagoga
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Pacov
 Chotoviny
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Proseč u Pošné
 Liderovice
Základní informace místa
ID místa: 5747
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama