Komentáře, diskuse

Zámek Ptení bude zakonzervován

11.2.2014 10:57 Ivo Rozehnal
Tak jak to vypadá, zámek ve Ptení sice ještě stojí, ale otázka zní dokdy. Vlastník objektu město Prostějov dodnes nenašel kupce a rozhodl se objekt nějakým způsobem lépe zabezpečit. Nezbývá než věřit, že lidská nenechavá ruka a rozmar přírody rázněji nezasáhne.
http://www.iprostejov.cz/cz/p/kupec-neni-zamek-zakonzervujeme/

Zámek dnes

14.12.2011 15:25 Ivo Rozehnal
Současný stav zámku - http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/ptensky-zamek-pustne-a-pustne-kupci-to-vzdali.html

Záhadný erb

10.11.2008 14:09 Julie
Neví někdo něco bližšího o erbu nad vstupem do zámku?

11.11.2008 22:24 Ivo Rozehnal
v osmdesátých letech tento erb měli na dresech zdejší fotbalisté. Barevné provedení bylo modrožluté. Měsíc byl zlatý a hvězda modrá. Modrožlutá kombinace asi připomíná rod Drahanovských, kteří měli zlatý půlměsíc v erbu. Ti byli předchůdci rodu Lhotských ze Ptení. Lhotský ze Ptení měl v erbu zlatou korunu, z které vyskakuje polovina zlatého jednorožce vpravo na modrém poli.
Dnešní obec Ptení užívá obecní symboly oficiálně od roku 2007. Jedním z použitých heraldických symbolů je i hlava zmíněného jednorožce. Přestože dříve obec nějakým způsobem zmíněný znak měsíce s hvězdou pužívala, dnes tomu tak již není, a používá mnohem složitějšího erbu. Možná se tak stalo i z důvodu neznalosti věcí.

11.11.2008 00:18 Pavel Zany Komárek, korektor
Erb neodpovídá žádnému z rodů, které prošly dějinami zámku od jeho postavení až do současnosti.

27.5.2005 00:00
Zámek ve Ptení není právě v dobrém stavu. I když Lesy, které ho vlastní udělali novou střechu. Dostanete se na nádvoří a nahlednout můžete všude kde nejsou dveře, máteli dost odvahy. Za povšimnutí stojí, že nádvoří je jaksi výše něž dveře a to snad až o mětr. Původně totiž bylo níže a stejně tak zámek měl o patro a věžičku víc. Ta i s hodinami byla nad vjezdem. Po požáru už nebylo obnoveno ani patro ani věžička sutiny byly nahrnuty na nádvoří, které se tak octlo značně výše než kdy bylo.
O zámku se vypráví pověst o čertovi, kterého nakonec oklamal pocestný tak, že mu do klády upevnil nehty aby je prý ostříhat mohl a čertu tak umožnil hráti na hudební nástroj. Namísto toho mu řádně vyprášil kožich a až čert slíbil, že se nikdy nevrátí, ho pustil. To sklepení kde se to prý stalo tam je dodnes...
Vložit nový komentář

Skála v Příběnicích
Skála v Příběnicích
August Sedláček VII