Čtyřkřídlý zámek vznikl koncem 16.stol. přebudováním starší tvrze v renesančním slohu. V roce 1742 byl zámek upraven v barokní sídlo. Poslední úpravy byli provedeny rodinou Widmannů v roce 1832. Nyní je užíván jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2004
Dnešní ves Plaveč, ležící na starobylé obchodní cestě vedoucí ze Znojma na Jihlavu, byla známa již ve 13. století; o její dávné existenci svědčí i románská rotunda s válcovou lodí v někdejší Dolní Plavči, jak se v té době zvala. Zdejší tvrz (zvaná dolní) byla vybudována asi už ve 13. století. Areál tvrze se postupně rozšiřoval, takže byla nazývána i hradem. Tak se o ní mluví v r. 1358, kdy ji získal Aleš z Police; v r. 1398 se pak stala majetkem Zikmunda z Plenkovic. Na konci 15. století ji držel Jiří Licek z Plavče. V r. 1557 získal tvrz spolu se statkem Václav Hodický z Hodic, jehož potomci zde sídlili až do r. 1639. Koncem 16. století přebudovali Hodičtí tvrz v malý čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádami po jedné straně dvora. Nově vybudovaný zámek získala v r. 1639 Johanka Alhnanová, rozená Vranovská z Blížkovic, a poté její manžel Tobiáš Aliman z Almštejna. V r. 1679 připadl zámek známému obhájci Brna proti Švédům (v r. 1645) Ludvíku Raduitu de Souches, který tak spojil plavečský, hostimský a jevišovický statek v jeden celek. Poslední držitel rodu de Souches přebudoval v r. 1742 dosavadní renesanční zámek v barokní sídlo; poslední úpravy pocházejí z r. 1832, kdy byl zámek majetkem Widmannů. Dnes zámek upoutává pozornost svou obdélníkovou dispozicí s mohutným průčelími rozsáhlým parkem z počátku minulého století, v němž je pozdně románská rotunda, která stávala u původní tvrze. Zámek je majetkem ONV Znojmo, který v něm zřídil domov důchodců.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 31.7. 2004
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Němčičky
 Lapikus
 Mikulovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Tvořihráz
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Plenkovice
 Horní Dunajovice
 židovský hřbitov
 Žerotice
 Kravsko
 Želetice
 Želetice
 Višňové
 Ratíšovice
 Červený most
 Bohunice
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Znojmo
 boží muka
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Dyje
 Jevišovice
 Jevišovice
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 boží muka
 Pustý zámek
 Újezd
 Slatina
 Králův stolec
 Slatina
 boží muka
 Slatina
 Skalice
 sýpka
 Tasovice
 Tavíkovice
 Horní Kounice
 Šenkenberk
 Džbánice
 Lechovice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 Hostěradice
 Biskupice
 kostel sv. Kunhuty
 Biskupice
 boží muka
 Bukovina
 kostel sv. Linharta
 Litovany
 Papírna
 dvůr Alinkov
 Šobes
 Rešice
 Pulkov
 Allein
 Lesná
 Tulešice
 boží muka
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 kostel sv. Volfganga
 Čížov
 Nový Hrádek u Lukova
 Hostim
 Ledvice (Vémyslice)
 Svatý Kámen
 Kaja
 Rybníky
 Božice
 Galgen/šibenice
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Niederfladnitz
Kontaktní informace
Regionální muzeum v Mikulově
Tel: 625 517 603
Základní informace místa
ID místa: 1744
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama