palác Larisch-Mönnichů, Těšín (Cieszyn)

Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
Městská rezidence hrabat Larischů vzniklá po roce 1789. Východní fronta stojí na bývalé městské hradbě. Po roce 1831 za sv.p. ze Saint Genois přestavěn do trojkřídlé podoby J. Kornhäuslem. Dnes sídlo Muzea Těšínska.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na palác
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Palác Jana Larisch – Mönnicha, zvaný také Larischovský palác, tvoří ojedinělé městské zámecké palácové sídlo v rámci bývalého Těšínska. Palác (zámek) návštěvník snadno najde na konci ulice T. Regera, při parku Míru. Se stavbou své těšínské residence započal hrabě Jan Josef Antonín Larisch – Mönnich po velkém požáru města Těšína v roce 1789 na místě několika menších domů při městské hradbě. Původní okázalá barokně-klasicistní budova prošla ve 30. letech 19. století klasicistní přestavbou podle projektu významného vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Dalšími opravami prošel palác po velkém požáru v roce 1942. V roce 1931 v budově paláce slavnostně zahájilo svou činnost Městské muzeum v Těšíně. Dnes slouží palác, který do roku 2002 prošel velmi náročnou rekonstrukcí, jako sídlo Muzea Těšínského Slezska. Muzeum nabízí stálé expozice pod názvem Na hranici dějin a kultur, exponáty týkající se historie těšínských knížat Piastovců a habsburských držitelů Těšína a expozicí kultury těšínské šlechty a měšťanstva. V depozitáři paláce se nachází bohaté sbírky umění a uměleckých řemesel.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Český Těšín, Regio 2005), 14.3. 2006
historie

Palác dal postavit hrabě Jan Josef Antonín Larisch – Mönnich po roce 1789, kdy Těšín postihl zničující požár, jako svou těšínskou residenci. Těšín v té době byl velmi významným městem, dokonce hlavním městem Těšínského knížectví, které až do roku 1918, tvořilo samostatnou jednotku v rámci Slezska a celé Rakouské monarchie. Palác vznikl na místě dvou menších domů u tehdejší Konvitské ulice. V roce 1796 hrabě Larisch – Mönnich dokoupil sousední budovu, což mu umožnilo vytvořit v Těšíně svou representativní residenci. Palác tehdy tvořila budova na půdorysu písmene L, krytá mansardovou střechou, krytou šindelem. Hlavní fasáda získala barokně klasicistní výzdobu. Profilované přízemí a tenké výplně, které procházely oběma patry, byly ukončeny širokou atikou. Vedlejší fasáda paláce vznikla na pozůstatcích městské zdi, což dodnes zdůrazňuje její mohutnost. Representativní místnosti se nacházely ve druhém patře si dodnes uchovaly klasicistní polychromie…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Praha, Libri 1997), Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Český Těšín, Regio 2005), 14.3. 2006

Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Konská
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Karpentná
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Solca
 Janečkův mlýn
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 radnice
 Fryštát
 Žermanický lom
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 pomník T. G. Masaryka
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 evangelický kostel
 Karviná - Doly
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 Dobratice
 kostel sv. Markéty
 Kocurovice
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Orlová
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Kontaktní informace
Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
ul. T. Regera 6
43-400 Cieszyn
Tel: 033/851-29-33 (sekretariát)
http://www.muzeumcieszyn.pl/
mc@muzeum-cieszyn.ox.pl
Základní informace místa
ID místa: 3940
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama