palác Larisch-Mönnichů, Těšín (Cieszyn)

Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
Městská rezidence hrabat Larischů vzniklá po roce 1789. Východní fronta stojí na bývalé městské hradbě. Po roce 1831 za sv.p. ze Saint Genois přestavěn do trojkřídlé podoby J. Kornhäuslem. Dnes sídlo Muzea Těšínska.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na palác
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Palác Jana Larisch – Mönnicha, zvaný také Larischovský palác, tvoří ojedinělé městské zámecké palácové sídlo v rámci bývalého Těšínska. Palác (zámek) návštěvník snadno najde na konci ulice T. Regera, při parku Míru. Se stavbou své těšínské residence započal hrabě Jan Josef Antonín Larisch – Mönnich po velkém požáru města Těšína v roce 1789 na místě několika menších domů při městské hradbě. Původní okázalá barokně-klasicistní budova prošla ve 30. letech 19. století klasicistní přestavbou podle projektu významného vídeňského architekta Josefa Kornhäusela. Dalšími opravami prošel palác po velkém požáru v roce 1942. V roce 1931 v budově paláce slavnostně zahájilo svou činnost Městské muzeum v Těšíně. Dnes slouží palác, který do roku 2002 prošel velmi náročnou rekonstrukcí, jako sídlo Muzea Těšínského Slezska. Muzeum nabízí stálé expozice pod názvem Na hranici dějin a kultur, exponáty týkající se historie těšínských knížat Piastovců a habsburských držitelů Těšína a expozicí kultury těšínské šlechty a měšťanstva. V depozitáři paláce se nachází bohaté sbírky umění a uměleckých řemesel.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Český Těšín, Regio 2005), 14.3. 2006
historie

Palác dal postavit hrabě Jan Josef Antonín Larisch – Mönnich po roce 1789, kdy Těšín postihl zničující požár, jako svou těšínskou residenci. Těšín v té době byl velmi významným městem, dokonce hlavním městem Těšínského knížectví, které až do roku 1918, tvořilo samostatnou jednotku v rámci Slezska a celé Rakouské monarchie. Palác vznikl na místě dvou menších domů u tehdejší Konvitské ulice. V roce 1796 hrabě Larisch – Mönnich dokoupil sousední budovu, což mu umožnilo vytvořit v Těšíně svou representativní residenci. Palác tehdy tvořila budova na půdorysu písmene L, krytá mansardovou střechou, krytou šindelem. Hlavní fasáda získala barokně klasicistní výzdobu. Profilované přízemí a tenké výplně, které procházely oběma patry, byly ukončeny širokou atikou. Vedlejší fasáda paláce vznikla na pozůstatcích městské zdi, což dodnes zdůrazňuje její mohutnost. Representativní místnosti se nacházely ve druhém patře si dodnes uchovaly klasicistní polychromie…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča, Praha, Libri 1997), Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Český Těšín, Regio 2005), 14.3. 2006

Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 radnice
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Městská střelnice
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Rybí dům
 Konská
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Pitrov
 Karpentná
 Ráj
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Janečkův mlýn
 Solca
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 radnice
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Žermanický lom
 Fryštát
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 evangelický kostel
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 Kocurovice
 kostel sv. Markéty
 Dobratice
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Orlová
 vodní mlýn
Kontaktní informace
Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
ul. T. Regera 6
43-400 Cieszyn
Tel: 033/851-29-33 (sekretariát)
http://www.muzeumcieszyn.pl/
mc@muzeum-cieszyn.ox.pl
Základní informace místa
ID místa: 3940
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama