
Palác dal postavit hrabě Jan Josef Antonín Larisch – Mönnich po roce 1789, kdy Těšín postihl zničující požár, jako svou těšínskou residenci. Těšín v té době byl velmi významným městem, dokonce hlavním městem Těšínského knížectví, které až do roku 1918, tvořilo samostatnou jednotku v rámci Slezska a celé Rakouské monarchie. Palác vznikl na místě dvou menších domů u tehdejší Konvitské ulice. V roce 1796 hrabě Larisch – Mönnich dokoupil sousední budovu, což mu umožnilo vytvořit v Těšíně svou representativní residenci. Palác tehdy tvořila budova na půdorysu písmene L, krytá mansardovou střechou, krytou šindelem. Hlavní fasáda získala barokně klasicistní výzdobu. Profilované přízemí a tenké výplně, které procházely oběma patry, byly ukončeny širokou atikou. Vedlejší fasáda paláce vznikla na pozůstatcích městské zdi, což dodnes zdůrazňuje její mohutnost. Representativní místnosti se nacházely ve druhém patře si dodnes uchovaly klasicistní polychromie… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.