Šlechtické sídlo baronů Kališů. Postaveno v r. 1772 baronem Bludovským. Po roce1781 přestavěn do podoby barokního šlechtického sídla. V roce 1876 objekt zakoupen řádem Milostivých sester sv. Karla Boromejského.
Hlavní obrázek místa
Pohled na palác Kališů od západu
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Trochu stranou pozornosti stojí na okraji historického jádra města Těšína, na tzv. Horním předměstí další z bývalých těšínských feudálních sídel – palác baronů Kališů. Palác se nachází v jihovýchodní části malého náměstíčka, skrz nějž vede cesta z jádra města k evangelickému kostelu nad Horním předměstím. Tento bývalý zámek (palác) je již přes 130 let sídlem řádu Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Palác byl založen v roce 1772 rodem Bludovských z Bludovic jako rodinné těšínské sídlo. Až za baronů Kališů bylo starší sídlo přestavěno na přelomu 18. a 19. století do současného rozsahu a získalo dnešní podobu. Od roku 1876 až doposud je bývalý zámek sídlem boromejského řádu, který na podobě paláce zanechal také své nesmazatelné stopy. Současný palác Kališů je tvořen nárožní dvoupatrovou budovou o dvou křídlech. Za objektem se doposud rozkládá velká část původní zámecké zahrady, již ne však ve stylu francouzském, ale spíše jako přírodní anglický park. V zadní části zahrady se doposud zachoval původní oktogonální altán z konce 18. století. V severní části bylo ke starší budově postaveno klášterem nové křídlo s menší kaplí, čímž bývalý zámek dostal trojkřídlý půdorys. Ze zámku se dodnes zachovalo několik původních prvků. Jednak to je hmota objektu, jednak arkádové nádvoří či klenuté místnosti. V původní zámecké části se dnes nacházejí klauzurní místnosti řádu, hostinské pokoje a také menší klášterní muzeum připomínající činnost boromejek v Těšíně.
Jan P. Štěpánek, 8.8. 2006
historie

Historie zámku Kališů se začíná psát v roce 1772, kdy baron Ernest Leberech Bludovský z Bludovic (dnešní Dolní Bludovice) zakoupil několik měšťanských domů a zahrad v Horním předměstí. Spolu s manželkou Konstancií Marklovskou z Pernštejna si zde zřídili své sídlo, které bylo tvořeno patrovým palácem na čtvercovém půdoryse se štítovou atikou. V zadní části se nacházela dřevěná pavlač, umožňující přístup do obytných místností opatřených valenými, klášterními a českými klenbami. Za zámkem se nacházela francouzská zahrada, na jejímž konci byl postaven dodnes stojící oktogonální altán. V roce 1811 prodal Ernest Kristián Bludovský zámek baronce Alžbětě Karolíně Kališové z Kisbiroče. Její bratr Bedřich Kališ přestavěl dosavadní stavbu ve svou novou městskou residenci. Starší stavba byla spojena se sousedními domy, rozšířena o nové křídlo na půdoryse písmene „L“ a celek byl zvýšen o druhé patro. V roce 1802 získala…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku (M. Makowski, Regio 2005), 8.8. 2006

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Městská střelnice
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Konská
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Vendryně
 Těrlicko
 Vendryně - vápenka
 Stonava
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Tošanovice
 Dolní Tošanovice
 Životice
 Karpentná
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Janečkův mlýn
 Solca
 Dolní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Horní Domaslavice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Fryštát
 kašna
 kostel sv. Marka
 pomník T. G. Masaryka
 evangelický kostel
 Žermanický lom
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 Karviná - Doly
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 Dobratice
 kostel sv. Markéty
 Kocurovice
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Velká Čantoryje
 Horní Bludovice
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Adámkova vila
 Orlová
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Kontaktní informace
Cieszyńskie Centrum Informacji (informační centrum)
ul.. Náměstí 1
Cieszyn
Tel: +48 33 479 42 49, +48 33 479 42 48
http://www.cieszyn.pl/
mci@um.cieszyn.pl , api@olza.pl
Základní informace místa
ID místa: 3939
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama