Gotický hrad ze 13. st., přestavěn na konci 15. st. pozdně goticky, po požáru města r. 1567 renesančně. Po r. 1650 přistavěn barokní zámek, posl. přestavba 1873-6. Dvoupatrová, čtyřkřídlá stavba s čtverhrannou věží. V parku barokní letohrádek. U vchodu do parku stojí Bílý dvůr – tzv. Palác princů.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ostrov
02/2015
Gotický hrad Ostrov byl po požáru roku 1567přestavěn na renesanční zámek, který sloužil jako rezidence ostrovské větve hrabat Šliků.V první polovině 17.století byl zámek upraven a rozšířen Juliem Jindřichem, vévodou sasko- lauenburským.Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav prováděných v průběhu 19. a 20. století.Po roce 1918 sloužil zámek především jako sídlo české školy, poštovního úřadu, lesní správy a také zde sídlil menší vojenský útvar Československé lidové armády.Po Mnichovu zřídili nacisté v zámku první koncentrační tábor v pohraničí.V roce 1945 byl postupně využíván pro administrativní a hospodářské účely.V posledních letech byl sídlem střední průmyslové školy.Po rekonstrukci, která probíhala v letech 2012-2014, zde sídlí Městský úřad Ostrov a informační centrum. Také je zde muzeum, které je rozděleno na dva výstavní sály.První část se týká rudného hornictví a je umístěna v Salla tereně. Druhá část se nachází v Podkroví zámku a je věnována šlechtickému rodu Šliků,mincování,jáchymovské latinské knihovně a krušnohorským řemeslům.V zastřešeném atriu, který se nazývá Dvorana, můžete shlédnout výstavu exponátů nalezených v průběhu rekonstrukce.
20.2. 2015
historie

Město a zámek Ostrov leží v kotlině pod masívem Klínovce na říčce Bystřici asi 5 km severozápadně od řeky Ohře. Jméno Ostrov má své geografické oprávnění, protože Bystřice protékající zde obloukem a přibírající přítok z levé strany vytváří tu skutečně jakýsi poloostrov, který byl vhodný k založení osady. Tomu odpovídá i německý název Schlackenwerth (původně Slawkenwerde), tj. Slávkův ostrov. Byl to totiž Slávek, zvaný Velký, příslušník staročeského rodu Hrabišiců, předek pánů z Oseka, který zde na začátku 13. století usadil německé kolonisty a založil na místě staršího slovanského sídliště trhovou osadu, poprvé připomínanou v r. 1207, s dosud stojícím románským kostelem sv. Jakuba (dnes hřbitovním) vysvěceným r. 1226. Osada ležící na zemské cestě z vnitrozemí do Loketska se časem změnila na prosperující městečko, které kolem r. 1272 odňal Přemysl Otakar II. Borešovi z Oseka a podřídil je královské komoře. Pravděpodobně…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985 (doplněno redakcí), 9.1. 2011

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Dalovice
 městský hřbitov
 Bučina
 Dalovice
 kaple sv. Anny
 Horní hrad
 evangelický kostel
 Freudenstein
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Goethova vyhlídka
 Himlštejn
 Plešivec
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 Klínovec
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Andělská Hora
 Boží vyhlídka
 Doubí
 Jírov
 Stružná
 vápenka
 Nejdek
 Svatošské skály
 Perštejn
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Bražec
 Klejnštejn
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Terezie
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 434
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama