Za Oseckých z Brloha vystavěna v 15.st. tvrz. Ještě r.1739 se uvádí kamenná tvrz. JUDr. Eduard rytíř Daubek a jeho vnuk do r.1911 přestavěli tvrz do dnešní pseudobarokní podoby. Generální oprava v pol. 50. let 20.st. na vzhledu zámku nic nezměnila.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vchod do areálu zámku
© Pavel Vítek 07/2006
Ves Osek se nachází 8 km severovýchodně od Strakonic. Tvrz zde byla vystavěna asi ve 15. stol. za vlastnictví rodu Oseckých z Brloha. Ještě v r. 1739 se uvádí jako kamenná patrová tvrz. Dnešní podobu dostal zámek koncem 19. stol. Zámek stojící v jižní části obce je čtyřkřídlá pseudobarokní budova s obdélníkovým dvorem. V západním průčelí je rizalit s balkónem. Nejstarší částí je východní křídlo v němž jsou zabudovány zbytky bývalé tvrze. Dnešní podoba zámku je z r. 1911. Zámek je veřejnosti nepřístupný, je v něm umístěn Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež.
Pavel Vítek, 2.7. 2006
historie

Ves Osek je poprvé doložena v r. 1392. R. 1442 se připomíná Absolon z Brloha seděním v Oseku, r. 1484 se uvádí Alexius z Brloha a v Oseku a s ním ještě současně Jan v r. 1489. Patřili k rodu Oseckých z Brloha, z nichž se jako poslední připomíná Absolon r. 1523. Za nich při dvoru, neznámo kdy, byla vystavěna i tvrz. Po r. 1541 koupil tvrz, dvůr i ves Osek Jiří Čejka z Olbramovic. Jeho potomci drželi zboží až do r. 1623, kdy byl Zdeněk Čejka odsouzen pro účast na stavovském povstání ke ztrátě všeho majetku. Ještě téhož roku koupil Osek Karel z Lichtensteina a hned jej prodal Ferdinandu Rudolfu Lažanskému z Bukové. Jeho syn Maxmilián připojil Osek k bratronickému panství a osecká tvrz se stala obydlím hospodářských úředníků. V držení Lažanských zůstal Osek až do r. 1737. Majitelé Oseka se pak velmi často střádali, až jej r. 1825 získali manželé František a Josefa Daubkovi. Za jejich syna…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984 (doplněno redakcí), 2.7. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© J. Slavík a L. Svoboda podle plánu České katolické charity z r. 1954 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Osek

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Petrovice
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Kbelnice
 Brloh
 Řepice
 Štěkeň
 Drhovle
 Šamonice
 Sedlice
 Kožlí
 masné krámy
 mariánský sloup
 Velký Kamýk
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Strakonice
 Čekanice
 židovský hřbitov
 Kestřany
 Střela
 Střela
 Škvořetice
 Čížová
 Bratronice
 Mladějovice
 vojenský hřbitov
 Mladějovice
 Strážovice
 židovský hřbitov
 Buzice
 Žižkův most
 Cehnice
 železný most
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Záboří
 kamenný most
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 Pětnice
 parostrojní lihovar
 sladovna
 Kamenný most
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 Cerhonice
 Písek
 mariánský sloup
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 synagoga
 kaple Božího hrobu
 kostel sv. Jiljí
 Kbíl
 Vráž
 Hoštice u Volyně
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kaple Dobrá voda
 zemský hřebčinec
 Drahonice
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 kostel sv. Jiljí
 Kladruby
 Kladruby
 Kosatínský viklan
 Štěchovice
 Nihošovice
 Karlov
 Boží kámen
 Božovice
 Kadov
 kamenný most
 Tažovice
 Pole
 Tchořovice
 Skočice
 Němčice
 Varvažov
 Varvažov
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Hoslovice
Kontaktní informace
Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež, Osek č.p.1, Osek, 38601
Tel: 383 411 010; 383 411 022
http://www.usposek.cz
josef_kulhanek.usp@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 4361
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama