Tvrz, později označovaná jako zámek, poprvé doložena r. 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ještě v témže roce Lvu Burianovi Berkovi z Dubé. Po celou dobu bylo toto šlechtické sídlo součásti dvora. Dnes je bývalý zámek v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek od východu
© Dušan Dohňanský 12/2017
Ořechov je obec s třemi stovkami obyvatel, kterou prochází silnice I/37 ze Žďáru n. Sázavou k dálnici D1 u Velké Bíteše. Je tu též železniční zastávka na trati 251 Havlíčkův Brod-Tišnov-Brno.
11.1. 2021
historie

Ořechovské panství získal v roce 1562 rod Polczarů a záhy si jako centrum svého statku nechal vybudovat dvůr, k němuž náleželo i sídlo majitele označované jako tvrz, později zámek. Tvrz je poprvé doložena v roce 1596, kdy ji Jan Polczar postoupil Alině Berkové z Lomnice a ta ji ještě v témže roce postoupila Lvu Buriánovi z Dubé. V roce 1687 spojil Dominik Ondřej z Kounic ořechovský statek s panstvím křižanovským. Tím ale zámek ztratil svoji rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora. V roce 1784 Karl Endsmann z Ronova dvůr rozparceloval, rozprodal bývalým poddaným a dal mu jméno Ronov. Půdorys dvora zůstal ale stejný až dodnes. Vlastní zámek byl zrekonstruován, ponechány byly klenby v přízemí a původní je také opěrný pilíř. Dnes bývalý zámek slouží jako soukromý obytný dům a má č. p. 5.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 10.1. 2021

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ořechov

Místa v okolí

 boží muka
 Rohy
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Mikuláše
 Osová
 boží muka
 Tasov
 Dolní Heřmanice
 židovský hřbitov
 Dub
 katovna
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 boží muka
 Žďárec
 Vaneč
 Moravec
 boží muka
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Klimenta
 Mitrov
 Strážek
 kostel sv. Martina
 Víckov
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 Sáblíkův lesopark
 Budišov
 Mitrov
 Pyšel
 Moravecké Pavlovice
 Košíkov
 železniční viadukt
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Bobrová
 Blažkov
 Skryje
 Ocmanice
 Rysov
 Jinošov
 Radešín
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Jiří
 Jinošov
 Dolní Rožínka
 Šénvald
 kostel sv. Jiljí
 Nárameč
 Vlčatín
 Devět křížů
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Stránecká Zhoř
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Kněževes nad Oslavou
 Rožná
 Hostákov
 Zahradiště
 Pernštejn
 Rudka
 Pernštejn
 Rudka
 Zbraslav
Základní informace místa
ID místa: 15465
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama