Renesanční zámek v Olešnici u Trhových Svinů vznikl v 16. století přestavbou původní tvrze. V letech 1727–2001 patřil městu České Budějovice, sídlila zde např. škola či archiv. Od roku 2001 v majetku obce Olešnice a postupně obnovován.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 08/2009
Obec Olešnice leží pět kilometrů východně od Trhových Svinů v podhůří Novohradských hor. V jejím středu stojí jednopatrová budova zámku, na níž navazuje kostel sv. Václava. Sídlí zde pošta a od roku 2009 také informační středisko obce, které také umožňuje prohlídku (zdarma) zámku a sousedního kostela. Zámek je však až na pár drobností prázdný a jeho využití se stále hledá.
Jiří Cukr, 1.11. 2003
popis

Zámek je trojkřídlá jednopatrová budova. Ze zajímavých stavebních detailů je třeba zmínit gotický portál jako pozůstatek někdejší tvrze, zazděné arkády na nádvoří (jižní křídlo), zbytky renesanční sgrafitové výzdoby na fasádě, odkryté renesanční fresky v interiéru či bosovaná nároží objektu. V posledních letech dochází k postupné obnově zámku a jeho využití pro potřeby obce.

Jiří Cukr , 1.9. 2009

historie

Olešnice je poprvé v historických pramenech připomínána v listině datované 16. 6. 1186. V této době zde však tvrz nestála. Její založení je třeba klást do 14. století, kdy tu sídlili Koňatové z Olešnice a tvrz bývala centrem jejich malého panství. Od roku 1499 po dobu zhruba čtyřiceti let tu hospodařili Krajířové z Krajku a poté až do konfiskace po Bílé hoře rod Pouzarů z Michnic. A byli to právě oni, kteří někdy ve druhé polovině 16. století přistoupil k úpravám staré tvrze na pohodlnější renesanční zámek. Součástí byl také pivovar adaptovaný v 18. století na kostel. Vlastnické přesuny po roce 1620 sem přivedli v roce 1680 Buquoye. V roce 1727 potom zámek získalo město České Budějovice, jemuž náležel s přestávkou ve druhé polovině 20. století až do roku 2001. V budově v průběhu minulého století sídlila např. škola, různé úřady, za války tu byl krátce schován budějovický archiv. Dnes je v majetku obce…  číst dále

Jiří Cukr, 1.11. 2003

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Olešnice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Trhové Sviny
 Žumberk
 ZOO Dvorec
 Dvorec
 boží muka
 Buškův hamr
 Čížkrajice
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Svébohy
 kamenný most
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Cuknštejn
 Nové Hrady
 Borovany
 pranýř
 radnice
 Buquoyská hrobka
 Nežetice
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Trocnov
 Sedlo
 Kraví hora
 Ledenice
 kostel sv. Anny
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Slabošovka
 radnice
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Sokolčí
 Černá
 kamenný most
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Pořešín
 kostel sv. Jiří
 Doubravice
 kostel sv. Floriána
Kontaktní informace
Zámek Olešnice
Olešnice 1
374 01 Trhové Sviny
Tel: 774 556 986
http://www.zamekolesnice.cz/
svamberova@zamekolesnice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1752
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama