Renesanční zámek v Olešnici u Trhových Svinů vznikl v 16. století přestavbou původní tvrze. V letech 1727–2001 patřil městu České Budějovice, sídlila zde např. škola či archiv. Od roku 2001 v majetku obce Olešnice a postupně obnovován.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 08/2009
Obec Olešnice leží pět kilometrů východně od Trhových Svinů v podhůří Novohradských hor. V jejím středu stojí jednopatrová budova zámku, na níž navazuje kostel sv. Václava. Sídlí zde pošta a od roku 2009 také informační středisko obce, které také umožňuje prohlídku (zdarma) zámku a sousedního kostela. Zámek je však až na pár drobností prázdný a jeho využití se stále hledá.
Jiří Cukr, 1.11. 2003

  historie

  Olešnice je poprvé v historických pramenech připomínána v listině datované 16. 6. 1186. V této době zde však tvrz nestála. Její založení je třeba klást do 14. století, kdy tu sídlili Koňatové z Olešnice a tvrz bývala centrem jejich malého panství. Od roku 1499 po dobu zhruba čtyřiceti let tu hospodařili Krajířové z Krajku a poté až do konfiskace po Bílé hoře rod Pouzarů z Michnic. A byli to právě oni,

  Jiří Cukr, 1.11. 2003

  popis

  Zámek je trojkřídlá jednopatrová budova. Ze zajímavých stavebních detailů je třeba zmínit gotický portál jako pozůstatek někdejší tvrze, zazděné arkády na nádvoří (jižní křídlo), zbytky renesanční sgrafitové výzdoby na fasádě, odkryté renesanční fresky v interiéru či bosovaná nároží objektu. V posledních letech dochází k postupné obnově zámku a jeho využití pro potřeby obce.
  Jiří Cukr , 1.9. 2009
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Olešnice

  Místa v okolí

   kostel sv. Václava
   Hrádek
   Trhové Sviny
   Žumberk
   ZOO Dvorec
   boží muka
   Buškův hamr
   Čížkrajice
   Nový Dvůr
   Svébohy
   kamenný most
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Cuknštejn
   Borovany
   radnice
   pranýř
   Buquoyská hrobka
   Újezdec
   kostel sv. Mikuláše
   Ostrolovský Újezd
   boží muka
   Trocnov
   Ledenice
   Kraví hora
   kostel sv. Anny
   Komařice
   Slabošovka
   morový sloup
   radnice
   Sokolčí
   Černá
   kamenný most
   kaple sv. Barbory
   kostel sv. Vincence
   Pořešín
   Doudleby
   Doudleby
   kostel sv. Jiří
   Doubravice
   kostel sv. Floriána
  Kontaktní informace
  Zámek Olešnice
  Olešnice 1
  374 01 Trhové Sviny
  Tel: 774 556 986
  http://www.zamekolesnice.cz/
  svamberova@zamekolesnice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1752
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 3.11.2003
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama