
Areál se skládal z pěti poměrně velkých kamenných budov, jejichž stěny dosahovaly až 1 m tloušťky. Všechny budovy stály kolem rozlehlého nádvoří. Z pěti velkých budov se dodnes zachovaly ruiny tří objektů. Zbytky nejhonosnější budovy zámku jsou na jihu. Nejlépe zachovaný objekt přístavby se nachází na severovýchodě nádvoří a jeho stěny dosahují výšky 6-7 m. Třetí budova přiléhala k panskému domu a sloužila jako obytná. Dvě další přístavby uzavírající nádvoří od západu se nedochovaly.
Ves Marienthal (dnes Niemojów) založil Leonhardt von Veldhammer v roce 1570. Měl zde vzniknout strážný lovecký zámeček Worlitz. Zřejmě na jeho místě postavilo někdy v roce 1576 Wolne sędziostwo (německy Freirichter) renesanční Dwór (kaštěl [typ zámku] nebo panské sídlo). Ve 20. letech 18. století, kdy areál vlastnil Franz von Ruprecht, došlo k přestavbě dokončené v roce 1727, což dokazuje kartuše s nápisem a datací na zdi. K další přestavbě v barokním slohu došlo v roce 1764, kdy byla vybudována brána, což opět dokazuje ozdobná kartuše na bráně. V roce 1830 jej vlastnila Marianna Oranžská (Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota). Ačkoliv se objekt uvádí jako zámek, není zcela jisté, zda nebyl pouze panským domem. Posledním majitelem byla rodina Hohne, která zde až do roku 1939 provozovala malý hotel a hostinec. V roce 1945 se areál zámku s pěti budovami stal majetkem státní pokladny, ale od té doby chátral… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.