V r. 1570 založil Leonhardt von Veldhammer lovecký zámeček Worlitz, zřejmě na jehož místě bylo někdy v r. 1576 postaveno nové renesanční sídlo s hospodářským dvorem. Za Franze von Ruprechta upraveno barokně. Od r. 1945 areál chátral a dodnes zůstaly pouze ruiny.
Hlavní obrázek místa
Objekt zámku či panského sídla s bránou od jihovýchodu.
© Luděk Vláčil 07/2016
V lesích a horách v údolí Divoké Orlice v Dolním Slezsku v okrese Kladsko v místní části obce Międzylesie zvané Niemojów (německy Marienthal) asi 30 metrů od česko-polské hranice se nacházejí rozsáhlé a velmi zajímavé ruiny několika budov bývalého dvora a zámku či panského domu. Tento areál zvaný Dwór sołtysów je v soukromém vlastnictví, je obehnán plotem a vstup do něj je zakázán. I přesto je však možné jej celý obejít těsně kolem plotu a zříceninu si tak dobře prohlédnout. Areál naleznete těsně vedle kostela Navštívení Panny Marie. Nedaleko areálu vycházejí červeně a zeleně značené turistické stezky. I přesto, že tato poloopuštěná vesnička pomalu znovu ožívá, stále si zdejší hornatá krajina uchovává zvláštní tajemnou atmosféru s množstvím rozpadlých domů. Do vesničky se dá dostat i pěšky přímo z České republiky přes turistický přechod z nedaleké obce Bartošovice v Orlických horách.
Luděk Vláčil, 9.8. 2016
popis

Areál se skládal z pěti poměrně velkých kamenných budov, jejichž stěny dosahovaly až 1 m tloušťky. Všechny budovy stály kolem rozlehlého nádvoří. Z pěti velkých budov se dodnes zachovaly ruiny tří objektů. Zbytky nejhonosnější budovy zámku jsou na jihu. Nejlépe zachovaný objekt přístavby se nachází na severovýchodě nádvoří a jeho stěny dosahují výšky 6-7 m. Třetí budova přiléhala k panskému domu a sloužila jako obytná. Dvě další přístavby uzavírající nádvoří od západu se nedochovaly.

Luděk Vláčil- zdroj: http://zamki.rotmanka.com/portfolio/niemojow-ruiny-dworu-soltysow/ a další, 10.8. 2016

historie

Ves Marienthal (dnes Niemojów) založil Leonhardt von Veldhammer v roce 1570. Měl zde vzniknout strážný lovecký zámeček Worlitz. Zřejmě na jeho místě postavilo někdy v roce 1576 Wolne sędziostwo (německy Freirichter) renesanční Dwór (kaštěl [typ zámku] nebo panské sídlo). Ve 20. letech 18. století, kdy areál vlastnil Franz von Ruprecht, došlo k přestavbě dokončené v roce 1727, což dokazuje kartuše s nápisem a datací na zdi. K další přestavbě v barokním slohu došlo v roce 1764, kdy byla vybudována brána, což opět dokazuje ozdobná kartuše na bráně. V roce 1830 jej vlastnila Marianna Oranžská (Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota). Ačkoliv se objekt uvádí jako zámek, není zcela jisté, zda nebyl pouze panským domem. Posledním majitelem byla rodina Hohne, která zde až do roku 1939 provozovala malý hotel a hostinec. V roce 1945 se areál zámku s pěti budovami stal majetkem státní pokladny, ale od té doby chátral…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://zamki.rotmanka.com, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_sołtysów_w_Niemojowie, http://www.polskiezabytki.pl a další, 17.7. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Szczerba
 Anenský vrch
 domek Na Sboru
 židovský hřbitov
 fara
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Hotmarova kaplička
 Letohrad
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Kyšperk
 Suchý vrch
 vodopád Wilczki
 Vojenské muzeum
 Žampach
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 Žampach
 městská spořitelna
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 12948
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama