V r. 1570 založil Leonhardt von Veldhammer lovecký zámeček Worlitz, zřejmě na jehož místě bylo někdy v r. 1576 postaveno nové renesanční sídlo s hospodářským dvorem. Za Franze von Ruprechta upraveno barokně. Od r. 1945 areál chátral a dodnes zůstaly pouze ruiny.
Hlavní obrázek místa
Objekt zámku či panského sídla s bránou od jihovýchodu.
© Luděk Vláčil 07/2016
V lesích a horách v údolí Divoké Orlice v Dolním Slezsku v okrese Kladsko v místní části obce Międzylesie zvané Niemojów (německy Marienthal) asi 30 metrů od česko-polské hranice se nacházejí rozsáhlé a velmi zajímavé ruiny několika budov bývalého dvora a zámku či panského domu. Tento areál zvaný Dwór sołtysów je v soukromém vlastnictví, je obehnán plotem a vstup do něj je zakázán. I přesto je však možné jej celý obejít těsně kolem plotu a zříceninu si tak dobře prohlédnout. Areál naleznete těsně vedle kostela Navštívení Panny Marie. Nedaleko areálu vycházejí červeně a zeleně značené turistické stezky. I přesto, že tato poloopuštěná vesnička pomalu znovu ožívá, stále si zdejší hornatá krajina uchovává zvláštní tajemnou atmosféru s množstvím rozpadlých domů. Do vesničky se dá dostat i pěšky přímo z České republiky přes turistický přechod z nedaleké obce Bartošovice v Orlických horách.
Luděk Vláčil, 9.8. 2016
popis

Areál se skládal z pěti poměrně velkých kamenných budov, jejichž stěny dosahovaly až 1 m tloušťky. Všechny budovy stály kolem rozlehlého nádvoří. Z pěti velkých budov se dodnes zachovaly ruiny tří objektů. Zbytky nejhonosnější budovy zámku jsou na jihu. Nejlépe zachovaný objekt přístavby se nachází na severovýchodě nádvoří a jeho stěny dosahují výšky 6-7 m. Třetí budova přiléhala k panskému domu a sloužila jako obytná. Dvě další přístavby uzavírající nádvoří od západu se nedochovaly.

Luděk Vláčil- zdroj: http://zamki.rotmanka.com/portfolio/niemojow-ruiny-dworu-soltysow/ a další, 10.8. 2016

historie

Ves Marienthal (dnes Niemojów) založil Leonhardt von Veldhammer v roce 1570. Měl zde vzniknout strážný lovecký zámeček Worlitz. Zřejmě na jeho místě postavilo někdy v roce 1576 Wolne sędziostwo (německy Freirichter) renesanční Dwór (kaštěl [typ zámku] nebo panské sídlo). Ve 20. letech 18. století, kdy areál vlastnil Franz von Ruprecht, došlo k přestavbě dokončené v roce 1727, což dokazuje kartuše s nápisem a datací na zdi. K další přestavbě v barokním slohu došlo v roce 1764, kdy byla vybudována brána, což opět dokazuje ozdobná kartuše na bráně. V roce 1830 jej vlastnila Marianna Oranžská (Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota). Ačkoliv se objekt uvádí jako zámek, není zcela jisté, zda nebyl pouze panským domem. Posledním majitelem byla rodina Hohne, která zde až do roku 1939 provozovala malý hotel a hostinec. V roce 1945 se areál zámku s pěti budovami stal majetkem státní pokladny, ale od té doby chátral…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://zamki.rotmanka.com, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_sołtysów_w_Niemojowie, http://www.polskiezabytki.pl a další, 17.7. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Szczerba
 Amálka
 domek Na Sboru
 Anenský vrch
 židovský hřbitov
 fara
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 Suchá
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Hotmarova kaplička
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Kyšperk
 Suchý vrch
 vodopád Wilczki
 Vojenské muzeum
 Chudoba
 Žampach
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Žampach
 kostel sv. Matouše
 Na Velké Deštné
 České Libchavy
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 12948
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama