Správní objekt panství strahovské kanonie nazývaný zámkem byl vybudován v jednoduchém barokním slohu v 1.pol. 18. století jako součást tehdejšího dvora. Majetkem kanonie byl až do roku 1948, kdy byl statek rozparcelován a zámek přešel do vlastnictví obce. Dnes je v něm umístěná místní pošta.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 07/2017
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1314, kdy zde měl majetky jakýsi Valter z Mikulovic. V roce 1493 přechází obec do majetku želivského kláštera a v roce 1622 do majetku kláštera strahovského. Jeho církevní představitelé se rozhodli někdy ve 2. polovině 17. století vybudovat v obci hospodářský dvůr. Není však vyloučeno, že na stejném místě již nestal dvůr původních majitelů. V 1. polovině 18. století byla vybudována v sv. části dvora architektonicky nevýrazná jednopatrová barokní budova sloužící pro příležitostní pobyt příslušníků řádu a pro správu panství. Objekt byl nazýván zámkem. K západnímu krátkému křídlu byla přistavěna architektonicky cenná barokní sýpka s volutovými štíty a nárožní bosáži. Strahovská kanonie vlastnila dvůr se zámkem až do roku 1948, kdy přešel do vlastnictví obce. Budova zámku byla značně zmodernizována a po léta sloužila různým statním a obecním organizacím. Dnes je v něm umístěná místní pošta.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.5. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Mikulovice

Místa v okolí

 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 Višňové
 Horní Dunajovice
 Tvořihráz
 Ratíšovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Želetice
 Žerotice
 Želetice
 Pustý zámek
 Plenkovice
 Jevišovice
 Újezd
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Bohunice
 Tavíkovice
 Jevišovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Kravsko
 Slatina
 Horní Kounice
 Slatina
 Slatina
 sýpka
 Skalice
 židovský hřbitov
 Džbánice
 Červený most
 Biskupice
 Biskupice
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 dvůr Alinkov
 Ugartův palác
 Litovany
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 Rešice
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Znojmo
 boží muka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Dyje
 Tulešice
 Boskovštejn
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Pavlický dvůr
 Bukovina
 Pulkov
 boží muka
 Lechovice
 Šenkenberk
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 boží muka
 Králův stolec
 Tasovice
 Lipňany
 Mstěnice
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Popice
 socha sv. Floriána
 Hostim
 Dukovany
 Allein
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 kostel sv. Markéty
 Templštejn
 Nový Hrádek u Lukova
 Božice
 Kaja
Základní informace místa
ID místa: 14922
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama