Rokokový zámek v obci Markušovce. Zámek Markušovce nechal postavit v roce 1643 František Mariássy jako renesanční pevnost a sídlo rodu Mariássy. Okolo zámku je francouzský park s rokokovým letohrádkem Dardanely.
Hlavní obrázek místa
uliční průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 09/2016
Jihovýchodně od Spišské Nové Vsi se nachází malebná obec Markušovce. Pokud zvolíme cestu vlakem, musíme vystoupit na železniční stanici Markušovce a po žluté turistické značce to máme na zámek cca 25 minut. V 50. letech 20. století byl zámek upraven pro účely muzea. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1983–1994 se zpřístupnila pro veřejnost expozice historického nábytku Muzea Spiše. Jejím těžiskem je nábytkový fond muzea, pocházející ze zámku v Hodkovcích (patřil rodině Csáky) a markušovského zámku. Ve francouzském parku stojí budova letohrádku Dardanely, ve kterém je umístěna expozice klávesových hudebních nástrojů.
Martin Karas, zdroj: http://turistika.pampeliska.cz/markusovce/kostel-a-letohradek-dardanely-v-markusovichich-1444/, 4.7. 2010
turistické

Prohlídkové okruhy:

Malý okruh - obsahuje prohlídku zámku a letohrádku Dardanely. Velký okruh - obsahuje prohlídku zámku, letohrádku Dardanely a kostela sv. Michala v Markušovciach.

E,H. podle http://www.muzeumspisa.com, 19.9. 2013

historie

Zámek vznikl v období renesance. Postavil ho v r. 1643 František Mariássy jako renesanční blokovou pevnost s kruhovými věžemi v rozích. Dodnes se zachovala původní dispozice zámku s ústředním schodištěm a s bohatými štukovými klenbami. Prostory zámku a přilehlých budov sloužily jako humanistická škola, kterou roku 1567 založil Pavol Mariássy (do vybudování zámku byla škola umístěna na místním hradě). Mezi přednášející na této škole patřili také čeští bratři. Zámek sloužil svým majitelům jako opevněné sídlo 100 let. V roce 1773 začali s přestavbou zámku na módní rokokové sídlo. Krátce na to začali stavět i letohrádek Dardanely, který měl řešit nedostatek reprezentačních prostor v zámku. Důvodem této stavby byla především očekávaná návštěva císaře Josefa II, která se nakonec neuskutečnila. Dostavba bočních křídel proběhla až v 70. letech 20. stol.

Martin Karas, zdroj: http://www.markusovce.sk, 4.7. 2010

Půdorys místa

půdorys zámku
© Súpis pamiatok na Slovensku ; zv. 2. K – P, Obzor, Bratislava 1968
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Slovensko, Košický,  Spišská Nová Ves  ( SN ),

Místa v okolí

 Bocian
 kostel sv. Michala
 Markušovce
 katedrála sv. Martina
 Hodinová věž
 Spišská Kapitula
 Spišský hrad
Kontaktní informace
Expozícia historického nábytku Kaštieľ
Michalská 59, 053 21 Markušovce

Expozícia klávesových hudobných nástrojov
Letohrádok Dardanely
Michalská 55, 053 21 Markušovce
Tel: +421 917 746 339
http://www.muzeumspisa.com/mar.php?text=letohradok
Základní informace místa
ID místa: 9240
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama