Téměř zapomenutý zámek přestavěný z tvrze. Tvrz ze 16. století byla barokními a klasicistními zásahy přestavěna na zámek. Před zámkem v blízkosti křižovatky silnic je zrekonstruována kaple.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2011
Téměř zapomenutý zámek přestavěný z tvrze. Objekt lze rozdělit stavebně na dvě části. Starší tvrz byla barokně přestavěna na sýpku. Mladší tvrz ze 16. století byla barokními a klasicistními zásahy přestavěna na zámek. V současné době je objekt nepřístupný a je hospodářsky využíván a jako památka málo udržován. Před zámkem v blízkosti křižovatky silnic je zrekonstruována kaple.
Vaculčík, 1.5. 2005
popis

Zámek je dvoukřídlá jednopatrová, slohově nevýrazná budova s téměř hladkými fasádami. Ke kratšímu jižnímu křídlu je kolmo přistavěno delší severní křídlo. Po celé jeho délce je balkón (terasa) na otevřené arkádě obrácené k východu (klasicistní). Zámek má valeně zaklenuté sklepy a v přízemí křížové a valené klenby s výsečemi, zčásti s hřebínky na hranách. Před zámkem je rybníček, v pozadí hospodářský dvůr. V něm podle masivního zdiva a valeně klenutého přízemí obsahuje zbytky nejstarší tvrze nynější sýpka. Ve třech patrech má již nízké trámové stropy a ležatá okénka s dřevěnými ostěními, barokní úpravu potvrzují zbytky iluzivního členění v tmavočervené barvě.

Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl K-R,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda, 1986, Jaroslav Špiroch, 29.6. 2014

historie

Ves v Mačicích se poprvé připomíná v r. 1359 jako majetek vladyky Dobeše. Před r. 1420 se zakoupili v Mačicích bratři Heřman a Vojtěch Horčicové z Prostého. Vojtěchův vnuk Jan se spojil se Zdeňkem Malovcem a oba působili okolním městům značné škody. Proto krajská hotovost svolaná proti škůdcům přepadla r. 1520 mačickou tvrz a vypálila jí i s vesnicí. Jan tvrz nejspíš znovu vystavěl a žil v ní ještě 1535. Před r. 1581 koupili Mačice bratři Březští z Ploskovic. Za nich byla tvrz přestavěna v renesančním slohu. R. 1629 byl mačický statek úředně prodán, sestával se z tvrze, dvora a 2 vesnic. Statek koupil Zdeněk Ježovský z Lub. R. 1687 převzala Mačice Žofie Dorota Ježovská a r. 1702 prodala Mačice Terezii Marii Malovcové. R. 1724 byla tvrz s příslušenstvím prodána Janu Arnoštu Šiškovi z Jamolic. Na starou mačickou tvrz se patrně vztahuje záznam v tereziánském katastru z r. 1757, kde se…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch , 29.6. 2014

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Soběšice

Místa v okolí

 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 Frymburk
 Žihobce
 Ohrazenice
 Dražovice
 Dražovice
 Maleč
 Hvížďalka
 Žichovice
 Tažovice
 kamenný most
 Hrad u Strašína
 synagoga
 Štěchovice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sluneční kámen
 Boží kámen
 Větrný kámen
 Kladruby
 Kladruby
 Hoslovice
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 Záluží
 Sedlo
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Dobrš
 Dřešínek
 Němčice
 Střelské Hoštice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Anny
 Prácheň
 Budětice
 Podměstský mlýn
 Přečín
 Rosenauerův mlýn
 Pustý Hrádek
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Královský kámen
 Horažďovice
 Kašperk
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Kalvarie
 Čestice
 Lipová Lhota
 Žižkův most
 městský špitál
 Čestice
 Čestice
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Kohoutí kříž
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Doubravice u Volyně
 Tedražice
 Dlouhá Ves
 Miřenice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Střela
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 Střela
 kostel sv. Mořice
 Volšovy
 rychta/fara/radnice
 Nihošovice
 Svatobor
 švédské hroby
 Putkov
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 Vatětice
 Ballymote
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 kaple
 Kašovice
 smolná pec
 Čkyně
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Skalice
 Lčovice
 Zavlekov
 Královácký kámen
Základní informace místa
ID místa: 3069
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama