Téměř zapomenutý zámek přestavěný z tvrze. Tvrz ze 16. století byla barokními a klasicistními zásahy přestavěna na zámek. Před zámkem v blízkosti křižovatky silnic je zrekonstruována kaple.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zámek
© Petr Vaculčík 05/2005
Téměř zapomenutý zámek přestavěný z tvrze. Objekt lze rozdělit stavebně na dvě části. Starší tvrz byla barokně přestavěna na sýpku. Mladší tvrz ze 16. století byla barokními a klasicistními zásahy přestavěna na zámek. V současné době je objekt nepřístupný a je hospodářsky využíván a jako památka málo udržován. Před zámkem v blízkosti křižovatky silnic je zrekonstruována kaple.
Vaculčík, 1.5. 2005
popis

Zámek je dvoukřídlá jednopatrová, slohově nevýrazná budova s téměř hladkými fasádami. Ke kratšímu jižnímu křídlu je kolmo přistavěno delší severní křídlo. Po celé jeho délce je balkón (terasa) na otevřené arkádě obrácené k východu (klasicistní). Zámek má valeně zaklenuté sklepy a v přízemí křížové a valené klenby s výsečemi, zčásti s hřebínky na hranách. Před zámkem je rybníček, v pozadí hospodářský dvůr. V něm podle masivního zdiva a valeně klenutého přízemí obsahuje zbytky nejstarší tvrze nynější sýpka. Ve třech patrech má již nízké trámové stropy a ležatá okénka s dřevěnými ostěními, barokní úpravu potvrzují zbytky iluzivního členění v tmavočervené barvě.

Encyklopedie českých tvrzí, 2.díl K-R,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda, 1986, Jaroslav Špiroch, 29.6. 2014

historie

Ves v Mačicích se poprvé připomíná v r. 1359 jako majetek vladyky Dobeše. Před r. 1420 se zakoupili v Mačicích bratři Heřman a Vojtěch Horčicové z Prostého. Vojtěchův vnuk Jan se spojil se Zdeňkem Malovcem a oba působili okolním městům značné škody. Proto krajská hotovost svolaná proti škůdcům přepadla r. 1520 mačickou tvrz a vypálila jí i s vesnicí. Jan tvrz nejspíš znovu vystavěl a žil v ní ještě 1535. Před r. 1581 koupili Mačice bratři Březští z Ploskovic. Za nich byla tvrz přestavěna v renesančním slohu. R. 1629 byl mačický statek úředně prodán, sestával se z tvrze, dvora a 2 vesnic. Statek koupil Zdeněk Ježovský z Lub. R. 1687 převzala Mačice Žofie Dorota Ježovská a r. 1702 prodala Mačice Terezii Marii Malovcové. R. 1724 byla tvrz s příslušenstvím prodána Janu Arnoštu Šiškovi z Jamolic. Na starou mačickou tvrz se patrně vztahuje záznam v tereziánském katastru z r. 1757, kde se…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch , 29.6. 2014

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Soběšice

Místa v okolí

 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 Frymburk
 Žihobce
 Ohrazenice
 Dražovice
 Dražovice
 Maleč
 Hvížďalka
 Žichovice
 Tažovice
 kamenný most
 Hrad u Strašína
 synagoga
 Štěchovice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sluneční kámen
 Boží kámen
 Větrný kámen
 Kladruby
 Kladruby
 Hoslovice
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 Záluží
 Sedlo
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Dobrš
 Dřešínek
 Němčice
 Střelské Hoštice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Anny
 Prácheň
 Budětice
 Podměstský mlýn
 Přečín
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Královský kámen
 Horažďovice
 Kašperk
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Kalvarie
 Čestice
 Lipová Lhota
 Žižkův most
 městský špitál
 Čestice
 Čestice
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Kohoutí kříž
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Doubravice u Volyně
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Ves
 Miřenice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 hrobka rodiny Schmid
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Střela
 Čejkovy
 Hrádek u Sušice
 Střela
 Volšovy
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mořice
 Nihošovice
 Svatobor
 švédské hroby
 Putkov
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 Vatětice
 Ballymote
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 kaple
 Kašovice
 smolná pec
 mariánský sloup
 radnice
 Čkyně
 Volyně
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Skalice
 Lčovice
 Zavlekov
 Královácký kámen
Základní informace místa
ID místa: 3069
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama