
Zámek je dvoukřídlá jednopatrová, slohově nevýrazná budova s téměř hladkými fasádami. Ke kratšímu jižnímu křídlu je kolmo přistavěno delší severní křídlo. Po celé jeho délce je balkón (terasa) na otevřené arkádě obrácené k východu (klasicistní). Zámek má valeně zaklenuté sklepy a v přízemí křížové a valené klenby s výsečemi, zčásti s hřebínky na hranách. Před zámkem je rybníček, v pozadí hospodářský dvůr. V něm podle masivního zdiva a valeně klenutého přízemí obsahuje zbytky nejstarší tvrze nynější sýpka. Ve třech patrech má již nízké trámové stropy a ležatá okénka s dřevěnými ostěními, barokní úpravu potvrzují zbytky iluzivního členění v tmavočervené barvě.
Ves v Mačicích se poprvé připomíná v r. 1359 jako majetek vladyky Dobeše. Před r. 1420 se zakoupili v Mačicích bratři Heřman a Vojtěch Horčicové z Prostého. Vojtěchův vnuk Jan se spojil se Zdeňkem Malovcem a oba působili okolním městům značné škody. Proto krajská hotovost svolaná proti škůdcům přepadla r. 1520 mačickou tvrz a vypálila jí i s vesnicí. Jan tvrz nejspíš znovu vystavěl a žil v ní ještě 1535. Před r. 1581 koupili Mačice bratři Březští z Ploskovic. Za nich byla tvrz přestavěna v renesančním slohu. R. 1629 byl mačický statek úředně prodán, sestával se z tvrze, dvora a 2 vesnic. Statek koupil Zdeněk Ježovský z Lub. R. 1687 převzala Mačice Žofie Dorota Ježovská a r. 1702 prodala Mačice Terezii Marii Malovcové. R. 1724 byla tvrz s příslušenstvím prodána Janu Arnoštu Šiškovi z Jamolic. Na starou mačickou tvrz se patrně vztahuje záznam v tereziánském katastru z r. 1757, kde se… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.