Zámek byl postaven pravděpodobně v první pol. 17. stol. Na začátku 18.stol. byl zámek neobydlen, ale v letech 1739 – 1747 ho jeho majitelé barokně přestavěli. V dnešní době zámek prošel rekonstrukcí a slouží jako luxusní hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Když pojedete po silnici č. 404 od Brtnice, v zatáčkách před obcí Luka uvidíte vpravo zámecký park se zámkem, který se tyčí na prvém břehu nad řekou Jihlavou. Zámek tvoří dvoupatrová obdélníková budova, zdobená znakem nad balkonem, neseným toskánskými sloupy, uprostřed severního průčelí. Jižní, zahradní průčelí má vyklenutou terasu. Od roku 1950 do roku 2000 byla část zámku využívána jako obřadní síň. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a pro veřejnost uzavřen. U zámku byl v první polovině 19. stol. založen devatenáctihektarový park v anglickém stylu, se stromy typickými pro toto období. Najdete zde liliovník tulipánokvětý, červené javory, kleny, převislé lípy. V zámeckém parku se nachází kaple zasvěcena Panně Marii pomocnici a 14. svatým pomocníkům. Na levém břehu řeky Jihlavy si můžete prohlédnou skleník a v areálu hospodářského dvora sýpku.
2.3. 2005
historie

Často se uvádí, že zámek byl postaven v letech 1739 – 1747 na místě bývalé tvrze. Podle posledních nálezů stávala původní tvrz v blízkosti kostela a vlastní zámek byl postaven pravděpodobně již v první polovině 17. stol. na zelené louce. Začátkem 18. století byl neobydlen a koncem 1. poloviny 18. století vládl na zámku čilý stavební ruch a tedy v letech 1739 – 1747 se jednalo spíše o přestavbu již stávající budovy než o stavbu nového zámku.

2.3. 2005

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 Jeclov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Příseka
 Kamenice
 Rytířsko
 Jamné
 Henčov
 Helenín
 Dolní most
 Brtnice
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 fara
 ZOO Jihlava
 boží muka
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 kašna Amfitrité
 radnice
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Bransouze
 hraniční kámen
 boží muka
 železniční most
 pivovar
 Legiodům
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 Zátiší
 Staré Hory
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 Střeliště
 Chaloupky
 Kněžice
 kaple svaté Rodiny
 kaple sv. Václava
 boží muka
 synagoga
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 boží muka
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Polná
 Dolní brána
 děkanství
 Aleje
 kostel sv. Václava
 Černá
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Plandry
 Stonařov
 židovský hřbitov
 Rantířov
 boží muka
 Velký javor
 Okříšky
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Rudolec
 Bohdalov
 Štoky
 Tržní panák
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Zámek Luka nad Jihlavou
Nádražní 1
588 22 Luka nad Jihlavou
Česká republika
Tel: +420 567 229 130
http://www.chateauluka.cz
info@chateauluka.cz
Základní informace místa
ID místa: 2905
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama