
Pro veřejnost je přístupné přízemí zámku, další prostory prochází postupnou rekonstrukcí. V zámeckých interiérech je prezentována rozsáhlá sbírka historických bicyklů (soukromá sbírka agentura BEA z Rokycan) a grafiky anglického malíře Williama Hogartha. Návštěvníci si také mohou prohlédnout černou zámeckou kuchyni či renesanční sýpku, za kterou se nachází prostor zaniklého tvrziště. Vstupné je dobrovolné.
Zámek je popisován někdy jako budova ve tvaru písmene L jindy ve tvaru písmene T. Základní vstupní křídlo zámku je patrové, obdélníkového půdorysu, obrácené hlavním vstupem na sever a jižní průčelí směřuje do bývalého parku. Průčelí je členěno mělkými lisénami. Při západní straně navazují na vstupní křídlo hospodářské budovy, členěné 7 slepými arkádami. Pří východní straně vystupuje severním směrem v šířce dvou okenních os část označovaná jako východní křídlo. Obě křídla jsou kryta mansardovou střechou. Do parku pak vystupuje křídlo kaple obsahující v přízemí černou kuchyni a hospodářské prostory, v patře jsou pak prostory vlastní kaple.
Historie zámku je v současné době podrobně zpracovávána P. Rožmberským, a protože současné prameny jsou značně rozporuplné a stručné, uvádím jen několik základních údajů. Historie sídla v Luhově začíná již ve 12. stol. a tvrz je zde písemně potvrzena již počátkem 14. stol., nejspíše zde však stála již dříve. Do roku 1576 byl Luhov v majetku Chotěšovského kláštera, který jej prodal i s pustou tvrzí Oldřichu z Říčan a na Pňovanech. Od roku 1676 vlastnili Luhov Steinbachové z Kranichsteina. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově postavit dnešní zámek. Součástí zámku je i kaple Bolestné Panny Marie vysvěcená roku 1784. Později byl Luhov spojen s Líšťany a jejich vlastníci se střídali. Po roce 1945 se areál zámku stal majetkem státního statku a od roku 1980 patřil zámek TJ Uhelné sklady Praha a byl využíván jako… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.