Jednoduchý, pozdně barokní patrový zámek s kaplí z 18. stol. byl postaven hrabětem Mariem Bořkem Dohalským z Dohalic, manželem Marie Anny Steinbachové. Dnes je v soukromém majetku a prochází postupnou rekonstrukcí. Opravená část s rozsáhlou expozicí historických kol a grafik je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Hlavní severní průčelí s půlkruhovým portálem
© Luděk Pitter 10/2006
Areál zámku Luhov patří mezi několik málo zámků, které byly zpřístupněny veřejnosti až po roce 1989. Všem, kteří jedou okolo, nebo tráví dovolenou na nedaleké Hracholuské přehradě, mohu jeho návštěvu jen doporučit. Zámecký areál se zámkem s kaplí Bolestné Panny Marie, tvrzištěm a renesanční sýpkou se nachází v jihozápadní části obce Luhov při příjezdové cestě od Lipna. Původně v okolí zámku stávalo velké množství soch, z těch se však často nedochovaly ani podstavce.
L.P., 24.10. 2006
turistické

Pro veřejnost je přístupné přízemí zámku, další prostory prochází postupnou rekonstrukcí. V zámeckých interiérech je prezentována rozsáhlá sbírka historických bicyklů (soukromá sbírka agentura BEA z Rokycan) a grafiky anglického malíře Williama Hogartha. Návštěvníci si také mohou prohlédnout černou zámeckou kuchyni či renesanční sýpku, za kterou se nachází prostor zaniklého tvrziště. Vstupné je dobrovolné.

E.H. podle http://www.zamekluhov.ic.cz, 9.9. 2013

popis

Zámek je popisován někdy jako budova ve tvaru písmene L jindy ve tvaru písmene T. Základní vstupní křídlo zámku je patrové, obdélníkového půdorysu, obrácené hlavním vstupem na sever a jižní průčelí směřuje do bývalého parku. Průčelí je členěno mělkými lisénami. Při západní straně navazují na vstupní křídlo hospodářské budovy, členěné 7 slepými arkádami. Pří východní straně vystupuje severním směrem v šířce dvou okenních os část označovaná jako východní křídlo. Obě křídla jsou kryta mansardovou střechou. Do parku pak vystupuje křídlo kaple obsahující v přízemí černou kuchyni a hospodářské prostory, v patře jsou pak prostory vlastní kaple.

L.P., 24.10. 2006

historie

Historie zámku Luhov

Historie zámku je v současné době podrobně zpracovávána P. Rožmberským, a protože současné prameny jsou značně rozporuplné a stručné, uvádím jen několik základních údajů. Historie sídla v Luhově začíná již ve 12. stol. a tvrz je zde písemně potvrzena již počátkem 14. stol., nejspíše zde však stála již dříve. Do roku 1576 byl Luhov v majetku Chotěšovského kláštera, který jej prodal i s pustou tvrzí Oldřichu z Říčan a na Pňovanech. Od roku 1676 vlastnili Luhov Steinbachové z Kranichsteina. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově postavit dnešní zámek. Součástí zámku je i kaple Bolestné Panny Marie vysvěcená roku 1784. Později byl Luhov spojen s Líšťany a jejich vlastníci se střídali. Po roce 1945 se areál zámku stal majetkem státního statku a od roku 1980 patřil zámek TJ Uhelné sklady Praha a byl využíván jako…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [IV], západní Čechy,Nakladatelství Svoboda, 1985)K, 24.10. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, modře renesanční zdivo, hnědě barokní, zeleně klasicistní, žlutě mladší
© Petr Rožmberský, Tomáš Karel: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Tvrz a zámek Luhov, Nadace České hrady, Plzeň 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Luhov

Místa v okolí

 Luhov
 Líšťany
 kaple sv. Diviše
 Pňovany
 Buben
 Frumštejn
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Trpísty
 Podmokly
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Sulislav
 Rochlov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Nekmíř
 Bezemín
 Malšín
 Komberk
 kaolinový důl
 Gutštejn
 Daňkov
 Vrtba
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 brána do sadu
 štola Svatý Gottwill
 Cebiv
 Stříbro – MPZ
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Falštejn
 kostel Všech svatých
 Malesice
 štola Svatá Anna
 Husitská bašta
 Mostní brána
 Kyjov
 Hradištský vrch
 Dolní Bělá
 Křimice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Krkavec
 Očín
 Žďár
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Bavůrkův kříž
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Dolní Polžice
 Alfrédov
 Bezdružice
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Litice
 Ondřejov
Kontaktní informace
Zámek Luhov
Luhov 1
330 35 Luhov
Tel: 606 940 625
http://www.zamekluhov.ic.cz/index.html
zamekluhov@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 4727
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama