První zmínku o tvrzi je z r.1446. V r.1579 Jan Stoš z Kounic přebudoval tvrz v renesanční zámek. Po r.1718 Tetzlernové přestavěli zámek v barokním stylu. Za Rollsbergů koncem 18. a poč.19.st. získalo průčelí nového zámku dnešní empírový vzhled.
Hlavní obrázek místa
Nový zámek na půdoryse písmene L s arkádami a vpravo dvoupatrová budova starší tvrze
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Litultovice-menší trojkřídlý patrový zámek s připojenou dvoupatrovou budovou, která vznikla přestavbou ze starší tvrze. Zámek je ukázkovým příkladem zvládnutí jednoduché klasicistní úpravy. Právě tato jednoduchost dodává zámku s přilehlým parkem kouzlo. Tvrz byla postavena zemany z Litultovic a první zmínka o ní je z roku 1446. Byla podobně jako jiné statky v okolí lénem olomouckého biskupa. Na počátku 16. století získali litultovické léno Stoškové z Kounic, kteří tuto tvrz někdy před polovinou století přestavěli do podoby jednoduché dvoupatrové blokové stavby se dvěma nárožními okrouhlými věžemi. Při stavbě zámku byla tvrz dodatečně renesančně zaklenuta. Ve sklepech jsou klenby valené, v přízemí je dochována klenba renesanční, jejíž hrany lemují pásové štuky. Změna v názorech na bydlení během pouhých padesáti let je pěkně patrná ze stavby renesančního zámku s odhmotněnou nádvorní arkádovou lodžií, která byla provedena do roku 1609 Bítovskými z Bítova. Oblouky arkád, které lemují nádvoří po obou křídlech budovy jsou zdobeny sgrafiti a v přízemí jsou neseny okosenými hranolovými pilíři. V patře zámku jsou použity rovné toskánské sloupky na hranolových postamentech, které spojuje plný parapet. Renesančně zaklenuto bylo snad pouze přízemí. Původní úprava plochých stropů v patře se skrývala pod pozdějšími klasicistními podhledy. Při rekonstrukci zámku v letech 1972-79 došlo k jejímu uvolnění. V době baroka byla nově upravena štuková výzdoba a nová mansardová střecha. Hlavní proměnu zámek prodělal až v na počátku 19. století, kdy dostal sjednocující klasicistní fasádu, která i přes svou střízlivost a jednoduchost působí velkým estetickým a příjemným dojmem. Ten umocňuje průčelí zdoběné jednoosým rizalitem se sloupovým portikem, průběžné římsy a malá vížka v ose průšelí. Arkády bhužel nejsou úplně otevřené, ale kryté sklem.
jps7, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 24.2. 2005

Půdorys místa

Starý a nový zámek - půdorys přízemí.
B.Samek,Umělecké památky Moravy a Slezka 2 J-N, Academia, 1999, str. 394, obr. 175
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Choltice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Hlavnice
 Mladecko
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Stěbořice
 Štáblovice
 Jakartovice-Deštné
 Slavkov
 Melč
 kostel sv. Anny
 Jakartovice
 Velké Heraltice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 Weisshuhnův kanál
 Štemplovec
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Dubová
 Hradec nad Moravicí
 Loděnice
 Kružberk
 Roderichova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Neplachovice
 Medlice
 kaple
 kaple
 Vikštejn
 městské koupaliště
 kostel sv. Hedviky
 Holasovice
 Držkovice
 Držkovice
 evangelický kostel
 synagoga
 Slezská univerzita
 Obecní dům
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 větrný mlýn
 Slezské divadlo
 nová radnice
 městské hradby
 Sobkův palác
 Šternek
 Blücherův palác
 Opava
 Sosnová
 Sosnová
 Slezská Harta
 Vítkov
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kříže
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Markéty
 Raduň
 Vildštejn
 zvonice
 Vartnov
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Bravinné
Základní informace místa
ID místa: 2882
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama