Liptovský Ján

kaštieľ Eugena Szentiványho
Ve 30. letech 19. stol. klasicistně upravený zámek Eugena Szentiványho s renesančním jádrem ze 17. stol. Bloková patrová stavba s vystupujícím rizalitem byla v r. 1954 upravena na kulturní dům.
Hlavní obrázek místa
pohled na zámek z hlavní silnice
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Kaštiel (zámek) Rubena Szentiványho čp. 132 je jedním z mnoha menších zámků a zámečků (slov. kaštieľů) ve středu historické obce Liptovský Ján na severním Slovensku, 7 km jvv. od centra města Liptovský Mikuláš. Právě nezvyklým množstvím těchto menších šlechtických sídel je obec zajímavá a ojedinělá. Kaštiel na čp. 132 byl ve 2. pol. 20. století upraven na kulturní dům. Tyto úpravy se naštěstí jeho zevnějšku příliš nedotkly. Objekt se nachází v severním sousedství kostela v jižní části obce.
Jan P. Štěpánek, 2.3. 2009
popis

Zámek je tvořen podsklepenou blokovou obdélnou stavbou s mírně vystupujícím osovým rizalitem v severním průčelí. Přízemí budovy odděluje od patra kordónová římsa. Zdobnější fasáda patra je členěna štukovými pilastry s dórskými hlavicemi. Stejné jsou i v nárožích. Okna jsou ozdobena profilovanými nadokenními římsami. Zámek kryje jednoduchá plechová valbová střecha.

Jan P. Štěpánek, 2.3. 2009

historie

Zámek Eugena (Evžena) Szentiványho je v jádře renesanční bloková stavba ze 17. století, která byla ve 30. letech 19. století klasicistně upravena. Tehdy zámek získal současný vzhled. V roce 1954 byl kaštieľ utilitárně upraven jako místní kulturní dům.

Jan P. Štěpánek, 2.3. 2009

Slovensko, Prešovský,

Místa v okolí

 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Podtureň
 Okoličné
 Liptovský Hrádok
 kostel sv. Mikuláše
 Palúdzka
 Palúdzka
 kostel Panny Marie
 Parížovce
 kostel Panny Marie
 Vlachy
 Havránok
Základní informace místa
ID místa: 7458
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama