Empírový dvojkřídlý zámek s barokním jádrem z konce 17. století. Založen Lindenbergy či Sedlickými z Choltic. Před zámkem pozůstatek přírodně krajinářského parku z poč. 19. století. Zámek je nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
západní křídlo zámku
pohled od západu
© Jan P. Štěpánek 08/2008
Chátrající empírový zámek s barokním jádrem ve středu obce Liptál na Valašsku, necelých 8 km jihozápadně od Vsetína, při silnici Vsetín – Vizovice. Dvojkřídlý patrový zámek s mansardovou střechou a vstupním rizalitem ve dvorním traktu hlavního křídla stojí nad soutokem potoka Rokytenky a Syrákovky. V severním průčelí zámku je erb hr. Jana Františka ze Stommu. Před zámkem se rozkládá pozůstatek přírodně krajinářského parku z počátku 19. století, který je volně přístupný. Zámek je uzavřený a chátrá.
Jan P. Štěpánek, 16.11. 2008
historie

Historie obce a zámku

První zmínka o obci Liptál pochází z roku 1361, kdy až papežský dvůr v Avignonu jmenoval rozhodčí komisi, která řešila spor mezi vizovickým klášterem a Šternberky. Obec spadala pod vsetínské panství, které od roku 1308 patřilo pánům z Kravař. Později se v držení vsetínského panství a tím i Liptálu vystřídali páni z Cimburka a od roku 1505 páni z Kunštátu. Jako součást vsetínského panství se Liptál uvádí až do poloviny 17. století. Mezi jeho majitele patřil i významný český vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Samostatným panství se Liptál stal roku 1666. Majitelé se však zprvu často střídali. Postupně získali do svého majetku fojtství, dva dvory, zahrady, panský mlýn a pilu, palírnu, hostinec, šenk a pivovar. Na místě starého fojtství si majitelé panství vystavěli menší barokní zámek. Stalo se tak patrně koncem 17. století za Lindenbergů či Sedlických z Choltic. Roku 1710 získali panství Kopenicové. Vlastnili…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 16.11. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Vartovna
 Maštaliska
 nová radnice
 Vsetín
 stará radnice
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Trubiska
 Janůvka
 evangelický kostel
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Hovězí
 památník Ploština
 Pržno
 Čertovy skály
 evangelický kostel
 Klečůvka
 Pulčín
 Pulčínské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Tusculum
 Lukov
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 hraniční kameny
 Lužkovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rajnochovice
 Klenov
 Bystřička
 Obřany
 Šaumburk
 Hradiště
 Nový Šaumburk
 Engelsberg
 kaple sv. Floriána
 Čubův kopec
 Chvalčov
 hroby portášů
 kaple Pod Spinou
 Loukov
Základní informace místa
ID místa: 5205
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama