Historizující zámek z konce 19. st., postaven Josefem Janem Seilernem z Aspangu jako náhrada za opuštěný a neobyvatelný hrad Lukov. Luxusní Interiéry s moderním vybavením. Dnes se zámek nachází v areálu zooparku.
Hlavní obrázek místa
© Gregory Dobs, 07/2007
Zámek je velice pěkný, rekonstruovaný, obsahuje sbírky trofejí, obrazů a porcelánu. Bohužel se uvnitř nesmí fotit ani natáčet. Také je uvnitř ZOO a vstup bez vstupenky do ZOO není možný. Takže nejlépe spojit s prohlídkou ZOO což vřele doporučuji.
STOUPA, 26.6. 2004
turistické

Zámek stojí uprostřed areálu zoologické zahrady a zaujme již svým exteriérem. Byl postaven v letech 1887 – 1894 podle návrhů arch. J. Micka a V. Siedka. Bohaté členění jak půdorysu tak i průčelí budovy stejně jako střechy, která je opatřena mnoha věžičkami, mu dávají romantický charakter splňující představy loveckého zámečku. Zámek dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle koncem 19. století. Kromě ústředního topení, elektřiny, domácího telefonu, patří mezi zajímavosti i vlastní vodojem umístěný v zámecké věži s rozvodem studené i teplé vody. Vlastní interiéry jsou bohatě zdobeny řezbářskými pracemi.

26.12. 2004

historie

V 18. stol. místní hrad Lukov pomalu pustl. V roce 1724 koupil panství Jan Fridrich hrabě ze Seilern-Aspang (*1674 +1751). Již v roce 1750 byly přemístěny vrchnostenské kanceláře z hradu do vesnice, což dále napomohlo chátrání hradu. V roce 1793 byl hrad již neobydlen a v roce 1804 se mluví již jen o zříceninách. To si vyžádalo stavbu nového sídla. Podle jedněch pramenů zahájil výstavbu nového sídla v Lešné náhradou za Lukov Kristian August Seilern. (*1737 +1801). Podle jiných, to byl až Josef Jan Seilern (1752-1838), který začal se stavbou bažantnice, později vybudoval ohradní zeď a v letech 1809 – 1810 dostavěl budovu barokního zámku. Později k zámku přistavěl ještě delší křídlo s dvoupatrovou věží a hlavní vstup do zámku situoval do tohoto nového křídla. Ve většině literatury se uvádí, že zámek byl v roce 1887 do základů zbořen a na jeho místě dal František Seilern (*1859 +1919) podle plánů architektů J. Micka…  číst dále

27.12. 2004

otvíračka

duben jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h květen 9.00 h - 16.00 h (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 17.00 h červen - srpen 9.00 - 17.00 (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 18.00 h září 9.00 - 16.00 (mimo pondělí) říjen jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h

23.12. 2004

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 ZOO Zlín-Lešná
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Lukov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Žeranovice
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Louky
 hraniční kameny
 Skalný
 Křídlo
 Obřany
 Tečovice
 Mysločovice
 Hostýn
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 pivovar
 Holešov
 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kasařov
 Engelsberg
 Rýsov
 Hošťálková
 Starý Světlov
 Sochařská vyhlídka
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Kurovice
 Prusinovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Kateřiny
 Oberský vrch
 Liptál
 Otrokovice
 Rymice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 Podhradí
 Rajnochovice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelec u Holešova
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
Kontaktní informace
Zámek Lešná
Lukovská 112
763 14 Zlín 12
Tel: 577 914 180
http://www.zoolesna.cz
office@zoolesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 2441
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama