Historizující zámek z konce 19. st., postaven Josefem Janem Seilernem z Aspangu jako náhrada za opuštěný a neobyvatelný hrad Lukov. Luxusní Interiéry s moderním vybavením. Dnes se zámek nachází v areálu zooparku.
Hlavní obrázek místa
Lešná - průčelí zámku
© Pavel Jarý, 06.07.2007
Zámek je velice pěkný, rekonstruovaný, obsahuje sbírky trofejí, obrazů a porcelánu. Bohužel se uvnitř nesmí fotit ani natáčet. Také je uvnitř ZOO a vstup bez vstupenky do ZOO není možný. Takže nejlépe spojit s prohlídkou ZOO což vřele doporučuji.
STOUPA, 26.6. 2004
turistické

Zámek stojí uprostřed areálu zoologické zahrady a zaujme již svým exteriérem. Byl postaven v letech 1887 – 1894 podle návrhů arch. J. Micka a V. Siedka. Bohaté členění jak půdorysu tak i průčelí budovy stejně jako střechy, která je opatřena mnoha věžičkami, mu dávají romantický charakter splňující představy loveckého zámečku. Zámek dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle koncem 19. století. Kromě ústředního topení, elektřiny, domácího telefonu, patří mezi zajímavosti i vlastní vodojem umístěný v zámecké věži s rozvodem studené i teplé vody. Vlastní interiéry jsou bohatě zdobeny řezbářskými pracemi.

26.12. 2004

historie

V 18. stol. místní hrad Lukov pomalu pustl. V roce 1724 koupil panství Jan Fridrich hrabě ze Seilern-Aspang (*1674 +1751). Již v roce 1750 byly přemístěny vrchnostenské kanceláře z hradu do vesnice, což dále napomohlo chátrání hradu. V roce 1793 byl hrad již neobydlen a v roce 1804 se mluví již jen o zříceninách. To si vyžádalo stavbu nového sídla. Podle jedněch pramenů zahájil výstavbu nového sídla v Lešné náhradou za Lukov Kristian August Seilern. (*1737 +1801). Podle jiných, to byl až Josef Jan Seilern (1752-1838), který začal se stavbou bažantnice, později vybudoval ohradní zeď a v letech 1809 – 1810 dostavěl budovu barokního zámku. Později k zámku přistavěl ještě delší křídlo s dvoupatrovou věží a hlavní vstup do zámku situoval do tohoto nového křídla. Ve většině literatury se uvádí, že zámek byl v roce 1887 do základů zbořen a na jeho místě dal František Seilern (*1859 +1919) podle plánů architektů J. Micka…  číst dále

27.12. 2004

otvíračka

duben jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h květen 9.00 h - 16.00 h (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 17.00 h červen - srpen 9.00 - 17.00 (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 18.00 h září 9.00 - 16.00 (mimo pondělí) říjen jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h

23.12. 2004

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 ZOO Zlín-Lešná
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Lukov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Žeranovice
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 muzeum
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Louky
 hraniční kameny
 Skalný
 Křídlo
 Obřany
 Panský mlýn
 Tečovice
 Mysločovice
 Hostýn
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Janův hrad
 Slavkov pod Hostýnem
 Holešov
 Hostýn
 muzeum kovářství
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kasařov
 Engelsberg
 Rýsov
 Starý Světlov
 Hošťálková
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Prusinovice
 Oberský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Liptál
 Otrokovice
 Rymice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 Podhradí
 Rajnochovice
 kostel sv. Jiljí
 Rajnochovice
 Pohořelice
 Věruška
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 zvonice
Kontaktní informace
Zámek Lešná
Lukovská 112
763 14 Zlín 12
Tel: 577 914 180
http://www.zoolesna.cz
office@zoolesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 2441
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama