Historizující zámek z konce 19. st., postaven Josefem Janem Seilernem z Aspangu jako náhrada za opuštěný a neobyvatelný hrad Lukov. Luxusní Interiéry s moderním vybavením. Dnes se zámek nachází v areálu zooparku.
Hlavní obrázek místa
zámek v Lešné od západu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Zámek je velice pěkný, rekonstruovaný, obsahuje sbírky trofejí, obrazů a porcelánu. Bohužel se uvnitř nesmí fotit ani natáčet. Také je uvnitř ZOO a vstup bez vstupenky do ZOO není možný. Takže nejlépe spojit s prohlídkou ZOO což vřele doporučuji.
STOUPA, 26.6. 2004
turistické

Zámek stojí uprostřed areálu zoologické zahrady a zaujme již svým exteriérem. Byl postaven v letech 1887 – 1894 podle návrhů arch. J. Micka a V. Siedka. Bohaté členění jak půdorysu tak i průčelí budovy stejně jako střechy, která je opatřena mnoha věžičkami, mu dávají romantický charakter splňující představy loveckého zámečku. Zámek dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle koncem 19. století. Kromě ústředního topení, elektřiny, domácího telefonu, patří mezi zajímavosti i vlastní vodojem umístěný v zámecké věži s rozvodem studené i teplé vody. Vlastní interiéry jsou bohatě zdobeny řezbářskými pracemi.

26.12. 2004

historie

V 18. stol. místní hrad Lukov pomalu pustl. V roce 1724 koupil panství Jan Fridrich hrabě ze Seilern-Aspang (*1674 +1751). Již v roce 1750 byly přemístěny vrchnostenské kanceláře z hradu do vesnice, což dále napomohlo chátrání hradu. V roce 1793 byl hrad již neobydlen a v roce 1804 se mluví již jen o zříceninách. To si vyžádalo stavbu nového sídla. Podle jedněch pramenů zahájil výstavbu nového sídla v Lešné náhradou za Lukov Kristian August Seilern. (*1737 +1801). Podle jiných, to byl až Josef Jan Seilern (1752-1838), který začal se stavbou bažantnice, později vybudoval ohradní zeď a v letech 1809 – 1810 dostavěl budovu barokního zámku. Později k zámku přistavěl ještě delší křídlo s dvoupatrovou věží a hlavní vstup do zámku situoval do tohoto nového křídla. Ve většině literatury se uvádí, že zámek byl v roce 1887 do základů zbořen a na jeho místě dal František Seilern (*1859 +1919) podle plánů architektů J. Micka…  číst dále

27.12. 2004

otvíračka

duben jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h květen 9.00 h - 16.00 h (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 17.00 h červen - srpen 9.00 - 17.00 (mimo pondělí) o víkendech a svátcích do 18.00 h září 9.00 - 16.00 (mimo pondělí) říjen jen víkendy a svátky 9.00 h - 16.00 h

23.12. 2004

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 ZOO Zlín-Lešná
 Štípa
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Tusculum
 Lukov
 Lužkovice
 Klečůvka
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Žeranovice
 Zlín
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Louky
 hraniční kameny
 Skalný
 Křídlo
 Obřany
 Panský mlýn
 Tečovice
 Mysločovice
 Vizovice
 Hostýn
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 Malenovice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Holešov
 Hostýn
 Janův hrad
 Slavkov pod Hostýnem
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kasařov
 Engelsberg
 Rýsov
 Starý Světlov
 Hošťálková
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Prusinovice
 Oberský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Liptál
 Otrokovice
 Rymice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Floriána
 Podhradí
 Rajnochovice
 kostel sv. Jiljí
 Rajnochovice
 Pohořelice
 Věruška
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
Kontaktní informace
Zámek Lešná
Lukovská 112
763 14 Zlín 12
Tel: 577 914 180
http://www.zoolesna.cz
office@zoolesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 2441
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama