Zámecký areál na seznamu UNESCO. Gotická tvrz byla po r. 1632 přestavěna Liechtensteiny na rozsáhlý barokní zámecký areál. Další barokní přestavby před r. 1698 a před r. 1730, empírové po r. 1812. Po r. 1846 přestavěn v novogoticky do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek od západu
© Jan P. Štěpánek 07/2010
Na jižní Moravě nedaleko Břeclavi, ze západu ohraničené Pálavou, se v údolí řeky Dyje rozkládá Lednicko-Valtický areál zařazený do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, v jehož severní části stojí novogotický zámek Lednice.
28.5. 2002
turistické

Součástí Lednického parku je i proslulý minaret, který je nejstarší romantickou stavbou Lednicko-valtického areálu. Postaven byl podle projektu J.L. Hardtmutha v letech 1797-1802 v maurském slohu (největší stavba tohoto druhu v neislámských zemích). Ceková výška je přes 60 metrů. Z jednopatrové hranolové budovy v přízemí prolomené 12 arkádami, vyrůstá štíhlá věž, členěná třemi ochozy a ukončená kamennou přilbou. V prvním patře je osm vyhlídkových salónů, které jsou bohatě zdobené malovanými maureskami. Až na nejvyšší ochoz vede 302 schodů. Odtud je krásný pohled na zámecký park s rybníky a ostrovy. Další pozoruhodnou stavbou Lednicko-valtického areálu je Rendezvous (Dianin chráma) nedaleko Valtického zámku. Jde o romantickou stavbu v podobě římského triumfálního oblouku, vybudována byla v letech 1810-1812 J. Kornhäuselem podle návrhu J.L. Hardtmutha. Za návštěvu též stojí další stavba nedaleko rozsáhlého areálu mezi…  číst dále

mapa 1:50 tis. KČT č. 88, 16.5. 2003

historie

První zmínka pochází z roku 1222, kdy zde stála gotická tvrz s dvorcem, kterou český král Václav I. propůjčil roku 1249 rakouskému šlechtici Siegfriedu Sirotkovi. Dalšími majiteli se na dlouhou dobu, přerušenou jen krátkou přestávkou, stali Lichtenštejnové. Roku 1322 koupil od Siegfrieda lednické panství Jan z Lichtenštejna a po něm zde vládl Jan I. z Lichtenštejna, jenž byl nejvyšším hofmistrem rakouského vévody Albrechta III. V 16. století vlastnil Lednici Kryštof z Lichtenštejna zvaný Rozmařilý, který chtěl panství roku 1571 prodat, ale jeho poddaní měli obavy z nové vrchnosti, proto se obrátili na císaře a ten prodej nepovolil. Císař potom sám Lednici držel až do roku 1575, kdy ji zpět získal Hartmann II. z Lichtenštejna, jenž měl tři syny. Nejstarší byl významný státník Karel I. z Lichtenštejna, který měl za manželku Annu Černohorskou z Boskovic. Druhý v pořadí byl slavný válečník Maxmilián, jenž si vzal Aninu…  číst dále

nformace: www.domek.cz, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Legenda o praotci Lichtenštejnů

Praotec Lichtenštejnů, který žil před mnoha stoletími, byl chudý horník a celé dny v podzemních štolách doloval rudu. Byl to člověk poctivý a velmi pracovitý. Svou urputnou prací si však vydělal jen na skromné živobytí. Nikdy si nestěžoval, jenom doufal, že se mu snad povede lépe. Jednou zase kopal v podzemí, když tu se mu zjevila víla. Vzala horníka za ruku a dovedla ho na samý konec dávno opuštěné štoly. Jakmile se zastavila, řekla: "Zde kopej." a zmizela. Horník tedy nelenil a pustil se do díla. Sotva párkrát dopadl krompáč na tvrdou skálu, ulomil se z ní krásný kámen. Horník ho zvedl a kámen se mu v dlani rozsvítil jako tisíc hvězd. Byl to drahokam. Praotec Lichtenštejnů chvilku stál s pokladem v ruce a přemýšlel, co s ním provede. Po krátkém zamyšlení usoudil, že drahokam odnese knížeti, kterému patří půda, kde kope. Vydal se na knížecí hrad, stanul před knížetem a předal mu poklad. Kníže byl potěšen…  číst dále

Informace: www.domek.cz, 28.5. 2002

Půdorys místa

Půdorys, Schéma stavebního areálu zámku. A) Barokní čestný dvůr B) Nový čestný dvůr C) Hospodářský dvůr D) Lovecký dvůr 1) Stavební jádro obytné části barokního zámku 2) Stáje s jízdárnami 3) Kostel sv. Jakuba Většího 4) Východní křídlo zámeckého obydlí 5) Hospodářsko-správní křídlo 6) Obydlí hostí 7) Společenské křídlo 8) Skleník
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska, Academia 1999, svazek 2., str. 316, obr. 133
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Lednice

Místa v okolí

 Maurská vodárna
 minaret
 Lovecký zámeček
 Rybniční zámeček
 Janův hrad
 Apollonův chrám
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Nejdek
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Randez-vous
 Belveder
 kostel sv. Markéty
 Stará Břeclav
 židovský hřbitov
 Bulhary
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Velké Bílovice
 Dalibor
 Kolonáda - Reistna
 Sedlec
 Pohansko
 Pohansko
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 kaple sv. Šebestiána
 kamenný kruh
 Všetrapy
 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Turoldu
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 vyhlídka U obrázku
 Lány
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Izidora
 boží muka
 Na Podluží
 Děvičky
 Potvorovice
 kaple sv. Antonína
 Vrbice
 Neuhaus
 Kraví hora
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Starý Poddvorov
 Lanžhot
 Tvrdonice
 větrný mlýn
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 mlýn
 Týnec
 Čejkovice
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Hustopeče
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 boží muka
 Suchořádská Zmola
 židovský hřbitov
 Popice
 kostel sv. Linharta
 Brodské
Kontaktní informace
Státní zámek Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice
Tel: +420 519 340 128
http://www.zamek-lednice.info/zamek.php
lednice@brno.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1022
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama