Zámecký areál na seznamu UNESCO. Gotická tvrz byla po r. 1632 přestavěna Liechtensteiny na rozsáhlý barokní zámecký areál. Další barokní přestavby před r. 1698 a před r. 1730, empírové po r. 1812. Po r. 1846 přestavěn v novogoticky do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na lednický zámek od jihu
© Jan P. Štěpánek 09/2021
Na jižní Moravě nedaleko Břeclavi, ze západu ohraničené Pálavou, se v údolí řeky Dyje rozkládá Lednicko-Valtický areál zařazený do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, v jehož severní části stojí novogotický zámek Lednice.
28.5. 2002
turistické

Součástí Lednického parku je i proslulý minaret, který je nejstarší romantickou stavbou Lednicko-valtického areálu. Postaven byl podle projektu J.L. Hardtmutha v letech 1797-1802 v maurském slohu (největší stavba tohoto druhu v neislámských zemích). Ceková výška je přes 60 metrů. Z jednopatrové hranolové budovy v přízemí prolomené 12 arkádami, vyrůstá štíhlá věž, členěná třemi ochozy a ukončená kamennou přilbou. V prvním patře je osm vyhlídkových salónů, které jsou bohatě zdobené malovanými maureskami. Až na nejvyšší ochoz vede 302 schodů. Odtud je krásný pohled na zámecký park s rybníky a ostrovy. Další pozoruhodnou stavbou Lednicko-valtického areálu je Rendezvous (Dianin chráma) nedaleko Valtického zámku. Jde o romantickou stavbu v podobě římského triumfálního oblouku, vybudována byla v letech 1810-1812 J. Kornhäuselem podle návrhu J.L. Hardtmutha. Za návštěvu též stojí další stavba nedaleko rozsáhlého areálu mezi…  číst dále

mapa 1:50 tis. KČT č. 88, 16.5. 2003

historie

První zmínka pochází z roku 1222, kdy zde stála gotická tvrz s dvorcem, kterou český král Václav I. propůjčil roku 1249 rakouskému šlechtici Siegfriedu Sirotkovi. Dalšími majiteli se na dlouhou dobu, přerušenou jen krátkou přestávkou, stali Lichtenštejnové. Roku 1322 koupil od Siegfrieda lednické panství Jan z Lichtenštejna a po něm zde vládl Jan I. z Lichtenštejna, jenž byl nejvyšším hofmistrem rakouského vévody Albrechta III. V 16. století vlastnil Lednici Kryštof z Lichtenštejna zvaný Rozmařilý, který chtěl panství roku 1571 prodat, ale jeho poddaní měli obavy z nové vrchnosti, proto se obrátili na císaře a ten prodej nepovolil. Císař potom sám Lednici držel až do roku 1575, kdy ji zpět získal Hartmann II. z Lichtenštejna, jenž měl tři syny. Nejstarší byl významný státník Karel I. z Lichtenštejna, který měl za manželku Annu Černohorskou z Boskovic. Druhý v pořadí byl slavný válečník Maxmilián, jenž si vzal Aninu…  číst dále

nformace: www.domek.cz, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Legenda o praotci Lichtenštejnů

Praotec Lichtenštejnů, který žil před mnoha stoletími, byl chudý horník a celé dny v podzemních štolách doloval rudu. Byl to člověk poctivý a velmi pracovitý. Svou urputnou prací si však vydělal jen na skromné živobytí. Nikdy si nestěžoval, jenom doufal, že se mu snad povede lépe. Jednou zase kopal v podzemí, když tu se mu zjevila víla. Vzala horníka za ruku a dovedla ho na samý konec dávno opuštěné štoly. Jakmile se zastavila, řekla: "Zde kopej." a zmizela. Horník tedy nelenil a pustil se do díla. Sotva párkrát dopadl krompáč na tvrdou skálu, ulomil se z ní krásný kámen. Horník ho zvedl a kámen se mu v dlani rozsvítil jako tisíc hvězd. Byl to drahokam. Praotec Lichtenštejnů chvilku stál s pokladem v ruce a přemýšlel, co s ním provede. Po krátkém zamyšlení usoudil, že drahokam odnese knížeti, kterému patří půda, kde kope. Vydal se na knížecí hrad, stanul před knížetem a předal mu poklad. Kníže byl potěšen…  číst dále

Informace: www.domek.cz, 28.5. 2002

Půdorys místa

Půdorys, Schéma stavebního areálu zámku. A) Barokní čestný dvůr B) Nový čestný dvůr C) Hospodářský dvůr D) Lovecký dvůr 1) Stavební jádro obytné části barokního zámku 2) Stáje s jízdárnami 3) Kostel sv. Jakuba Většího 4) Východní křídlo zámeckého obydlí 5) Hospodářsko-správní křídlo 6) Obydlí hostí 7) Společenské křídlo 8) Skleník
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska, Academia 1999, svazek 2., str. 316, obr. 133
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Lednice

Místa v okolí

 Maurská vodárna
 minaret
 Lovecký zámeček
 Rybniční zámeček
 Janův hrad
 Apollonův chrám
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Nejdek
 Podivín
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Randez-vous
 Belveder
 kostel sv. Markéty
 Stará Břeclav
 židovský hřbitov
 Bulhary
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Velké Bílovice
 Kolonáda - Reistna
 Dalibor
 Sedlec
 Pohansko
 Pohansko
 Velké Pavlovice
 kaple sv. Šebestiána
 Slunečná
 kamenný kruh
 Všetrapy
 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Turoldu
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 vyhlídka U obrázku
 Lány
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Isidora
 Děvičky
 boží muka
 Na Podluží
 Potvorovice
 kaple sv. Antonína
 Vrbice
 Neuhaus
 Kraví hora
 sklepní ulička
 Starý Poddvorov
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Lanžhot
 Tvrdonice
 kostel sv. Kunhuty
 větrný mlýn
 Templářské sklepy
 mlýn
 Týnec
 Čejkovice
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Rozálie
 Hustopeče
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 boží muka
 Suchořádská Zmola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 kostel sv. Linharta
 Brodské
Kontaktní informace
Státní zámek Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice
Tel: +420 519 340 128
http://www.zamek-lednice.info/zamek.php
lednice@brno.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1022
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama