Zaniklý zámek byl postaven před r. 1700 rytíři Pikarty z Grünthálu, ale již r. 1766 byl přeměněn na lázeňský dům. Po r. 1945 zámek sloužil jako doléčovací ústav a později jako jídelna lázeňského domu. V r. 1988 byla budova zbořena.
Hlavní obrázek místa
Bývalý lázeňský dům
© Luděk Pitter 05/2005
Lázně Letiny je samostatná část obce Letiny, která se nachází asi 0,5 km jižně od centra obce. Původní zámek ze 17. stol. byl ještě ve stejném století upraven na lázeňský dům. V roce 1900 až 1901, v období rozkvětu těchto lázní, byla postavena řada lázeňských budov a také nový lázeňský dům a kolonáda při starém zámku, který se od té doby nazýval Staré lázně. Zámek (Staré lázně) později složil jako kuchyně a r. 1988 byl zbořen. Nedaleko zámku byla v roce 1770 postavena nad studánkou kaple sv. Vintíře, které dávala studánce léčivou moc.
L.P., 22.5. 2005
historie

Od poloviny 17. stol. byly Letiny v držení rytířů Pikartů z Grünthálu (Zeleného údolí). Zámek, který nechal postavit Břeněk nebo jeho syn Rudolf někdy před rokem 1700, byl již roku 1766 za Morzinů přeměněn na lázeňský dům. To již byl součástí panství Dolní Lukavice, kam patřil i za posledních šlechtických majitelů hrabat Schönbornů (1794-1945). Po roce 1945 sloužila budova jako doléčovací ústav závodní nemocnice plzeňské Škodovky a to až do konce 80. let 20. století. Zámek tehdy sloužil jako jídelna lázeňského domu Labe. Při úpravách komplexu byla zámecká budova roku 1988 beze zbytku zbořena. Jednalo se o obdélníkovou jednopatrovou budovu se středním rizalitem zakončeným tympanonem s erbem Schönbornů. V roce 1901 byla tato budova nazývána Staré lázně. Dnešní Kaple sv. Vintíře je z roku 1856, rozšířena roku 1896.

L.P., 22.5. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Letiny

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Újezd
 Kožich
 kostel sv. Matěje
 Chocenice
 Chocenice
 Hluboká
 kostel sv. Václava
 Řenče
 Skála
 Měčín
 Žinkovy
 Potenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Prádlo
 Poustevna
 Hradiště
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Příchovice
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Vlčtejn
 kostel sv. Mikuláše
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Netunice
 Lužany
 kostel sv. Prokopa
 Zelenohorská pošta
 Němčice
 Nebílovy
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Měcholupy
 Pokonice
 židovský hřbitov
 Předslav
 Skočice
 Červené Poříčí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 kostel sv. Martina
 Džbánek
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Vojtěcha
 Nezvěstice
 fara
 radnice
 kostel sv. Václava
 Švihov
 Lovčice
 Kratice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Roupov
 Kokšín
 Strašná skála
 Chlumčany
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Újezd u Štěpánovic
 Obytce
 Lopata
 Štěpánovice
 Komošín
 Dolany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 městské opevnění
 synagoga
 Bílá věž
 radnice
 Černá věž
 Svrčovec
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Lázně Letiny s.r.o.
Letiny 70
336 01 Blovice
Tel: 371 596 065
http://www.lazneletiny.byznysweb.cz
lazneletiny@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3160
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama