Zámek vystavěn v 16. století na místě staršího hradu. Nejvýznamnější představitelé panství byli rytíři z Bünau.
Hlavní obrázek místa
Hradní zřícenina a zámek od severozápadu
© Ivan Grisa, 03/2007
Zámek se nachází asi 8 kilometrů od Cínovce. Zámek stojí vysoko na kopci, brána k zámku se nachází hned na náměstí. Zámek nezklame návštěvníky ani cenou, která je 3Eu pro dospělou osobu, ani nesmyslnými zákazy fotografování, jak je zvykem na zámcích v ČR, poplatek za fotografování je 1Eu. V celém zámku je několik expozic, od muzea pošt, po historii drážďanského Frauenkirche, včetně původních zbytků zvonu, nebo základního kamene. Další expozice jsou zaměřeny na floru a faunu Krušnohoří. Jak bývá zvykem při prohlídkách v Německých zámcích je návštěvník překvapen množstvím páček, tlačítek, atd. Stisknutím se rozpohybuje například tehdejší počítadlo ujetých kilometrů, nebo další a další praktické ukázky tehdejších pomůcek. Po prohlídce bohatých expozic vede cesta do sklepních prostor, kde jsou cely a vězení. Návštěvník si prohlédne jak cela vypadala a dokonce má možnost spatřit i takové detaily jako je původní WC. Dále vede trasa do staré části hradu, okolo nádvoříčka, kde se konají přehlídky dravých ptáků. V dochovaných zbytcích hradu je několik podzemních místností a vyhlídek, další trasa vede do zámeckých zahrad, které jsou plné plastik a soch. Výlet na zámek Lauenstein je zážitkem a příjemným výletem.
Aleš Marek, 6.7. 2007
historie

Zámek Lauenstein byl vystavěn v 16. století na místě starého hradu. Celé panství patřilo do držení rytířů z Bünau. Rod rytířů z Bünau byl kdysi jedním z nejvýznamnějších v Sasku. Po roce 1406 získali za své vojenské zásluhy nedaleké panství Weesenstein, spolu se zámkem. Toto panství se stalo na dalších 12 generací centrem jejich rodových držav. Díky jejich vlivu, hospodářskému a ekonomickému rozvoji se jejich moc rozrostla až do Čech, kde soustředili svoji moc v Děčínském zámku. V zámku Lauenstein sídlili rytíři od roku 1517 až do roku 1821. V zámku je dodnes mnoho expozic věnovaných působení rodu, například Turecký sál s bünauským erbem, nebo ptačí sál. V kapli je také mnoho plastik představující jednotlivé členy rodu rytířů .

Aleš Marek, 6.7. 2007

Německo,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kaple
 Špičák
 Krásný Les
 kaple sv. Wolfganga
 Chlumecká kaple
 Kyšperk
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Krupka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Starý dvůr
 Juchtová kaple
 kostel sv. Josefa
 Francouzský pomník
 bývalá pošta
 Chlumec
 Pruský pomník
 hromadný hrob
 kostel sv. Havla
 Císařská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 maloměstské domy
 Jubilejní pomník
 Ruský pomník
 kaple sv. Huberta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Valentina
 Košťany
 Schönstein
 evangelický kostel
 železniční most
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 radnice
 nádražní budova
 kostel Vzkříšení
 kostel sv. Apolináře
 luterský kostel
 pomník bitvy u Ústí
 kostel sv. Barbory
 Habrovice
 obecní studna
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Střížovický vrch
 Klíšský dvůr
 nemocnice
 Vlčí hora
Kontaktní informace
Osterzgebirgsmuseum Schloss Lauenstein
Stadtteil Lauenstein
01778 Altenberg
Tel: +49 35054 25402
http://www.schloss-lauenstein.de/cs.html
info@schloss-lauenstein.de
Základní informace místa
ID místa: 3775
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama