Barokní zámek byl vystavěn na místě starší tvrze r. 1732 F. V. Vrtbou, v 19. stol. byl přestavěn v empírovém slohu. Po roce 1945 zde byl internát, domov mládeže a později depozitář muzea. V roce 1994 byl zámek vrácen původním majitelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2004
Barokní zámek s empírovou fasádou najdete v obci Křimice, dnes již součásti města Plzně. Pojedete-li z Plzně směrem na Cheb a v Křimicích odbočíte na Radčice asi po 200 metrech zámeckou ulicí dojedete na malé náměstíčko v jehož čele zámek stojí. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Za zámkem je rozsáhlý park o rozloze 5 ha, který je naopak volně přístupný. Nad vsí je kostel s rodinnou hrobkou Lobkoviců. Mezi zajímavosti tohoto panství patří, že statek Křimice nebyl nikdy za svoji historii prodán, pouze se dědil či byl odkázán, případně znárodněn. Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlém parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.
17.6. 2004
popis

Jedná se o patrovou, trojkřídlou budovu. Směrem k náměstíčku je zámek obklopen úzkými nízkými budovami (zdmi), které obloukovitě ohraničující čestný dvůr. Čestný dvůr je zpředu ohraničen pilíři, na kterých stojí kamenné sochy z 18. stol. Další sochy najdete v přilehlého parku i v parku v obci, pocházejí vesměs od plzeňského sochaře L. Widmana. Jezdecká socha sv. Jiří na čestném dvoře je bohužel obklopena bedněním.

17.6. 2004

historie

Ve druhé polovině 13. stol. již na místě zámku stávala tvrz v majetku Drslaviců. Další informace jsou až z druhé poloviny 14. stol., kdy obec a tvrz vlastnil plzeňský měšťan Nussl a později Václav Točník. Rod Točníků panství vlastnil až do roku 1621. Ve druhé polovině 17. stol. se stal majitelem panství František z Vrtby. Syn jeho bratra František Václav v roce 1732 přestavěl tvrz na barokní jednopatrový zámek. Rod Vrtbů vlastnil zámek až do roku 1830 a zámek za jejich vlastnictví prošel ještě jednou přestavbou v letech 1811 – 1812. Tato přestavba již neměnila celkovou dispozici zámku. Poslední z rodu Vrtbů odkázal majetek knížeti Janu Karlovi z Lobkovic. Lobkovicové vlastnili zámek až do roku 1948. V období budování komunismu vlastnil zámek státní podnik Škoda Plzeň a byl zde internát, přičemž došlo k naprostému zničení interiérů i k rozkradení mobiliáře. Později byl převeden do majetku Domovů mládeže v Plzni…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 17.6. 2004

otvíračka

Zámecký park je otevřen: Po-Pá od 13.00 - 19.00 h, So - Ne 09.00 - 19.00 h

17.6. 2004

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM),

Místa v okolí

 Malesice
 Kyjov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Komberk
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Císařský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Kunčin Hrádek
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Korandův dům
 Černá věž
 kaple U Ježíška
 Čeminy
 kostel sv. Mikuláše
 kolomazná pec
 Tyršův most
 Litice
 kostel sv. Jiří
 kaolinový důl
 Buben
 Chlum u Plzně
 Čertův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Frumštejn
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Červený Hrádek
 kamenný most
 Úlice
 kostel sv. Víta
 Nekmíř
 kostel sv. Vavřince
 Štěnovice
 Věžka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Líšťany
 Rochlov
 Dolanský Mlýn
 Luhov
 Luhov
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Pňovany
 Chlumčany
 dvůr Býkov
 Hromnické jezírko
 Vrtba
 Radyně
 Podmokly
 Třebekov
 Džbánek
 Křížový vrch
 Stará pošta
 Nebílovy
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Radost
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Kaceřov
Kontaktní informace
Křimické náměstí
322 00 Plzeň - Křimice
Majitel:
Ing. Jaroslav Lobkowicz
Plzeňská 401
322 00 Plzeň - Křimice
Tel: 377 822 673
http://www.top.cz/lobkovlad/zamek.html
e-mail:lobkovlad@top.cz
Základní informace místa
ID místa: 1361
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama