Rožmberský renesanční letohrádek vybudovaný ve stylu italské renesanční vily. V roce 1601 koupil vilu císař Rudolf II., krátce na to ji však získali Eggenbergové a roku 1719 Schwarzenbergové. Cenné interiéry s malířskou a štukovou výzdobou.
Hlavní obrázek místa
Kratochvíle
© Anton Fedorenko, 08/2011
První písemné zmínky o předchůdci dnešní Kratochvíle - tvrzi a hospodářském dvoře Leptáči pocházejí z roku 1401, kdy byl majitelem tohoto zboží netolický občan Mikuláš Kugl. Netolicko tehdy patřilo do správy zlatokorunského kláštera. V roce 1569 obdržel rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan za věrné služby tvrz Leptáč s hospodářským dvorem, dal tvrz přestavět a vymalovat ji loveckými výjevy. To se tak zalíbilo Vilémovi z Rožmberka, že nabídl Krčínovi výměnou za Leptáč městečko Sedlčany. Po znovunabytí Leptáče dal Vilém tvrz rozšířit a zřídil v blízkosti tvrze velkou oboru na králíky. Přestavbou Leptáče pověřil Vilém již osvědčeného rožmberského stavitele Baltazara Maggi z Arogna. Současně však připravoval výstavbu nového, velkoryse pojatého letohrádku, kde chtěl využít renesanční manýristické cítění italského stavitele. Roku 1581 požádal Vilém z Rožmberka císaře Rudolfa II., aby přestavěné tvrzi dal nové jméno Kratochvíle. Následujícího roku bylo na staveniště sváženo velké množství stavebního materiálu a konala se na místě samém porada obou rožmberských bratří Viléma a Petra Voka o konečném vzhledu letohrádku. V květnu 1583 dal příkaz Jan Netolický z Turova, správce netolického panství, k založení základů pro vilu. Protože bahnitá půda neskýtala základům pevnou oporu, byly použity olšové a dubové piloty, vbíjené do mokré půdy. O dalším postupu stavebních prací se bohužel nezachovaly podrobnější zprávy. Díky Březanovi však víme, že Baltazar Maggi střídavě dohlížel na stavbu Kratochvíle i přestavbu sídelního zámku Petra Voka v Bechyni. Stavba vily rychle pokračovala. Z Březanových záznamů známe tesaře, který na Kratochvíli budoval krov. Byl jím mistr Mertl, který se osvědčil při budování krumlovské a bechyňské zámecké věže. Roku 1585 byl založen v rohu ohradní zdi kostelík, zasvěcený Panně Marii, následujícího roku pak byl dokončen vodní…  číst dále
28.5. 2002
historie

Socialistická historie

Za socialismu byl tento zámek rájem dětí a cílem mnoha školních zájezdů, byla zde totiž stálá expozice historie večerníčků a animovaného filmu.

Jan Pospisil , 29.8. 2016

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 archeopark Netolice
 Rábín
 Lomec
 Poděhusy
 Libějovice
 boží muka
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 panský dům
 Vitějovice
 kostel sv. Jiljí
 Sedlec
 kostel sv. Dominika
 židovský hřbitov
 Bavorov
 panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 Jánský most
 Vodňany
 Budkov
 Kubatův pomník
 Tourov
 kostel sv. Vavřince
 Holašovice - VPR
 Dub
 Suchá
 dům č. p. 42
 kostel sv. Linharta
 Chocholatá Lhota
 městské opevnění
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Hrádek u Husince
 Lipovice
 barokní kamenný most
 Kuglvajt
 Kdanský dvůr
 Libín
 Helfenburk
 Skočice
 Čakovec
 boží muka
 Chvalešovice
 Protivín
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Anny
 Dříteň
 Machovice
 boží muka
 Libív
 Staré Machovice
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 Čepřovice
 kaple
 návesní kaple
 Kluk
Kontaktní informace
Správa Státního zámku Kratochvíle
Mgr. Vojtěch Troup, kastelán
Petrův Dvůr 9
384 11 Netolice
Tel: +420 388 324 380
http://www.zamek-kratochvile.eu
kratochvile@budejovice.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 864
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama