Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století vybudované za Jana ze Zedtwitz, přestavěné na pozdně renesanční zámek na počátku 17. století. Po roce 1767 byla část areálu zbořena, k další devastaci docházelo po roce 1945. Dnes se dochovala jen vyhořelá budova na severozápadním nároží.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2019
Vesnice Kopaniny (Krugsreut) byla založena pravděpodobně již ve 12. či 13. století. Roku 1315 je uváděna jako majetek Feiltschů ze Sachsgrünu. Nedlouho poté ji získali Neubergové a přičlenili k panství hradu Neuberg (Podhradí). V roce 1413 jsou Kopaniny poprvé uváděny jako majetek Zedtwitzů, v jejichž vlastnictví zůstaly až do 20. století. Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století zde bylo pravděpodobně vybudováno za Jana ze Zedtwitz. Stavebně historický průzkum v jádru objektu objevil konstrukce dvou gotických budov. Panské sídlo jedné z větví rodu Zedtwitz bylo na počátku 17. století přestavěno do podoby pozdně renesančního zámku s výraznými nárožními věžemi. V souvislosti s poškozením během třicetileté války proběhla v letech 1677 až 1678 za Josefa Adama ze Zedtwitz rekonstrukce a zámek byl rozšířen o nové křídlo zvané ...
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.11. 2019

  Půdorys místa

  půdorys přízemí zámku, černě pozdně gotické zdivo, tmavě šedě renesanční, světle šedě barokní a mladší
  © Tomáš Karel, Vilém Knoll: Zámek v Kopaninách u Aše - zbořený, nezbořený, Dějiny staveb 2009, Klub Augusta Sedláčka se Sdružením pro stavebněhistorický průzkum, Plzeň 2010
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kopaniny

  Místa v okolí

   Doubravský pramen
   Doubrava
   Neuberg
   Podhradí
   Podhradí
   Bad Elster
   Minerální pramen
   Háj u Aše
   
   kostel sv. Mikuláše
   Goethovy skalky
   Kapellenberg
   Neuhaus
   Trojmezí
   Luby
   Hazlov
   Luby
   kostel sv. Ondřeje
   Skalná
   Skalná
   Starý Rybník
   Poustka
   Starý Rybník
   Libá (Liebenstein)
   Ostroh
   kostel sv. Volfganga
   kostel sv. Vavřince
  Základní informace místa
  ID místa: 14405
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 20.11.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama